İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarından (İKT) istifadə bacarıqlarına malik olan gənclərin və böyüklərin xüsusi çəkisi, bacarıq növləri üzrə bölgüdə
Xidmət statistikası şöbəsi
Sevinc Fəttahova
Xidmət statistikası şöbəsinin müdiri
sevinj.fattahova@stat.gov.az
+99412 538-93-98; +99412 377-10-70 (22-34)
8/30/2018
23.01.2023
İnformasiya və kommunikasiya (İKT) bacarıqlarına malik gənclərin və böyüklərin bacarıq növlərinə görə xüsusi çəkisi
İnzibati ərazi bölgüsü təsnifatı
İnformasiya və rabitə statistikası
İnformasiya və telekommunikasiya (İKT) bacarıqlarına malik gənclərin və böyüklərin bacarıq növlərinə görə verilmiş zaman müddətində (məs., son üç ay ərzində) kompüterlə əlaqəli müəyyən fəaliyyətləri yerinə yetirmiş gənclərin (15-24 yaş arası) və böyüklərin (15 yaş və yuxarı) faizlə ifadəsidir
Ev təsərrüfatları
Müşahidə vahidi ev təsərrüfatları və fərdlər götürülür. Seçmə yolu ilə müşahidə aparılır və baş məcmuya şamil olunur
Məlumatlar bütün illəri əhatə edir və dinamika sıraları mövcuddur
Məlumatın toplanması üçün hüquqi sənəd “Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunudur
Göstəricinin hesablanması üçün digər inzibati məlumat mənbələrindən istifadə olunmur və onun hesablanmasında yalnız Dövlət Statistika Komitəsi iştirak edir
"Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, ilkin məlumatlar məxfi hesab edilir və yalnız icmal rəsmi statistik materialların istehsalı və ya müstəsna hallarda statistik vahidin anonimliyini təmin etməklə (tanınmasına imkan verən vasitələr ləğv edilməklə) elmi məqsədlər üçün istifadə edilə bilər
Məlumatın yayılması DSK-nın internet səhifəsində yerləşdirilməsi əsasında həyata keçirilir
Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur
“Rəsmi statistik məlumatların yayılması sahəsində siyasət” Dövlət Statistika Komitəsinin 19.02.2014-cü il tarixli 8/02s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
Azərbaycanda informasiya cəmiyyəti
https://stat.gov.az/source/communication/
Mikroməlumatlara giriş qadağandır. Yalnız Dövlət Statistika Komitəsinin sədri tərəfindən 13.06.2011-ci il tarixdə təsdiq olunmuş “Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikroməlumatların verilməsi qaydaları”na uyğun, ilkin məlumatlardan istifadə edilə bilər
Göstərici məcmuələrdən əlavə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən göndərilən sorğu vərəqələrində də əks olunur
http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
Ev təsərrüfatlarında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadəyə dair müayinə forması beynəlxalq standartlara uyğun olaraq hazırlanmışdır
Statistik məlumatların istifadəçilərinin tələbatının mövcud məlumatlara ödənilməsi dərəcəsidir. İstehsal və istehlak olunan statistik anlayışlara (təriflər, təsnifatlar və s.) tələbatın ödənilməsi dərəcəsi.
İstifadəçi tələbatının ödənilməməsi ilə bağlı hər hansı bir tələb daxil olduqda operativ şəkildə qiymətləndirilir və həmin məlumatın əldə edilməsi aktualdırsa, müvafiq prosedura keçdikdən sonra həmin məlumat növbəti illərdən rəsmi statistika hesabatına əlavə edilərək toplanır.
Göstərici tam dolğundur və hər hansı bir dövr üzrə hesablanması ilə bağlı sual qarşıya çıxmamışdır
Dəqiqlik: hesablamaların və ya qiymətləndirmələrin dəqiqliyə və ya həqiqi göstəriciyə yaxınlığı.Etibarlılıq: ilkin göstəricinin sonradan qiymətləndirilmiş göstəriciyə yaxınlığı.
İlkin məlumatlarda səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası vacib olan göstərişlər verilir
Məlumatın düzgünlüyünə şübhə yarandığı halda, hesablama nəzarəti xətanın (səhvin) mövcudluğunu müəyyən etməyə imkan verir
Statistik məhsulların operativliyini göstərən, yəni hadisənin baş verməsi ilə onun oyrənilməsi arasında olan müddətdir. Əsas məqsəd məlumatların müəyyən edilmiş dövrilikdə və vaxtda yayılmasıdır.
Göstəricinin hesablanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır
İlkin məlumatların alınması ilə yekun məlumatların hazır olma vaxtı arasında vaxt intervalı bir həftə arasında dəyişir
Statistikanın ərazi (region) və ya vaxt üzrə müqayisəsində fərqlilik olan anlayışlara, ölçü vahidlərinə və prosedurlara. Müxtəlif üsullarla və müxtəlif məqsədlər üçün statistik məlumatların birləşdirilməsi mümkünlüyü.
