2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 31.08.2018
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər Malyariya yoluxucu xəstəliklər sinifinə daxildir. İlk dəfə malyariyaya yoluxan xəstələr nəzərdə tutulur.
3.5 Statistik vahid Malyariyaya yeni yoluxan xəstələr.
3.6 Statistik məcmu  Göstəricinin əhatə etdiyi baş məcmu "Azərbaycanda səhiyyə, sosial müdafiə və mənzil şəraiti" adlanır .  Məlumatlar başdan-başa müşahidə metodu ilə əldə edilir.
3.7 İstinad zonası  Respublikanın  tibb müəssisələri üzrə.
3.8 Vaxt əhatəliyi 2000-ci ildən  sağlam əhalinin 100 000 nəfərinə düşən malyariyaya yeni yoluxanların sayı  hesablama yolu ilə təyin edilir.
4 1 Ölçü vahidi hər 1 000 nəfər
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Hesabatda olan göstəricilər səhiyyə sahəsində statistikaya dair metodologiyalar əsasında tərtib olunmuşdur. Beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Avrostat, Xəstəliklərin Beynəlxalq Təsnifatı 10 Baxış,BMT-nin Uşaq Fondu,Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, YUNİSEF-ÜST-Dünya Bankı , İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı və sair tərəfindən müəyyənləşdirilmış göstəriciləri əhatə edir və müvafiq metodoloji vəsaitlərdən istfadə olunur.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Məlumat Səhiyyə nazirliyi  tərəfindən təqdim olunur. Məlumatın alınmasını və təhlil edilməsinı  Dövlət Statistika Komitəsi təşkil edir.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Səhiyyə göstəricilərinin yayılması Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir və giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır.
8.2 Yayım təqviminə giriş  Yayım təqvimi Komitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/) və istifadəçilər üçün heç bir məhdudiyyət qoyulmur
10.2 Nəşrlər Azərbaycanın statistik göstəriciləri, Azərbaycan rəqəmlərdə, Azərbaycanın regionları, Azərbaycanda gənclər, Azərbaycanda uşaqlar, Azərbaycanda səhiyyə.
10.3 Onlayn məlumat bazası https://stat.gov.az/source/healthcare/
10.4 Mikroməlumatlara giriş Mikroməlumatlara giriş qadağandır.Yalnız Dövlət Statistika Komitəsinin sədri tərəfindən 13.06.2011-ci il tarixdə təsdiq olunmuş "Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikro məlumatların verilməsi qaydaları"na uyğun,ilkin məlumatlardan istifadə edilə bilər.
10.5 Digər İstifadəcilərin sorğularının cavablandırılması, elektron sorğular daxil edilməklə www.azstat.org/xidmətlər/st_məlumat "Statistik məlumatların (göstəricilərin) verilməsi" bölməsi.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Yoluxucu  və parazitar xəstəliklər haqqında  hesabat  1 № li forma (Illik)
10.7 Keyfiyyət üzrə sənədlər Keyfiyyətin idarə edilməsi sistemi sənəd toplusu (III nəşr). Statistik biznes –prosesin ümumi modeli. Vahid inteqrəedilmiş metaməlumatların (SİMS 2.0) və onun əsasını təlkiı edən keyfiyyət məruzələrinin (ESQRS 2.0) və metaməlumatların (ESMS 2.0) strukturu.
12.1 İstifadəçi tələbatları Səhiyyəyə dair göstəricilər həm beynəxalq təşkilatların, həm də rəhbər orqanların, kütləvi informasiya vasitələrinin, elmi mütəxəssislərin, geniş ictimaiyyətin nümayəndələrinin diqqət mərkəzindədir.
12.3 Dolğunluq Göstərici tam dolğundur və hər hansı bir dövr üzrə hesablanması ilə bağlı sual qarşıya çıxmamışdır.
13.1 Ümumi dəqiqlik Hesabat məlumatlarının dəqiqliyini və düzgün doldurulmasını təmin etmək məqsədilə Sosial statistika şöbəsinin Sosial müdafiə və səhiyyə statistikası sektoru hər zaman məlumatların nəticələrini diqqətlə nəzərdən keçirir, hesabat məlumatlarının düzgünlüyünə vaxtında nəzarət üçün yerli statistika orqanlarına  qarşıya çıxa biləcək səhvlərin vaxtında və yerində aradan qaldırılmasının metodologiyaya uyğun həyata keçirilməsinin vacibliyini nəzərlərinə çatdırır. Hesabat formalarında və metodoloji tövsiyələrdə tələbata uyğun olaraq təkmilləşdirmələr aparılır.
13.3 Qeyri-seçmə xətası Qeyri-seçmə xətasının aparılması Dövlət Statistika Komitəsinin kollegiyasının 2019-cu il 30 oktyabr tarixli 9/3 nömrəli qərarı ilə təsdiq olunmuş “Hesabat məlumatlarında baş vermiş xətaların təsnifləşdirilməsi və onların aradan qaldırılması qaydaları”na uyğun aparılır. https://www.stat.gov.az/menu/2/quality/az/00_5.pdfKomitəsinin 2013-cü il 15 yanvar tarixli 4/t nömrəli əmri ilə təsdiq olunmuş "Hesabat məlumatlarında baş vermiş xətaların təsnifləşdirilməsi və onların aradan qaldırılması qaydaları"na uyğun aparılır.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma  Göstəricinin hesablanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır.
