Göstərici 6.5.2 Suyun istifadəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişlərlə əhatə olunan transsərhəd su hövzələrinin xüsusi çəkisi
6.5.2 Suyun istifadəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişlərlə əhatə olunan transsərhəd su hövzələrinin xüsusi çəkisi
Göstəricinin adı: Suyun istifadəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişlərlə əhatə olunan transsərhəd su hövzələrinin xüsusi çəkisi
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 19.01.2023
2.3 Metaməlumatların son yenilənməsi tarixi 26.08.2024
3.1 Məlumatların izahı Su sahəsində əməkdaşlıq haqqında işlək sazişlərlə əhatə olunan transsərhəd  su hövzələrinin xüsusi çəkisi transsərhəd hövzələrin su sahəsində əməkdaşlığa dair işlək sazişə malik ölkənin daxilində olan hissəsinin sahəsidir. Bu göstəricini hesablamaq üçün, işlək sazişlə əhatə olunan transsərhəd yerüstü su hövzələrinin və transsərhəd sulu layların (transsərhəd hövzələr) ölkə daxilindəki hissəsinin sahələrini toplayaraq, əldə olunmuş sahəni ölkədə bütün transsərhəd hövzələrin (həm sutoplayıcı hövzələr, həm də sulu laylar) ümumi sahəsinə bölmək lazımdır. Faizlə ifadə etmək üçün, alınan nəticə 100-ə vurulur.
Transsərhəd hövzələr iki və ya daha artıq dövlət arasındakı sərhədlərdən keçən və ya sərhədləri üzərində yerləşən transsərhəd suların, yəni, hər hansı yerüstü suların (əsasən çaylar, göllər) və ya yeraltı suların hövzələridir. Bu göstəricinin hesablanması məqsədilə yerüstü su hövzəsi sutoplayıcı hövzənin sahəsidir, yeraltı suların hövzəsi isə sulu layın sahəsi hesab edilir.
Təklif olunan monitorinqə hər ölkənin paylaşdığı transsərhəd hövzələrin coğrafi əhatə dairəsi daxildir və o, bu hövzələrin işlək əməkdaşlıq sazişləri ilə əhatə olunub-olunmamasının monitorinqinə yönəlir. Konkret bir hövzədə əməkdaşlığın “işlək” hesab edilməsi üçün qarşılanmalı olan meyarlar mövcud sazişlərin həqiqətən də su idarəçiliyi üzrə əməkdaşlıq üçün adekvat özül yaradıb-yaratmadığını əks etdirməyə yönəlir.
3.6 Statistik məcmu Məlumatlar başdan-başa müşahidə metodu ilə əldə edilir.
3.8 Vaxt əhatəliyi Məlumatlar 2015-ci ildən başlayaraq bütün illəri əhatə edir.
3.9 Baza dövrü İqtisadi inkişaf və struktur dəyişiklikləri nəzərə alınaraq baza dövrü dəyişdirilir. Sonuncu baza dövrü 2015-ci ildir
4 1 Ölçü vahidi faizlə
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Azərbaycan Respublikasının Su məcəlləsi
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Məlumatlar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən toplanılır və hesablanılır.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir.
Məlumatlar bu linkdə mövcuddur: https://www.sdg.azstat.gov.az
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Metodoloji izahlar bu linkdən əldə edilə bilər: https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-6-3-2.pdf
18.1 İlkin məlumatlar İlkin məlumatlar Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi  tərərəfindən təqdim edilir.
18.3 Məlumatların toplanması Məlumatlar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən məktubla poçt vasitəsi ilə DSK-ya göndərilir.

İndicator 6.5.2 Proportion of transboundary basin area with an operational arrangement for water cooperation
6.5.2 Proportion of transboundary basin area with an operational arrangement for water cooperation
İndicator name: Proportion of transboundary basin area with an operational arrangement for water cooperation
2.1 Metadata last certified 19.01.2023
3.1 Data description The specific weight of transboundary water basins covered by working agreements on cooperation in the water sector is the area of the part of the transboundary basins within the country with a working agreement on cooperation in the water sector. To calculate this indicator, it is necessary to collect the areas of the transboundary surface water basins and transboundary aquifers (transboundary basins) within the country covered by the working agreement, and divide the obtained area by the total area of all transboundary basins (both water catchment basins and aquifers) in the country. To express as a percentage, the result obtained is multiplied by 100.
3.3 Sector coverage Not applicable.
Transboundary basins are the basins of transboundary waters, that is, any surface waters (mainly rivers, lakes) or underground waters that pass through or are located on the borders between two or more states. For the purposes of calculating this indicator, the surface water basin is the catchment area, and the groundwater basin is considered the aquifer area.
The proposed monitoring includes the geographic scope of the transboundary basins shared by each country and focuses on monitoring whether these basins are covered by workable cooperative agreements. The criteria to be met for cooperation to be considered "working" in a specific basin are aimed at reflecting whether the existing agreements actually create an adequate framework for water management cooperation.
3.9 Base period The base period is changed taking into account economic development and structural changes. The last base period is 2015.
4 1 Unit of measure in percent
6.1 Legal acts and other agreements Water Code of the Republic of Azerbaijan
6.2 Data sharing The data is collected and calculated by the Ministry of Ecology and Natural Resources.
8.1 Release calendar It is carried out on the basis of the approved schedule for the distribution of statistical data and press data.
10.3 On-line database Data is available at this link: sdg.azstat.gov.az
10.6 Documentation on methodology Methodological explanations are available at this link: https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-6-3-2.pdf
12.1 User needs State bodies, scientific-research centers, students, citizens are the main users. In many applications, it is stated that the information is requested for scientific research, writing diploma theses.
17.2 Data revision - practice Report data is checked immediately, corrections are made when errors are found, and mandatory instructions are given to the statistical unit
18.1 Source data Preliminary information is provided by the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan.