Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri barədə məlumatlar
Məqsəd 8. Davamlı, inklüziv və dayanıqlı iqtisadi artımı, hamı üçün tam və məhsuldar məşğulluğu və layiqli işi təşviq etmək.
Image result for economic growth, full and productive employment
Dünya əhalisinin təxminən yarısı günə 2 ABŞ dolları məbləğindən az qazancla yaşayır. Bir çox yerlərdə, iş sahibi olmaq yoxsulluqdan qurtulmaq qabiliyyətinə zəmanət vermir. Bu yavaş və qeyri-bərabər irəliləyiş bizdən yoxsulluğun aradan qaldırılmasına yönəlmiş iqtisadi və sosial siyasətlərimizi yenidən nəzərdən keçirməyi və yenidən hazırlamağı tələb edir.
Layiqli iş imkanlarının çatışmazlığının davam etməsi, yetərsiz investisiya qoyuluşları və qeyri-kafi istehlak demokratik cəmiyyətlərin təməlini təşkil edən əsas sosial həmrəyliyin pozulmasına gətirib çıxarır: tərəqqi hamı üçün ortaq olmalıdır. Keyfiyyətli iş yerlərinin yaradılması 2015-ci ildən sonra demək olar ki, bütün iqtisadiyyatlar üçün əsas problem olaraq qalacaqdır.
Dayanıqlı iqtisadi artım cəmiyyətdən ətraf mühitə zərər verməməklə, insanların keyfiyyətli işlərə sahib olmasına imkan verərək  iqtisadiyyatı stimullaşdıran şəraitlər yaratmasını tələb edir. Həmçinin, bütün əmək qabiliyyətli əhali üçün iş imkanları və layiqli iş şəraiti də tələb olunur.
Mənbə: BMT, www.un.org/sustainabledevelopment/economic-growth/
• 8.1. Adambaşına düşən iqtisadi artımı milli şəraitə uyğun olaraq saxlamaq və xüsusən də, ən zəif inkişaf etmiş ölkələrdə hər il üçün ümumi daxili məhsul artımını ən azı 7 faiz səviyyəsində saxlamaq.
• 8.10. Hamı üçün bank, sığorta və maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanını həvəsləndirmək və genişləndirmək üçün daxili maliyyə institutlarının potensialını gücləndirmək.
• 8.2. Şaxələndirmə, texnologiyanın yenilənməsi və innovasiyalar vasitəsilə, o cümlədən yüksək dəyər əlavə olunan və çox əmək sərf olunan sahələrə diqqət yetirməklə iqtisadi məhsuldarlığın daha yüksək səviyyələrə qalxmasına nail olmaq.
• 8.3. İstehsal fəaliyyətinə, layiqli məşğulluq imkanlarının yaradılmasına, sahibkarlığa, yaradıcılığa və innovasiyalara dəstək göstərən inkişaf yönümlü siyasətləri təşviq etmək və başqa vasitələrlə yanaşı maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanı yaratmaqla mikro, kiçik və orta ölçülü müəssisələrin formalaşdırılmasını və artımını həvəsləndirmək.
• 8.4. 2030-cu ilədək, qlobal olaraq istehlakda və istehsalda resurslardan səmərəli istifadəni tədricən artırmaq və inkişaf etmiş ölkələr öndə getməklə, dayanıqlı istehlak və istehsal üzrə 10 illik proqramlar çərçivəsinə uyğun olaraq, iqtisadi artımla ətraf mühitin korlanması arasında əlaqəni zəiflətməyə cəhd etmək.
• 8.5. 2030-cu ilədək, bütün qadınlar və kişilər üçün, o cümlədən gənclər və əlillər üçün tam və məhsuldar məşğulluğa və eyni dəyərdə olan işə görə bərabər ödənişə nail olmaq.
• 8.6. 2020-ci ilədək, məşğulluqda, təhsildə və ya təlimdə iştirak etməyən gənclərin faiz nisbətini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaq.
• 8.7. Məcburi əməyi aradan qaldırmaq, müasir dövrdə köləliyə və insan alverinə son qoymaq və ən pis formalarda uşaq əməyinin qadağan olunmasına və aradan qaldırılmasına zəmanət vermək üçün təxirəsalınmaz və effektiv tədbirlər görmək və 2025-ci ilədək, bütün formalarda uşaq əməyinə son qoymaq.
