Aclığa son qoymaq, ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək, qidalanmanı yaxşılaşdırmaq və kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafına dəstək vermək
Göstərici 2.c.1 Ərzaq qiymətlərinin anomaliyaları göstəricisi
2.c.1 Ərzaq qiymətlərinin anomaliyaları göstəricisi
Göstəricinin adı: Ərzaq qiymətlərinin anomaliyaları göstəricisi
1.2 Təşkilatın məsul struktur bölməsi Qiymət statistikası şöbəsi
1.3 Əlaqə üçün məsul şəxs
1.4 Əlaqə üçün məsul şəxsin vəzifəsi Qiymət statistikası şöbəsinin müdiri
1.5 Əlaqə üçün məsul şəxsin poçt ünvanı AZ1136, Bakı şəhəri, İnşaatçılar prospektiBaku-AZ1136, Inshaatchilar Avenue
1.6 Əlaqə üçün məsul şəxsin e-poçtu
1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi +99412 538-52-72 ; +99412 377-10-70 (22-55)
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi
17.12.2021
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 17.12.2021
2.3 Metaməlumatların son yenilənməsi tarixi
3.1 Məlumatların izahı Ərzaq qiymətinin anomaliyaları göstəricisi (IFPA) verilmiş müddət ərzində hər hansı ərzaq məhsulunun qiymətləri sırasında müşahidə olunan anormal dərəcədə yüksək və ya aşağı qiymət  sıralarını müəyyən edir.
3.2 Təsnifat sistemi Xərclərin məqsədlər üzrə təsnifatının "Şəxsi (fərdi) istehlak məqsədləri üçün istifadə edilən mal, məhsul və xidmətlərin təsnifatı" bölməsi https://www.stat.gov.az/menu/5/source/Xerc_meqsed_tes.pdf
3.3 Əhatə edilən sektor  Qiymətlərin qeydiyyatı Azərbaycan Respublikasının bütün regionları üçün vahid şəkildə qəbul edilmiş, əhali tərəfindən daha çox istehlak edilən təmsilçi məhsullar (xidmətlər) dəsti üzrə aparılır. Bu dəst “İstehlak səbəti” adlanan ifadə altında formalaşır. İstehlak səbətinin tərkibinə 519 adda təmsilçi məhsul (xidmət) daxildir ki, onlardan da 150-si ərzaq məhsulları, 1-i tütün məmulatı, 269-u qeyri-ərzaq məhsulları, 99-u isə xidmətlərdir.
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər Ərzaq qiymətinin anomaliyaları göstəricisi (IFPA) verilmiş müddət ərzində hər hansı ərzaq məhsulunun qiymətləri sırasında müşahidə olunan anormal dərəcədə yüksək və ya aşağı qiymət  sıralarını müəyyən edir. IFPA həm il ərzində, həm də uzun illər ərzində qiymət artımını nəzərə almaqla çəkili ümumi artım tempinə əsaslanır.
3.5 Statistik vahid  Pərakəndə ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən fiziki və hüquqi şəxslər.
3.6 Statistik məcmu  Hər bir şəhərdə (rayonda) seçmə məcmuya müntəzəm olaraq kütləvi məhsul (xidmət) satışı həyata keçirən təşkilatlar, eləcə də ticarət məntəqələri (mağazalar, univermaqlar, köşklər), ictimai iaşə obyektləri, şəhər bazarları (ərzaq, qeyri-ərzaq), əhaliyə ödənişli xidmətlər göstərən müəssisələr, daimi olaraq xidmət və pərakəndə satış sahəsində fəaliyyət göstərən fərdi sahibkarlar və bazarlarda ticarətlə məşğul olan fiziki şəxslər daxil edilir.
3.7 İstinad zonası  Azərbaycan Respublikası və onun inzibati rayon və şəhərləri
3.8 Vaxt əhatəliyi  Məlumatlar 2010-cu ildən hazırkı dövrədək illər üzrə əks etdirilir.
3.9 Baza dövrü  İqtisadi inkişaf və struktur dəyişikliyi nəzərə alınaraq, baza dövrü dəyişdirilir. Sonuncu baza dövrü 2010-cu ildir.
