Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri barədə məlumatlar
Beynəlxalq ictimaiyyət insanları yoxsulluqdan xilas etmək üçün ciddi addımlar atmışdır. Ən həssas ölkələr - ən az inkişaf etmiş ölkələr, dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr və inkişaf etməkdə olan kiçik  ada dövlətləri - yoxsulluğun azaldılması istiqamətində irəliləyişlər əldə etməkdə davam edirlər. Ancaq bərabərsizlik hələ də davam edir, səhiyyə və təhsil xidmətlərinə və digər aktivlərə çıxışlarda böyük fərqlər qalır. Bundan əlavə, ölkələr arasında gəlirlərin bərabərsizliyi azalmış ola bilər, lakin ölkələr daxilindəki bərabərsizlik artmışdır. İqtisadi inkişafın inklüziv olmadığı və dayanıqlı inkişafın üç aspektini - iqtisadi, sosial və ətraf mühit aspektlərini özündə birləşdirmədiyi təqdirdə yoxsulluğun azaldılması üçün yetərli olmadığına dair konsensus getdikcə güclənir.
Bərabərsizliyi azaltmaq üçün əlverişsiz vəziyyətdə olan və təcrid olunmuş icmaların ehtiyaclarına diqqət yetirilməsi baxımından siyasətlər prinsip etibarilə universal olmaldıır.
Mənbə: BMT, www.un.org/sustainabledevelopment/inequality/
• 10.1. 2030-cu ilədək, tədricən əhalinin 40 faizinin gəlir artımının ölkədəki orta səviyyədən daha yüksək olmasına nail olmaq və bunu dayanıqlı etmək.
• 10.2. 2030-cu ilədək, yaşından, cinsindən, əlilliyindən, irqindən, etnik mənşəyindən, dinindən və ya iqtisadi və ya digər statusundan asılı olmayaraq, hamının sosial, iqtisadi və siyasi həyatda iştirakı üçün səlahiyyətlərin genişləndirilməsi və bunun təşviq olunması.
• 10.3. Digər vasitələrlə yanaşı, ayrı-seçkiliyə yol verilən qanunları, siyasətləri və təcrübələri aradan qaldırmaqla və bununla bağlı müvafiq qanunvericiliyi, siyasətləri və fəaliyyəti təşviq etməklə, bərabər imkanların yaradılmasını və gəlirlərdəki bərabərsizliklərin azaldılmasını təmin etmək.
• 10.4. Siyasətlər, xüsusən də maliyyə, məvacib və sosial müdafiə ilə bağlı siyasətlər qəbul etmək və tədricən daha geniş şəkildə bərabərliyə nail olmaq.
• 10.5. Qlobal maliyyə bazarlarının və institutlarının tənzimlənməsini və monitorinqini təkmilləşdirmək və belə tənzimləmələri tətbiq etmək.
• 10.6. Daha effektiv, etibarlı, məsuliyyətli və legitim institutlar yaratmaq məqsədilə, qlobal beynəlxalq iqtisadi və maliyyə institutlarında qərarlar qəbul edilərkən inkişaf etməkdə olan ölkələrin daha geniş təmsilçiliyini və iştirakını təmin etmək.
• 10.7. Başqa vasitələrlə yanaşı, planlaşdırılmış və düzgün idarə olunan miqrasiya siyasətlərini həyata keçirməklə qaydalara uyğun, təhlükəsiz, qanuni və məsuliyyətli miqrasiyaya və insanların hərəkətinə şərait yaratmaq.
• 10.a. Ümumdünya Ticarət Təşkilatının sazişlərinə uyğun olaraq, inkişaf etməkdə olan ölkələr, xüsusən də ən zəif inkişaf etmiş ölkələr üçün xüsusi və fərqli davranış prinsipini tətbiq etmək.
• 10.b. Milli planlara və proqramlara uyğun olaraq, ehtiyacın ən böyük olduğu dövlətlərə, xüsusən də ən zəif inkişaf etmiş ölkələrə, Afrika ölkələrinə, kiçik adalarda yerləşən inkişaf etməkdə olan dövlətlərə və dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrə yönələn rəsmi inkişafa yardım və maliyyə axınlarını, o cümlədən birbaşa xarici yatırımları həvəsləndirmək.