• 8.8. Bütün fəhlələr, o cümlədən miqrant fəhlələr, xüsusən də qadın miqrantlar və riskli şəraitlərdə işləyənlər üçün əmək hüquqlarını qorumaq və etibarlı və təhlükəsiz iş mühitlərini təşviq etmək.
• 8.9. 2030-cu ilədək, iş yerləri yaradan və yerli mədəniyyəti və məhsulları təşviq edən dayanıqlı turizmi inkişaf etdirmək üçün siyasətlər müəyyənləşdirmək və həyata keçirmək.
• 8.a. Başqa vasitələrlə yanaşı Ən Zəif İnkişaf Etmiş Ölkələrə Ticarətlə Bağlı Texniki Yardım üzrə Gücləndirilmiş Vahid Çərçivə vasitəsilə, inkişaf etməkdə olan ölkələr, xüsusən də ən zəif inkişaf etmiş ölkələr üçün Ticarətə Yardımı artırmaq.
• 8.b. 2020-ci ilədək, gənclərin məşğulluğu üzrə qlobal strategiyanı işləyib hazırlamaq və onu həyata keçirməyə başlamaq və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Qlobal Məşğulluq Paktını yerinə yetirmək.
• 8.1.1 Əhalinin hər nəfərinə düşən real ÜDM-in illik artım sürəti
• 8.2.1 Məşğul əhalinin hər nəfərinə düşən real ÜDM-in illik artım sürəti
• 8.3.1 Qeyri-formal məşğulluğun ümumi məşğulluqda xüsusi çəkisi, sahələr və cins üzrə bölgüdə
• 8.4.1 Resurs istehlakı, hər nəfərə düşən resurs istehlakı və ÜDM vahidinə düşən resurs istehlakı
• 8.4.2 Daxili resurs sərfiyyatı, hər nəfərə düşən daxili resurs sərfiyyatı və ÜDM vahidinə düşən daxili resurs sərfiyyatı
• 8.5.1 İşçilərin orta saathesabı əməkhaqqı, cins və iqtisadi rayonlar üzrə bölgüdə
• 8.5.2 İşsizlik səviyyəsi, cins, yaş qrupları, yaşayış yeri və iqtisadi rayonlar üzrə bölgüdə
• 8.6.1 İşləməyən, təhsil almayan və ya peşə təlimi keçməyən gənclərin (15-24 yaşda olan) xüsusi çəkisi
• 8.7.1 Uşaq əməyinə cəlb olunmuş 5-17 yaşda olan uşaqların xüsusi çəkisi və sayı, cins və yaş üzrə bölgüdə
• 8.8.1 Hər 100 000 işləyənə düşən istehsalatda həlak olma və xəsarət alma halları, cins üzrə bölgüdə
• 8.8.2 Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) sənədli mənbələri və milli qanunvericiliyə əsaslanan əmək hüquqlarına milli səviyyədə riayət ounmasının vəziyyəti (birləşmək azadlığı və kollektiv əmək müqavilələrinin bağlanması), cins və miqrasiya statusu üzrə bölgüdə
• 8.9.1 Turizmin ÜDM-in həcminə və artım tempinə birbaşa təsiri
• 8.9.2 Turizm sahəsində məşğul şəxslər
• 8.10.1 Böyüklərin hər 100 000 nəfərinə düşən a) kommersiya banklarının filiallarının və b) bankomatların sayı
• 8.10.2 Bankda və ya digər maliyyə təşkilatlarında hesabı olan və ya mobil maliyyə xidmətlərindən istifadə edən böyüklərin (15 və yuxarı yaşda olan) xüsusi çəkisi
• 8.a.1 “Ticarətdə kömək” adlı təşəbbüs çərçivəsində öhdəliklərin və ödənişlərin həcmi
• 8.b.1 Məşğulluq sahəsində milli strategiya çərçivəsində və ya ayrıca strategiya kimi gənclərin məşğulluğu üzrə milli strategiyanın mövcudluğu və onun həyata keçirilməsi

Goal 8. Promote sustained, inclusive and sustainable economic growth, full and productive employment and decent work for all
Image result for economic growth, full and productive employment
Roughly half the world’s population still lives on the equivalent of about US$2 a day. And in too many places, having a job doesn’t guarantee the ability to escape from poverty. This slow and uneven progress requires us to rethink and retool our economic and social policies aimed at eradicating poverty.