4 1 Ölçü vahidi  Əmsal
5 1 Hesabat dövrü İl
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar  "Rəsmi statistika haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatına (FAO) məlumatlar təqdim edilir.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi  Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir.
10.1 Mətbu məlumat Hər il məcmuə şəklində yayımlanır.
10.2 Nəşrlər "Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri" adlı illik məcmuə.
10.4 Mikroməlumatlara giriş  Mikroməlumatlardan yalnız Dövlət Statistika Komitəsinin sədri tərəfindən 13.06.2011-ci il tarixdə təsdiq olunmuş “Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikro məlumatların verilməsi qaydaları”na uyğun olaraq istifadə edilə bilər. https://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
10.5 Digər Məlumatlara giriş bütün istifadəçilər üçün eyni zamanda təmin olunur. Məlumatlar bütün istifadəçilər üçün ödənişsizdir. İstifadəçilərin müraciətləri elektron və yazılı formada cavablandırılır.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər https://www.fao.org/3/cb0764ru/cb0764ru.pdf
10.7 Keyfiyyət üzrə sənədlər  Dövlət Statistika Komitəsində ISO 9001 beynəlxalq standartına uyğun olaraq keyfiyyətin idarə edilməsi sistemi tətbiq edilir, 2013-cü ildə Dövlət Statistika Komitəsində keyfiyyətin idarə edilməsi sisteminin kənar audit aparılmış və həmin ilin avqust ayında ilk dəfə “Rəsmi statistika məlumatlarının istehsalı və yayılması” sahəsində ISO 9001:2008 beynəlxalq uyğunluq sertifikatı əldə edilmişdir. Beynəlxalq standartda 2015-ci ildə baş vermiş dəyişiklikdən sonra keyfiyyətin idarə edilməsi sisteminin bütün sənədləri ISO 9001:2015 beynəlxalq standartının tələblərinə uyğun olaraq yenidən hazırlanmışdır. 2017-ci ilin 09-10 mart tarixlərində aparılmış sertifikatlaşdırma auditinin nəticələrinə əsasən Dövlət Statistika Komitəsinin aparatı və KİS-in tətbiq edildiyi 13 yerli statistika orqanı, daha sonra 2020-ci ilin 02-06 mart tarixlərində aparılmış təkrar sertifikatlaşdırma auditinin nəticələrinə əsasən Dövlət Statistika Komitəsinin aparatı və KİS-in tətbiq edildiyi daha 17 yerli statistika orqanı “Rəsmi statistika məlumatlarının istehsalı və yayılması” sahəsində ISO 9001:2015 beynəlxalq uyğunluq sertifikatına layiq görülmüşdür (http://www.stat.gov.az/menu/2/quality/az/sertifikat_2015.pdf ). 2012-ci ildən statistik məhsulun istehsalının standartlaşdırılması məqsədilə “Statistik Biznes-Prosesin Ümumi Modeli” (GSBPM) tətbiq edilir. “Statistik Biznes - Prosesin Ümumi Modeli”nin milli versiyası əsasında “İstehlak qiymətləri indeksi üzrə statistik proseslərin idarə olunması prosesində SBPÜM-in (GSBPM) tətbiqi”nə*) dair statistika proseslərinin təsviri hazırlanmışdır (https://www.stat.gov.az/menu/2/quality/az/gsbpm/price/pr01_sb.pdf ).
12.1 İstifadəçi tələbatları Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) məlumatların əsas istifadəçisidir.