• 10.c.2030-cu ilədək, miqrantların pul köçürmələrinin əməliyyat məsrəflərini 3 faizə qədər azaltmaq və 5 faizdən yuxarı olan məsrəflərlə köçürmə yollarını aradan qaldırmaq
• 10.1.1 40 faiz ən aztəminatlı əhali və ümumi əhali arasında ev təsərrüfatlarının hər nəfərinə düşən xərclərinin və ya gəlirlərinin artım sürəti
• 10.2.1 Gəliri median gəlirin 50 faizindən aşağı olan şəxslərin xüsusi çəkisi, cins, yaş və əlillik əlaməti üzrə bölgüdə
• 10.3.1 Son 12 ay ərzində insan hüquqları sahəsində beynəlxalq hüquqla qadağan edilmiş səbəb əsasında şəxsən özünün ayrı-seçkiliyə və ya təqibə məruz qalması ilə bağlı məlumat verən şəxslərin (15-49 yaşlı qadınların) xüsusi çəkisi
• 10.4.1 Əmək ödənişlərinin ÜDM-də xüsusi çəkisi
• 10.4.2 Fiskal siyasətin Cini indeksinə yenidən bölüşdürücü təsiri
• 10.5.1 Maliyyə sabitliyi göstəriciləri
• 10.6.1 İnkişaf etməkdə olan ölkələrin beynəlxalq təşkilatların üzvlük tərkibində xüsusi çəkisi və onların səsinin xüsusi çəkisi
• 10.7.1 İşçinin işədüzəlmə xərclərinin onun işlədiyi ölkədə əldə etdiyi aylıq gəlirində xüsusi çəkisi
• 10.7.2 İnsanların nizamlı, təhlükəsiz, müntəzəm və məsuliyyətli miqrasiyasını və hərəkətliliyini asanlaşdıran miqrasiya siyasəti olan ölkələrin sayı
• 10.7.3 Beynəlxalq bir bölgəyə köçmə zamanı ölən və ya itkin düşənlərin sayı
• 10.7.4 Qaçqın olan əhalinin xüsusi çəkisi, mənşə ölkəsi üzrə bölgüdə
• 10.a.1 Ən az inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələrdən idxalına sıfır faiz dərəcəsi ilə tariflər tətbiq edilən mal mövqelərinin xüsusi çəkisi
• 10.b.1 İnkişaf üçün resurs axınlarının məcmu həcmi (məsələn, inkişaf üçün rəsmi yardım, birbaşa xarici investisiyalar və digər maliyyə axınları)

The international community has made significant strides towards lifting people out of poverty.  The most vulnerable nations – the least developed countries, the landlocked developing countries and the small island developing states – continue to make inroads into poverty reduction.  However, inequality still persists and large disparities remain in access to health and education services and other assets.
Additionally, while income inequality between countries may have been reduced, inequality within countries has risen. There is growing consensus that economic growth is not sufficient to reduce poverty if it is not inclusive and if it does not involve the three dimensions of sustainable development – economic, social and environmental.
To reduce inequality, policies should be universal in principle paying attention to the needs of disadvantaged and marginalized populations.
Source: United Nations, www.un.org/sustainabledevelopment/inequality/
• 10.1. By 2030, progressively achieve and sustain income growth of the bottom 40 per cent of the population at a rate higher than the national average.
• 10.2. By 2030, empower and promote the social, economic and political inclusion of all, irrespective of age, sex, disability, race, ethnicity, origin, religion or economic or other status.
• 10.3. Ensure equal opportunity and reduce inequalities of outcome, including by eliminating discriminatory laws, policies and practices and promoting appropriate legislation, policies and action in this regard.
• 10.4. Adopt policies, especially fiscal, wage and social protection policies, and progressively achieve greater equality.
• 10.5. Improve the regulation and monitoring of global financial markets and institutions and strengthen the implementation of such regulations.
• 10.6. Ensure enhanced representation and voice for developing countries in decision-making in global international economic and financial institutions in order to deliver more effective, credible, accountable and legitimate institutions.
• 10.7. Facilitate orderly, safe, regular and responsible migration and mobility of people, including through the implementation of planned and well-managed migration policies.
• 10.a. Implement the principle of special and differential treatment for developing countries, in particular least developed countries, in accordance with World Trade Organization agreements.
• 10.b. Encourage official development assistance and financial flows, including foreign direct investment, to States where the need is greatest, in particular least developed countries, African countries, small island developing States and landlocked developing countries, in accordance with their national plans and programmes.
• 10.c. By 2030, reduce to less than 3 per cent the transaction costs of migrant remittances and eliminate remittance corridors with costs higher than 5 per cent.
• 10.1.1 Growth rates of household expenditure or income per capita among the bottom 40 per cent of the population and the total population
• 10.2.1 Proportion of people living below 50 per cent of median income, by sex, age and persons with disabilities
• 10.3.1 Proportion of person (üomen aged 15-49) reporting having personally felt discriminated against or harassed in the previous 12 months on the basis of a ground of discrimination prohibited under international human rights law
• 10.4.1 Labour share of GDP
• 10.4.2 Redistributive impact of fiscal policy on the Gini index
• 10.5.1 Financial soundness indicators
• 10.6.1 Proportion of members and voting rights of developing countries in international organizations
• 10.7.1 Recruitment cost borne by employee as a proportion of monthly income earned in country of destination
• 10.7.2 Number of countries with migration policies that facilitate orderly, safe, regular and responsible migration and mobility of people
• 10.7.3 Number of people who died or disappeared in the process of migration towards an international destination
• 10.7.4 Proportion of the population who are refugees, by country of origin
• 10.a.1 Proportion of tariff lines applied to imports from least developed countries and developing countries with zero-tariff