Göstərici 3.9.3 Qərəzsiz zəhərlənmədən ölənlərin sayı, əhalinin hər 100000 nəfərinə, cins və yaş qrupları üzrə bölgüdə
[Expand]  3.9.3 Qərəzsiz zəhərlənmədən ölənlərin sayı, əhalinin hər 100000 nəfərinə, cins və yaş qrupları üzrə bölgüdə
Göstəricinin adı: Qərəzsiz zəhərlənmədən ölənlərin sayı, əhalinin hər 100000 nəfərinə, cins və yaş qrupları üzrə bölgüdə
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 11.11.2022
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 11.11.2022
3.1 Məlumatların izahı “Gündəlik-2030”da “ qərəzsiz zəhərlənmələrdən ölüm səviyyəsi ilə mübarizəyə xüsusi önəm verilmiş və 2030-cu ilədək belə xəstəliklərə son qoyulması hədəf kimi müəyyənləşdirilmişdir.
3.2 Təsnifat sistemi Xəstəliklərin Beynəlxalq Təsnifatının 10-cu baxışı
3.3 Əhatə edilən sektor Sosial müdafiə və Səhiyyə statistikası sektoru
Qərəzsiz zəhərlənmələrdən ölüm səviyyəsinin ölçülməsi təhlükəli kimyəvi maddələr və çirklənmələrlə bağlı fəaliyyətin səmərəliliyini səciyyələndirir.
3.6 Statistik məcmu Məlumatlar başdan-başa müşahidə metodu ilə əldə edilir.
3.8 Vaxt əhatəliyi Məlumatlar 2015-ci ildən başlayaraq bütün illəri əhatə edir.
4 1 Ölçü vahidi nəfər
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Hesabatda olan göstəricilər səhiyyə sahəsində statistikaya dair metodologiyalar əsasında tərtib olunmuşdur.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Məlumat Səhiyyə nazirliyi  tərəfindən təqdim olunur. Məlumatın alınmasını və təhlil edilməsinı  Dövlət Statistika Komitəsi təşkil edir.
10 1 Bərabər giriş və aydınlıq Həm kağız, həm də elektron versiya şəklində yayılır.
10.3 Onlayn məlumat bazası Hazır cədvəllər bu linkdə mövcuddur: sdg.azstat.gov.az
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Metodoloji izahlar bu linkdən əldə edilə bilər: https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-03-09-03.pdf
13.2 Seçmə xətası Məlumat ümumi müşahidə nəticəsində əldə edildiyindən seçmə xətası mövcud deyil.
13.3 Qeyri-seçmə xətası Qeyri-seçmə xətası hesablanmır.
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi Hesabat məlumatları dərhal yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası məcburi olan göstərişlər verilir.

İndicator name: The number of deaths from unintentional poisoning, per 100000 population, by sex
3.1 Data description In "Agenda-2030", special importance was given to combating the death rate from accidental poisonings, and the end of such diseases by 2030 was defined as a goal.
3.2 Classification system 10th Review of International Classification of Diseases
Mortality rate attributed to unintentional poisoning characterizes the extent to which effectiveness of action of hazardous chemicals and pollutants.
4 1 Unit of measure person
6.1 Legal acts and other agreements Indicators in the report are compiled based on methodologies on health statistics.
6.2 Data sharing Information is provided by the Ministry of Health. The State Statistical Committee is responsible for receiving and analyzing the information.
10 1 Accessibility and clarity It is distributed both in paper and electronic form.
10.3 On-line database Ready tables are available at this link: sdg.azstat.gov.az
10.5 Other Məlumatlara giriş bütün istifadəçilər üçün eyni zamanda təmin edilir. Məlumatlar bütün istifadəçilər üçün ödənişsizdir. İstifadəçilərin müraciətləri elektron və yazılı formada cavablandırılır.
10.6 Documentation on methodology Methodological explanations are available at this link: https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-03-09-03.pdf
12.2 User satisfaction Users go to the official website www.stat.gov.az and answer questions about the use of the main areas of statistics in the section "Request for statistical information to users". The results of this online survey are available at https://www.stat.gov.az/source/others/sorqu-yekun-2023-ARAYI%C5%9E.pdf
13.2 Sampling error There is no sampling error as the data is obtained from general observation.
17.2 Data revision - practice Report data is checked immediately, corrections are made when errors are found, and mandatory instructions are given to the statistical unit.