12.3 Dolğunluq  Məlumatların əhatəliliyi sorğunun metodologiyasına uyğun olaraq tam dolğundur. Metodologiyanın linki stat.gov.az/menu/7/other_metadata/
13.1 Ümumi dəqiqlik Ərzaq qiymətinin anomaliyaları göstəricisinin (IFPA) hesablanması və qarşıya qoyulan vəzifələrin keyfiyyətli həlli üçün, Qiymət statistikası şöbəsi ilk növbədə yerli statistika orqanlarından qəbul edilən ilkin məlumatların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mütəmadi olaraq metodoloji işləri davam etdirir. Yerli statistika orqanlarının əməkdaşları mütəmadi olaraq seminarlarda iştirak edir və hər hansı metodoloji yeniliklər baş verərsə onlar operativ olaraq məlumatlandırılırlar.
13.2 Seçmə xətası  Belə qiymətləndirmə aparılmamışdır.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Statistik məhsulların operativliyini göstərən, yəni hadisənin baş verməsi ilə onun öyrənilməsi arasında olan müddətdir. Əsas məqsəd məlumatların müəyyən edilmiş dövrilikdə və vaxtda yayılmasıdır.
15.1 Coğrafi müqayisəlilik  Qiymətlərin müşahidəsi ölkənin bütün şəhər və rayonları üzrə aparılır. Beləliklə də, Ərzaq qiymətinin anomaliyaları göstəricisi (IFPA) Azərbaycanda ərzaq məhsullarının anormal dərəcədə yüksək və ya aşağı qiymət  sıralarını müəyyən edir.
15.2 Vaxt üzrə müqayisəlilik  Yekun məlumatlar 2015-ci ildən mövcuddur və dinmaika sıralarında fasilələr olmamışdır.
15.3 Sahələrarası uyğunluq  Məlumatlar pərakəndə ticarət məntəqələrindən müşahidə əsasında götürüldüyündən hər hansısa bir sahə ilə uyğunluq mövcud deyildir.
15.4 Daxili uyğunluq  Bu müayinənin nəticələrində daxili uyğunluq tam təmin olunmuşdur.
16 1 Xərc və yük  Qiymət qeydiyyatçıları tərəfindən məlumatların daxil edilməsinə orta hesabla 15 dəqiqə vaxt sərf edilir. Respondentlərə düşən yükün azaldılması məqsədi ilə rəsmi statistika hesabatı və müşahidəsi formalarının göstəriciləri mütəmadi olaraq təkmilləşdirilir, istehsal xərclərinin, eləcə də respondentlərə düşən yükün azaldılması məqsədi ilə statistik proseslərin avtomatlaşdırılmasına, informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının potensialından istifadənin genişləndirilməsinə üstünlük verilir. Bu sahədə şöbə "Respondentlərə düşən statistik yükün azaldılması ilə bağlı konsepsiya"ya əsasən fəaliyyət göstərir.
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi  Yenidən baxılma həyata keçirilmir.
18.1 İlkin məlumatlar  Məlumat üçün mənbə ticarət və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslərdir.
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi  Məlumatlar ongünlük üzrə toplanılır.
18.3 Məlumatların toplanması  Məlumatlar real-vaxt rejimində əldə olunur.
18.4 Məlumatlara nəzarət  DSK-da bütün proqram təminatlarına məlumatların daxil edilməsi zamanı tamlığın və ardıcıllığın yoxalnması məqsədilə məntiqi nəzarətlər tətbiq edilib. Məlumatlar məlumat bazasına daxil edildikdən sonra daxil edilmiş məlumatların yoxlama prosesi həyata keçirilir. Bu zaman məlumatlar xüsusi hazırlanmış nəzarət cədvəlləri vasitəsilə şöbənin əmakdaşları tərəfindən yoxlanılır: Onlayn məlumat bazasının müşahidəsi zamanı uyğunsuzluqlar aşkarlanarsa, yerli statistika orqanları bu barədə məlumatlandırılır, respondentlər tətəfindən müvafiq izahlar verilir və hesabat dövrü bitmədən müvafiq düzəlişlər edilir.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi  Müvəqqəti olaraq satışı dayandırılan məhsullar üzrə impyutasiyalar həyata keçirilir.