A continued lack of decent work opportunities, insufficient investments and under-consumption lead to an erosion of the basic social contract underlying democratic societies: that all must share in progress.  The creation of quality jobs will remain a major challenge for almost all economies well beyond 2015.
Sustainable economic growth will require societies to create the conditions that allow people to have quality jobs that stimulate the economy while not harming the environment. Job opportunities and decent working conditions are also required for the whole working age population.
Source:United Nations, www.un.org/sustainabledevelopment/economic-growth/
• 8.1. Sustain per capita economic growth in accordance with national circumstances and, in particular, at least 7 per cent gross domestic product growth per annum in the least developed countries.
• 8.10. Strengthen the capacity of domestic financial institutions to encourage and expand access to banking, insurance and financial services for all.
• 8.2. Achieve higher levels of economic productivity through diversification, technological upgrading and innovation, including through a focus on high-value added and labour-intensive sectors.
• 8.3. Promote development-oriented policies that support productive activities, decent job creation, entrepreneurship, creativity and innovation, and encourage the formalization and growth of micro-, small- and medium-sized enterprises, including through access to financial services.
• 8.4. Improve progressively, through 2030, global resource efficiency in consumption and production and endeavour to decouple economic growth from environmental degradation, in accordance with the 10 Year Framework of Programmes on Sustainable Consumption and Production, with developed countries taking the lead.
• 8.5. By 2030, achieve full and productive employment and decent work for all women and men, including for young people and persons with disabilities, and equal pay for work of equal value.
• 8.6. By 2020, substantially reduce the proportion of youth not in employment, education or training.
• 8.7. Take immediate and effective measures to eradicate forced labour, end modern slavery and human trafficking and secure the prohibition and elimination of the worst forms of child labour, including recruitment and use of child soldiers, and by 2025 end child labour in all its forms.
• 8.8. Protect labour rights and promote safe and secure working environments for all workers, including migrant workers, in particular women migrants, and those in precarious employment.
• 8.9. By 2030, devise and implement policies to promote sustainable tourism that creates jobs and promotes local culture and products.
• 8.a. Increase Aid for Trade support for developing countries, in particular least developed countries, including through the Enhanced Integrated Framework for Trade-related Technical Assistance to Least Developed Countries.
• 8.b. By 2020, develop and operationalize a global strategy for youth employment and implement the Global Jobs Pact of the International Labour Organization.
• 8.1.1 Annual growth rate of real GDP per capita
• 8.2.1 Annual growth rate of real GDP per employed person
• 8.3.1 Proportion of informal employment in total employment, by sector and sex
• 8.4.1 Material footprint, material footprint per capita, and material footprint per GDP
• 8.4.2 Domestic material consumption, domestic material consumption per capita, and domestic material consumption per GDP
• 8.5.1 Average hourly earnings of employees, by sex and economic region
• 8.5.2 Unemployment rate, by sex, age, economic region and location
• 8.6.1 Proportion of youth (aged 15–24 years) not in education, employment or training
• 8.7.1 Proportion and number of children aged 5–17 years engaged in child labour, by sex and age
• 8.8.1 Fatal and non-fatal occupational injuries per 100,000 workers, by sex
• 8.8.2 Level of national compliance with labour rights (freedom of association and collective bargaining) based on International Labour Organization (ILO) textual sources and national legislation, by sex and migrant status
• 8.9.1 Tourism direct GDP as a proportion of total GDP and in growth rate
• 8.9.2 Employed persons in the tourism industries
• 8.10.1 (a) Number of commercial bank branches per 100,000 adults and (b) number of automated teller machines (ATMs) per 100,000 adults
• 8.10.2 Proportion of adults (15 years and older) with an account at a bank or other financial institution or with a mobile-money-service provider
• 8.a.1 Aid for Trade commitments and disbursements
• 8.b.1 Existence of a developed and operationalized national strategy for youth employment, as a distinct strategy or as part of a national employment strategy