Göstərici 3.c.1 Əhalinin hər 10 000 nəfərinə düşən tibb işçilərinin sayı və onların bölüşdürülməsi
“Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik”lə müəyyən edilən qlobal məqsəd və hədəflərin izlənilməsinə imkan verən statistik qiymətləndirmələrin aparılması məqsədilə keyfiyyətli, əlçatan, aktual, etibarlı və daha dərin dezaqreqasiya olunmuş məlumatlardan rəsmi statistika məqsədləri üçün istifadə əlavə məlumat mənbələrinin səfərbər edilməsini zəruri edir. Dövlət Statistika Komitəsi bu zərurətdən irəli gələrək mövcud mənbələrdən müvafiq məlumatların info@sdg.gov.az e-poçtuna göndərilməsini alqışlayır.
[Expand]  3.c.1 Əhalinin hər 10 000 nəfərinə düşən tibb işçilərinin sayı və onların bölüşdürülməsi
Göstəricinin adı: Əhalinin hər 10 000 nəfərinə düşən tibb işçilərinin sayı və onların bölüşdürülməsi
1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi  +99412 538 90 12; +99412 377 10 70 (22-70)
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 26.11.2018
3.1 Məlumatların izahı Tibb işçilərinin ümumi sayının (müalicə, sanitariya təşkilatlarında, sosial təminat müəssisələrində, elmi tədqiqat institutlarında, tibbi kadr hazırlanması ilə məşğul olan müəssisələrdə, səhiyyə orqanları aparatında və s.yerlərdə işləyən, ali tibbi təhsili olan bütün həkimlərin və müalicə, sanitariya təşkilatlarında, sosial təminat  müəssisələrində, məktəbəqədər müəssisələrdə, məktəblərdə, uşaq  evlərində  və s. yerlərdə işləyən orta tibbi təhsili  olan bütün şəxslərin cəminin)  əhalinin ümumi sayına olan nisbəti.
3.3 Əhatə edilən sektor Q SEKSİYASI. Əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər  Həkimlərin ümumi sayına - müalicə, sanitariya təşkilatlarında, sosial təminat müəssisələrində, elmi tədqiqat institutlarında, tibbi kadr hazırlanması ilə məşğul olan müəssisələrdə, səhiyyə orqanları aparatında və s.yerlərdə işləyən, ali tibbi təhsili olan bütün həkimlər daxil edilir.
3.6 Statistik məcmu  Göstəricinin əhatə etdiyi baş məcmu bütün səhiyyə müəssisələrdir. Məlumatlar başdan-başa müşahidə metodu ilə əldə edilir.
3.7 İstinad zonası  Respublikanın bütün tibb müəssisələri üzrə.
3.9 Baza dövrü Məlumatlar 2015-ci ildən etibarən mövcuddur.
4 1 Ölçü vahidi  nəfər
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Hesabatda olan göstəricilər səhiyyə sahəsində statistikaya dair metodologiyalar əsasında tərtib olunmuşdur. Beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Avrostat, Xəstəliklərin Beynəlxalq Təsnifatı 10 Baxış və müvafiq metodoloji vəsaitlərdən istfadə olunur.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Məlumatın hesablanmasında yalnız Dövlət Statistika Komitəsi iştirak edir.
10.3 Onlayn məlumat bazası https://stat.gov.az/source/healthcare/?lang=az
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Metodoloji izahlar bu linkdən əldə edilə bilər: https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-03-0c-01.pdf
15.1 Coğrafi müqayisəlilik Digər ölkələrin müvafiq göstəriciləri ilə müqayisə edilə biləndir.Ölkə və regionlar üzrə göstərici hesablanır.
18.1 İlkin məlumatlar Məlumat üçün mənbə səhiyyə fəaliyyəti ilə məşğul olan müəssisələr.
18.3 Məlumatların toplanması Statistik vahidlər onlayn rejimdə təqdim edirlər.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Səhiyyəyə dair məlumatlarda redaktə xarakterli düzəlişlər aparılır. İşin xüsusiyyətinə əsaslanmaqla imputasiya aparılmır.

+99412 538 90 12; +99412 377 10 70 (22-70)
The total number of medical workers (all doctors with higher medical education working in medical and sanitary organizations, social security institutions, scientific research institutes, medical personnel training institutions, health authorities, etc. and medical and sanitary organizations, social security institutions) , the ratio of the sum of all persons with secondary medical education working in pre-school institutions, schools, orphanages, etc.) to the total population.
Classification by Types of Economic Activity
SECTION Q. Provision of health and social services to the population
The total number of doctors includes all doctors with higher medical education who work in treatment, sanitary organizations, social security institutions, scientific research institutes, medical staff training institutions, health authorities, etc.
The aggregate covered by the indicator is all healthcare facilities. The data is obtained by observational method.
All medical institutions of the Republic.
person
The indicators in the report were compiled based on the methodologies of statistics in the field of healthcare. International organizations, including Eurostat, International Classification of Diseases 10 Review and relevant methodological tools are used.
Only the State Statistics Committee participates in the calculation of the data.
In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics", primary data are considered confidential and can only be used for the production of summary official statistical materials or for scientific purposes, ensuring the anonymity of the statistical unit in exceptional cases (removing the means of identification).
Methodological explanations are available at this link: https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-03-0c-01.pdf
Because the observations are random, no sampling error is calculated.
It is comparable with the relevant indicators of other countries. The indicator is calculated by country and region.
The source of information is institutions engaged in health care activities.
Statistical units are presented online.
The process of monitoring the results of data compilation and ensuring the quality of statistical results is carried out.
Editorial corrections are being made to health information. Imputation is not done based on the nature of the case.