18.6 Düzəlişlər  Mövsümi düzəlişlər aparılır və bu Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin 18 yanvar 2010-cu il tarixli, 2/4 nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “İstehlak mallarının və əhaliyə göstərilən pullu xidmətlərin qiymət və tariflərinin statistik müşahidəsinin təşkilinə, ticarət və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatların seçmə məcmusunun formalaşdırılması”na dair metodoloji tövsiyələrə uyğun olaraq həyata keçirilir.

2.1 Metadata last certified
3.1 Data description The Food Price Anomalies Index (IFPA) identifies abnormally high or low price ranges observed in the price range of any food product during a given period.
3.2 Classification system "Classification of goods, products and services used for personal (individual) consumption purposes" section of the purpose classification of expenses
3.3 Sector coverage Registration of prices is carried out on a set of representative products (services) that are uniformly accepted for all regions of the Republic of Azerbaijan and are mostly consumed by the population. This set is formed under the phrase "Consumer Basket". The consumer basket includes 519 representative products (services), including 150 food products, 1 tobacco product, 269 non-food products and 99 services.
3.4 Statistical concepts and definitions The Food Price Anomalies Index (IFPA) identifies abnormally high or low price ranges observed in the price range of any food product during a given period. IFPA is based on a weighted overall growth rate, taking into account price increases both over the year and over many years.
3.5 Statistical unit Individuals and legal entities operating in the field of retail trade.
3.6 Statistical population In each city (district) organizations that regularly sell mass products (services) to the sample, as well as trade outlets (shops, department stores, kiosks), public catering facilities, city markets (food, non-food), providing paid services to the population enterprises, individual entrepreneurs permanently operating in the field of services and retail trade, and individuals engaged in trade in markets.
3.7 Reference area The Republic of Azerbaijan and its administrative districts and cities
3.8 Time coverage The data are presented by years from 2010 to the present.
3.9 Base period The base cycle is changing, taking into account economic development and structural change. The last base period is 2010.
4 1 Unit of measure coefficient
5 1 Reference period year
6.1 Legal acts and other agreements Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics"
6.2 Data sharing The information is provided to the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
7.2 Confidentiality - data treatment Distribution of official statistical materials reflecting or disclosing confidential information among users is not allowed. The final (generalized) information allowed to be disclosed must cover the data of at least three statistical units, and the share of any of the statistical units in such conclusions should not exceed 85%.
8.1 Release calendar It is carried out on the basis of the approved schedule for the dissemination of statistical data and press data.
8.2 Release calendar access The broadcast schedule is posted on the Committee's website in the Electronic Services section. Access is open to all users and there are no restrictions. http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/
8.3 User access In accordance with the Law on Official Statistics, users obtain statistical materials within the framework of uniform rules and legal norms provided for in the official statistical program on data dissemination. All possible forms of data carriers, including special publications of state statistics bodies, mass media and other means are used to provide users with statistical information.
9 1 Frequency of dissemination Annual
10.1 News release It is published annually in the form of a collection.
10.2 Publications Annual Collection "Sustainable Development Goals".
10.4 Micro-data access Micro-data can be used only in accordance with the "Rules for providing micro-data to users for use for research purposes" approved by the Chairman of the State Statistics Committee on 13.06.2011. https://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
10.5 Other Data access is provided for all users at the same time. The information is free for all users. User requests are answered electronically and in writing.