14.2 Tam vaxtında yerinə yetirmə  Hesabat dövrünün son günü ilə nəşr tarixi arasında 120 təqvim, 82 iş günü mövcuddur.
15.1 Coğrafi müqayisəlilik Digər ölkələrin müvafiq göstəriciləri ilə müqayisə edilə bilinmir . Yalnız ölkə, Bakı və Naxçıvan ürzə  göstərici hesablanır.
15.4 Daxili uyğunluq  İlkin məlumatlarla dəqiqləşdirilmiş məlumatlar arasında fərq yoxdur.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti 1 №-li illik rəsmi statistik hesabat forması üzrə məlumatların qəbulu  vaxtında və keyfiyyətli məlumatlar əldə edilməsinə, müasir şəraitə uyğunlaşmaya imkan verir.
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi Hesabat məlumatları dərhal yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası məcburi olan göstərişlər verilir.
18.1 İlkin məlumatlar  Məlumat üçün mənbə səhiyyə fəaliyyəti ilə məşğul olan müəssisələr.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Səhiyyəyə dair məlumatlarda redaktə xarakterli düzəlişlər aparılır.

1.7 Contact phone number +99412 538 90 12; +99412377 10 70 (22-70)
3.4 Statistical concepts and definitions Malaria is included in the class of infectious diseases.Number of new infected people is considered.
3.5 Statistical unit New malaria infected patients
3.6 Statistical population The general coverage of the indicator is called "health, social protection and housing conditions in Azerbaijan". The data is obtained by the complete observation method.
3.7 Reference area On medical institutions of the Republic.
3.8 Time coverage Number of new Malaria infections per 100,000 population has been defined by calculating since 2000.
4 1 Unit of measure per 100 000
6.1 Legal acts and other agreements Indicators in the report are compiled based on methodologies on health statistics. Cover the indicators identified by the international organizations, including the Eurostat, 10th Review of International Classification of Diseases, UN Children's Fund, the World Health Organization, UNICEF-WHO-World Bank, the Organization for Economic Cooperation and Development and other relevant methodological materials are used.
6.2 Data sharing Information is provided by the Ministry of Health. The State Statistical Committee is responsible for receiving and analyzing the information.
7.2 Confidentiality - data treatment In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On official statistics", the preliminary data are considered confidential and may only be used for scientific purposes in the formulation of official statistical materials or anonymity of the statistical unit in exceptional circumstances (by means of the annulment of means allowing recognition).
8.1 Release calendar Dissemination of health indicators is conducted based on the approved schedule on statistical data and published data and access is available for all users.
8.2 Release calendar access The broadcasting schedule is posted on the Committee's website on the Electronic Services section (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/) and is not restricted to users.
8.3 User access The State Statistical Committee has an official statistical reporting policy and has been approved by Decree No 8/02s dated 19.02.2014.
10.2 Publications Azerbaijan's statistical indicators, Azerbaijan in numbers, regions of Azerbaijan, youth in Azerbaijan, children in Azerbaijan, healthcare in Azerbaijan.
10.3 On-line database https://stat.gov.az/source/healthcare/?lang=en
10.4 Micro-data access Access to micro-data is prohibited. Preliminary information can only be used in accordance with the "Rules for issuing micro-data to users for use in research purposes" approved on 13.06.2011 by the Chairman of the State Statistical Committee.
10.5 Other Answering questions of users, including online surveys, www.azstat.org/services/st_modern "Statistical data (indicator) submission" section.
10.6 Documentation on methodology Report  Form No. 1 (annual) on Infectious and Parasitic Diseases
10.7 Quality documentation Document set of quality management system (III edition). General model of statistical business-process. Structure of Common Integrated Metadata (SIS 2.0) and its Quality Reports (ESQRS 2.0) and Metadata (ESMS 2.0).
12.1 User needs Health indicators are at the focus of both international organizations and governing bodies, mass media, researchers, and general public.
12.3 Completeness Indicator is full and no question about calculation for any period.
13.1 Overall accuracy In order to ensure accuracy and correctness of the reporting data, the Social Protection and Health Statistics section of the Social Statistics Department has always considered the results of the report carefully and points the importance of the timely and onside control of the accuracy of the reporting data that local bodies may face to be implemented in accordance with the methodology. Improvements are made in the reporting forms and methodological recommendations as required.
13.2 Sampling error Observed completely, selection error is not calculated.
14.1 Timeliness The calculation and dissemination of the indicator is carried out in accordance with the "Statistical Work Program". There are no delays in the broadcast schedule and program.
14.2 Punctuality There are 120 calendar days, 82 working days between the final date of the reporting period and the publication date.
15.1 Comparability - geographical Can not be compared with the relevant indicators of other countries. The indicator is calculated only on country, Baku and Nakhchivan.
15.3 Coherence - cross domain There is no connection with the other fields of statistics.
15.4 Coherence - internal There is no difference between the preliminary information and the corrected information.
17.1 Data revision - policy Obtaining information on the annual statistical reporting form No.1 allows timely and qualitative data acquisition, adaptation to modern conditions.
17.2 Data revision - practice Report information is immediately checked, adjustments are made when errors are detected and mandatory instruction execution are given to statistical units.
18.1 Source data The source for information is enterprises engaged in healthcare activities.
18.3 Data collection Data is obtained online.
18.4 Data validation Monitoring of data compilation results and quality assurance of statistical results are carried out.