Ölkə üzrə hesablanır
Digər sahələrlə əlaqəsi yoxdur
İlkin məlumatlar yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə səhvlərin icrası ilə bağlı göstərişlər verilir
Respondentlərə düşən yükün azaldılması sahəsində daimi işlər görülür, müxtəlif göstəricilər əsasında hesablana biləcək göstəricilər və aktuallığını itirmiş göstəricilər hesabat formalarından çıxarılır
Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dovlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-cı il tarixli 60/t nomrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti" üzrə aparılır. Bu sənəd ictiamiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir.
Hesabat məlumatları dərhal yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası vacib olan göstərişlər verilir.
Ev təsərrüfatları və fərdi şəxslər
Müayinə anketlərini bazaya daxil edərkən proqrama verilmiş xüsusi nəzarət (məsələ qoyuluşu) əsasında, 2-ci yoxlama yerli statistika orqanları tərəfindən, 3-cü yoxlama Aparatın Xidmət statistikası şöbəsi tərəfindən aparılır
Məlumatların kompilyasiyası nəticələrinin monitorinqi və statistik nəticələrin keyfiyyətinin təmin edilməsi prosesi həyata keçirilir
Online məlumat bazasına baxış zamanı müəyyən uyğunsuzluqlar aşkar edilərsə hesabat dövrü bitmədən yerli statistika orqanına müvafiq düzəlişlərin edilməsi ilə bağlı tapşırıq verilir

Proportion of youth and adults with information and communications technology (ICT) skills, by type of skill
Department of Service Statistics
Head of the Department of Service Statistics
sevinj.fattahova@stat.gov.az
+99412 538-93-98; +99412 377-10-70 (22-34)
8/30/2018
23.01.2023
Classification of administrative territorial division
Information and communication statistics
The percentage of young people (aged 15-24) and adults (15 years and older) who perform certain computer-related activities over a given time period (eg, for the last three months) by age and adults with information and telecommunications skills (ICT)
Households
Households and individuals are taken as observation unit. Observation is done by selecting and applying to the head unit.
The information covers all years and there is dynamics of sequences.
The legal document for data collection is the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics"
Other administrative data sources are not used for calculating the indicator and only State Statistics Committee participates in its calculation
In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On official statistics", the initial data are considered confidential and may only be used for scientific purposes in the formulation of official statistical materials or anonymity of the statistical unit in exceptional circumstances (by means of the annulment of means allowing recognition).
The dissemination of information is implemented based on the posting on SSC website
Login is open to all users and is not subject to any restrictions
"Policy on the dissemination of official statistical data" has been approved by the Decree of the State Statistical Committee dated 19.02.2014 No 8/02 s http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
Information Society in Azerbaijan
https://stat.gov.az/source/communication/?lang=en
Access to micro-data is prohibited. Only preliminary information can be used in accordance with the "Rules for issuing micro-data to users for use in research purposes" approved by the Chairman of the State Statistical Committee on 13.06.2011
Besides journal indicators are also reflected in the questionnaires sent by international organizations
http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
Survey form on ICT usage in households has been developed in accordance with international standards
The extent to which existing information respond to consumer demands of the statistical data. The degree of satisfaction of produced and consumed statistical concepts (definitions, classifications, etc.).
Any request for non-satisfaction of the user's needs is evaluated operatively and if the access to information is actual, then the same information is collected from the following years by adding to the official statistical report.
Indicator is full and no question is met about calculation for any period
Accuracy: Approximation of accuracy or actuality of calculations or estimates. Reliability: Proximity of the initial indication to the estimated value.
In case of errors discovered in the initial information, corrections are made and mandatory instructions is given to the relevant statistical unit
In case of doubts of the accuracy of the data, computing controls allow for the definition of error (mistake)
It is a period between the process that shows the efficiency of statistical products, namely the occurrence of the event and its learning. The main objective is to disseminate information in a defined periodicity and timeliness.
The calculation and dissemination of the indicator are conducted in accordance with the "Statistical Work Program". There are no delays in the broadcast schedule and program
The time interval between the initial data and the time when the final data is ready varies one week
Definitions, measurement units and procedures that differ in the territorial (region) or time comparison of statistics. Possibility of combining statistical data with different methods and for different purposes.
Calculated by countrywide
It has no connection with other areas
Initial information is checked, corrections are made when errors are detected, and instructions on execution of errors to the statistical unit are given
Regular work is being done to reduce the burden on respondents, indicators that can be calculated on the basis of different indicators and indicators that have lost their relevance are removed from the report forms
Data clarification policy is conducted according to the "Statement of review of statistical data on key statistical indicators", approved by the decree of the State Statistical Committee dated 10.05.2016, numbered 60/t, which is publicly available and posted on the website of the Committee in the Statistical Publications section.
Report information is immediately checked, corrections are made when errors are detected and mandatory instructions are given to the statistical unit.
Households and Individuals
Data is obtained online.
When entering survey reports in database, the special control (issue) the 2nd audit is conducted by the local statistical bodies, the 3rd audit by the department of Service statistics of Administration.
Monitoring of results of data compilation and quality assurance of statistical results are carried out
If there are some discrepancies during the review of the online database, the local statistical body is instructed to make appropriate adjustments before the end of the reporting period