10.6 Documentation on methodology https://www.fao.org/3/cb0764ru/cb0764ru.pdf
10.7 Quality documentation The State Statistics Committee has a quality management system in accordance with the international standard ISO 9001. In 2013, the State Statistics Committee conducted an external audit of the quality management system and in August of that year for the first time in the field of "Production and dissemination of official statistics" ISO 9001: 2008 international certificate of conformity was obtained. After the change in the international standard in 2015, all the documents of the quality management system were redesigned in accordance with the requirements of the international standard ISO 9001: 2015. Based on the results of the certification audit conducted on March 9-10, 2017, the staff of the State Statistics Committee and 13 local statistical bodies to which the GIS was applied, then the staff of the State Statistics Committee based on the results of the re-certification audit conducted on March 2-06, 2020 and 17 other local statistical bodies to which GIS is applied have been awarded the ISO 9001: 2015 international certificate of conformity in the field of “Production and dissemination of official statistical data” (http://www.stat.gov.az/menu/2/quality/en/ certificate_2015.pdf). Since 2012, the General Statistical Business Process Model (GSBPM) has been applied to standardize the production of statistical products. On the basis of the national version of “Statistical Business - General Model of Process” a description of statistical processes on “Application of SBPUM (GSBPM) in the process of management of statistical processes on the consumer price index” * was prepared (https://www.stat.gov.az /menu/2/quality/az/gsbpm/price/pr01_sb.pdf).
12.1 User needs The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) is the main user of the data.
12.2 User satisfaction Users go to the official website www.stat.gov.az and answer questions about the use of the main areas of statistics in the section "Request for statistical information to users". The results of this online survey are available at https://www.stat.gov.az/source/others/sorqu-yekun-2025-ARAYI%C5%9E.pdf.
12.3 Completeness The comprehensiveness of the data is complete in accordance with the methodology of the survey. Methodology link stat.gov.az/menu/7/other_metadata/
13.1 Overall accuracy In order to calculate the Food Price Anomalies Index (IFPA) and to qualitatively address the challenges, the Price Statistics Department is constantly working to improve the quality of the initial data received from local statistical offices. Employees of local statistics bodies regularly participate in seminars and are promptly informed if any methodological innovations occur.
13.2 Sampling error No such assessment was made.
14.1 Timeliness It is the period between the occurrence of an event and its study, which indicates the efficiency of statistical products. The main goal is to disseminate information at regular intervals and times.
14.2 Punctuality Dissemination of the final results is carried out in a timely manner in accordance with the "Statistical Work Program".
15.1 Comparability - geographical Prices are monitored in all cities and regions of the country. Thus, the Food Price Anomalies Index (IFPA) identifies abnormally high or low food prices in Azerbaijan.
15.2 Comparability - over time Final data have been available since 2015 and there have been no breaks in the dynamics.
15.3 Coherence - cross domain As the data were obtained from retail outlets based on observations, there is no consistency with any of the areas.
15.4 Coherence - internal The results of this examination fully ensured internal compliance.
16 1 Cost and burden It takes an average of 15 minutes for price registrars to enter data. In order to reduce the burden on respondents, the indicators of official statistical reports and observation forms are constantly improved, priority is given to automating statistical processes and expanding the use of information and communication technology potential in order to reduce production costs, as well as the burden on respondents. The department operates in this area in accordance with the "Concept for reducing the statistical burden on respondents."
17.1 Data revision - policy The policy of updating the data is carried out in accordance with the “Regulations on revision of data on key statistical indicators” approved by the order No. 60 / t dated 10.05.2016 of the State Statistics Committee. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Data revision - practice The review is not carried out.
18.1 Source data The source of information is legal entities and individuals operating in the field of trade and services.
18.2 Frequency of data collection Data are collected on a ten-day basis.
18.3 Data collection Data is obtained in real time.
18.4 Data validation The SSC has implemented logical controls to check the completeness and consistency of data entry in all software. After entering the data into the database, the process of verifying the entered data is carried out. In this case, the information is checked by the employees of the department through specially developed control tables: if discrepancies are found during the observation of the online database, the local statistical bodies are informed, the respondents provide relevant explanations and make appropriate adjustments before the end of the reporting period.
18.5 Data compilation Imputations are performed on temporarily suspended products.
18.6 Adjustment Seasonal adjustments are made and this is confirmed by the order of the State Statistics Committee of the Republic of Azerbaijan dated January 18, 2010, No. 2/4. formation ”is carried out in accordance with the methodological recommendations on