1.8 Əlaqə üçün məsul şəxsin faks nömrəsi
3.1 Məlumatların izahı “Sudan istifadə səmərəliliyinin dəyişməsi” yaranmış əlavə dəyərin istifadə olunmuş suyun miqdarına nisbətini ifadə edir.
3.3 Əhatə edilən sektor E seksiyası-Su təchizatı; Çirkli suların və tullantıların təmizlənməsi
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər Bu göstərici ölkədə sudan nə dərəcədə səmərəli istifadə olunmasının zamana görə dəyişməsini xarakterizə edir. Göstərici kənd təsərrüfatı (İFNT üzrə A seksiyası), sənaye (İFNT üzrə B, C, D, F seksiyaları) və xidmət sahələri (İFNT üzrə digər seksiyalar) üzrə il ərzində yaranmış  əlavə dəyərin həcmini göstərilən müvafiq seksiyalar üzrə istifadə olunmuş suyun miqdarına nisbətlərinin cəmlənməsi yolu ilə hesablanır.
3.6 Statistik məcmu Göstəricinin əhatə etdiyi baş məcmu ölkə üzrə sudan istifadə edən təsərrüfatlardır. Məlumatlar başdan-başa müşahidə metodu ilə əldə edilir.
3.7 İstinad zonası  Respublika
3.8 Vaxt əhatəliyi 2000-ci ildən başlayaraq bütün illəri əhatə edir.
3.9 Baza dövrü 2015-ci il
4 1 Ölçü vahidi ABŞ dolları/m3
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının "Ekoloji göstəricilər və onlara əsaslanan qiymətləndirmə məruzələri"ndən istifadə olunur
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Göstərici Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC tərəfindən təqdim edilən 2-TG (su təsərrüfatı) №-li hesabat məlumatları, eləcə də Milli hesablar və makroiqtisadi göstəricilər statistikası, Kənd təsərrüfatı statistikası şöbələri tərəfindən hazırlanan məlumatlar əsasında hesablanır
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir. Məlumat Komitənin rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir.
8.3 İstifadəçi girişi Dövlət Statistika Komitəsinin rəsmi statistik məlumatların yayım siyasəti mövcuddur və 19.02.2014-cü il tarixli 8/02s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir. http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
10.2 Nəşrlər Komitənin rəsmi internet səhifəsində ingilis və azərbaycan dillərində yerləşdirilir
10.3 Onlayn məlumat bazası https://www.stat.gov.az/source/environment/
10.4 Mikroməlumatlara giriş Mikroməlumatlara giriş qadağandır. Yalnız Dövlət Statistika Komitəsinin sədri tərəfindən 13.06.2011-ci il tarixdə təsdiq olunmuş “Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikro məlumatların verilməsi qaydaları”na uyğun, ilkin məlumatlardan istifadə edilə bilər.
10.5 Digər İstifadəçi sorğularının cavablandırılması, elektron sorğular da daxil edilməklə veb saytın "e-xidmətlər" bölməsi. http://www.azstat.org/xidmetler/st_melumat/
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının təqdim etdiyi "Sudan istifadə səmərəliliyinin dəyişməsinin dinamikası" ilə bağlı metodologiya
13.1 Ümumi dəqiqlik Müşahidə nəticəsində alınmış qiymət həqiqi qiymətə tam uyğundur
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Hesabat dövrünün son günü ilə nəşr tarixi arasında 92 təqvim, 61 iş günü mövcuddur.
14.2 Tam vaxtında yerinə yetirmə Su barədə məlumatların toplanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır.
15.1 Coğrafi müqayisəlilik Digər ölkələrin müvafiq göstəriciləri ilə müqayisə edilə biləndir
15.2 Vaxt üzrə müqayisəlilik
Yekun məlumatlar  2016-cı ildən mövcuddur və dinamika sıralarında fasilələr olmamışdır.
15.3 Sahələrarası uyğunluq Statistikanın digər sahələrinin məlumatları ilə əlaqəsi yoxdur
15.4 Daxili uyğunluq Sudan istifadəni xarakterizə edən göstəricilər üzrə (təbii mənbələrdən götürülən su, su istehlakı, atılan çirkab su, dövrü təkrar su təchizatı, nəql zamanı su itkisi və s.) ilkin məlumatlarla dəqiqləşdirilmiş məlumatlar arasında cüzi fərqlər yarana bilər.
16 1 Xərc və yük 2-TG (su təsərrüfatı)№-li illik rəsmi statistik hesabat forması üzrə məlumatların qarşıdakı illərdə onlayn rejimində qəbulu müşahidə vahidlərinin və şöbənin əməkdaşlarının vaxtına qənaət etməsinə, vaxtında və keyfiyyətli məlumatlar əldə edilməsinə, müasir şəraitə uyğunlaşmaya imkan verəcək. Hesabat məlumatlarının kağız daşıyıcılarda qəbulundan imtina eyni zamanda şöbə əməkdaşlarına, eləcə də respondentlərə düşən yükün azalmasına şərait yaradacaq.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dövlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-ci il tarixli 60/t nomrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlament üzrə aparılır. Bu sənəd ictimaiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
18.1 İlkin məlumatlar Sudan istifadəyə dair məlumatlar 2-TG (su təsərrüfatı) №-li rəsmi statistika hesabatı vasitəsilə toplanır. Mənbə sudan istifadə edən təsərrüfatlardır.
18.3 Məlumatların toplanması  Məlumatlar kağız daşıyıcılarda əldə olunur.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Sudan istifadəyə, əlavə dəyərə dair məlumatlarda redaktə xarakterli düzəlişlər aparılır. İşin xüsusiyyətinə əsaslanmaqla imputasiya aparılmır.

1.7 Contact phone number  +99412 538 63 03
3.1 Data description "Dynamics of changes in water use efficiency" refers to the ratio of value added to the amount of water used.
3.2 Classification system Classification by Types of Economic Activity
3.3 Sector coverage Section E-Water supply; Wastewater and waste treatment
3.4 Statistical concepts and definitions This indicator characterizes the change in the efficiency of water use in the country over time. Indicator Way of summing the ratio of the amount of value added during the year in agriculture (Section A on IFNT), industry (Sections B, C, D, F on IFNT) and services (other sections on IFNT) to the amount of water used in the relevant sections calculated by.
3.6 Statistical population The main aggregates covered by the indicator are water users across the country. The information is obtained from the beginning by the observation method.
3.8 Time coverage Covers all years since 2000.
4 1 Unit of measure USD / m3
5 1 Reference period yearly
6.1 Legal acts and other agreements The United Nations Economic Commission for Europe's "Environmental Indicators and Assessment Reports" are used
6.2 Data sharing The indicator is calculated on the basis of 2-TG (water management) report data provided by Amelioration and Water Management OJSC, as well as data prepared by the National Accounts and Macroeconomic Indicators, Agricultural Statistics Departments
7.2 Confidentiality - data treatment According to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics", primary data are considered confidential and can be used only for scientific purposes by producing official summary statistical materials or, in exceptional cases, ensuring the anonymity of the statistical unit (eliminating the means of recognition).
8.1 Release calendar It is carried out on the basis of the approved schedule for the dissemination of statistical data and press data. The information is posted on the official website of the committee.
8.2 Release calendar access The broadcast schedule is posted on the Committee's website in the Electronic Services section. Access is open to all users and there are no restrictions. (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
8.3 User access There is an official statistical data dissemination policy of the State Statistics Committee and it was approved by the order No. 8 / 02s dated 19.02.2014 http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
9 1 Frequency of dissemination yearly
10.1 News release Distributed in both paper and electronic versions.
10.2 Publications It is posted on the official website of the Committee in English and Azerbaijani languages
10.3 On-line database https://www.stat.gov.az/source/environment/
10.4 Micro-data access Access to micro-data is prohibited. Only primary data can be used in accordance with the "Rules for providing users with micro data for use for research purposes" approved by the Chairman of the State Statistics Committee on 13.06.2011.
10.5 Other Answering user inquiries, including e-inquiries, "e-services" section of the website. http://www.azstat.org/xidmetler/st_melumat/
10.6 Documentation on methodology Methodology on "Dynamics of changes in water use efficiency" presented by the Food and Agriculture Organization of the United Nations
10.7 Quality documentation
12.1 User needs Government agencies, research centers, students and citizens are the main users. Many applications state that the information is required for scientific research and the writing of dissertations.
13.1 Overall accuracy The price obtained as a result of observation corresponds exactly to the real price
13.2 Sampling error There is no sampling error as the information is obtained from general observation
14.1 Timeliness There are 92 calendars and 61 working days between the last day of the reporting period and the date of publication.
14.2 Punctuality Collection and dissemination of water data is carried out in accordance with the "Statistical Work Program". There were no delays in the broadcasting schedule and program.
15.1 Comparability - geographical It is comparable to the relevant indicators of other countries
15.2 Comparability - over time
15.3 Coherence - cross domain It has nothing to do with data from other areas of statistics
15.4 Coherence - internal There may be slight differences between the initial data and the updated data on indicators characterizing water use (water from natural sources, water consumption, wastewater, recirculated water supply, water loss during transportation, etc.).
16 1 Cost and burden Acceptance of the data of the annual official statistical reporting in the form 2-TG (water management) online in the coming years will save the time of the observation departments and employees of the department, receive timely and high-quality information, and adapt to modern conditions. Refusal to accept the data of the report on paper will also reduce the burden on the department staff and respondents.
The policy of clarification of data is approved by the order of the State Statistics Committee dated 10.05.2016 No. 60 / t “Revision of data on key statistical indicators is carried out in accordance with regulations. This document is open to the public and is posted on the Committee's website in the statistical publications section.
http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Data revision - practice Report information is checked immediately, corrections are made when errors are found, and mandatory instructions are issued in the statistical unit.
18.1 Source data Data on water use are collected through the official statistical report 2-TG (water management). The source is farms that use water.
18.2 Frequency of data collection yearly
18.3 Data collection The data is obtained on paper.
18.4 Data validation The process of monitoring the results of data compilation and ensuring the quality of statistical results is carried out.
18.5 Data compilation Information on water use and value added is being amended. Imputation is not performed based on the nature of the case.