1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi +99412 3771070 (2215)
3.1 Məlumatların izahı Məşğul əhalinin hər nəfərinə düşən real ÜDM-in illik artım sürəti dedikdə, məşğul əhalinin hər nəfərinə düşən real ÜDM-də illik dəyişikliyin faizlə ifadəsi nəzərdə tutulur.
3.2 Təsnifat sistemi  • İqtisadi fəaliyyət növlərinin təsnifatı (İFNT); • Məşğulluq təsnifatı; • Mülkiyyət növləri təsnifatı; • İnzibati ərazi bölgüsü təsnifatı; • Milli Təhsil Təsnifatı http://www.azstat.org/tesnifat/
3.3 Əhatə edilən sektor  Müşahidə iqtisadiyyatın bütün sektorlarını əhatə edir.
Ümumi Daxili Məhsul (ÜDM): ÜDM ölkənin məcmu buraxılışının əsas ölçüsü olmaqla, müəyyən ölkənin iqtisadiyyatı daxilində istehsal olunmuş bütün son mal və xidmətlərinin ümumi dəyərini əks etdirir (yəni müəyyən ildə ölkə sərhədləri daxilində istehsal olunmuş bütün əmtəə və xidmətlərin dollarla dəyəri). Milli Hesablar Sisteminə əsasən (MHS), “ÜDM bütün rezident istehsalçı vahidlərinin məcmu ələvə dəyəri ilə məhsullara qoyulan vergilərin buraxılışın dəyərinə daxil olunmayan hissəsi (ola bilər ki, hamısı) ilə cəmindən məhsullara aid subsidiyaların çıxılması ilə əldə olunan nəticəyə bərabərdir.   ÜDM, həmçinin, rezident istehsalçı vahidlər üzrə paylanan əsas gəlirlərin cəminə bərabərdir.”   Məşğul əhali: Bir gün və ya bir həftə kimi qısa istinad müddətində (i) natura və ya nağd formada ödəniş, mənfəət və ya ailə qazancı üçün müəyyən qədər işləmiş (hətta 1 saat belə); və ya (ii) bu müddət ərzində iş yeri olmuş və ya “müvəqqəti” olaraq işlədiyi müəssiədə olmamış (məs.xəstəlik, analıq, valideynlik məzuniyyəti, bayram, təlim, əmək mübahisəsi) əmək qabiliyyətli yaşda olan əhali (adətən 15 yaş və yuxarı).
3.5 Statistik vahid  Ümumi daxili məhsul iqtisadiyyatın bütün sektorları ilə əlaqəli və iqtisadiyyatı bütövlükdə əhatə edən göstəricisidir.    Müşahidə vahidi – Məşğul insanlar Hesabat vahidi – seçmə müayinəyə daxil edilmək üçün seçilmiş ev təsərrüfatları və onların üzvləri
3.6 Statistik məcmu ÜDM göstəricisinin hesablanması üçün lazımi məlumatlar müxtəlif statistik mənbələrdən əldə edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, MHS-in makroiqtisadi göstəriciləri üçün, o cümlədən ÜDM üçün statistik məcmuə anlayışı münasib deyil;    Baş məcmuya milli qanunvericilik ilə müəyyən olunmuş əmək qabiliyyətili yaşda olan bütün işsiz əhali daxildir.
3.7 İstinad zonası  Ümumi daxili məhsul-iqtisadi vahidlərin -rezidentlərin ölkə ərazisində son istehlak üçün məhsul və xidmətlər istehsalı üzrə yaratdıqları əlavə dəyərin həcmidir; Azərbaycan Respublikası və onun iqtisadi və inzibati regionları
3.8 Vaxt əhatəliyi Məşğul əhali 2003-cü ildən etibarən Beynəlxalq Əmək Təşkilatının metodologiyası əsasında hesablanır.
3.9 Baza dövrü Ümumi daxili məhsul -2005, Məşğul əhali-Göstəricinin baza dövrü yoxdur, çünki indeks hesablanmır.
4 1 Ölçü vahidi nəfər, faiz
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Ümumi daxili məhsul beynəlxalq təşkilatların (Avropa İqtisadi Komissiyası, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı) tərəfindən irəli sürülən Milli Hesablar Sistemi 1993 və 2008-in konsepsiyası əsasında hesablanır.; Milli və Beynəlxaq Əmək Təşkilatının metodologiyasına əsasən uyğunlaşdırılıb.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Bütün beynəlxalq təşkilatlara və yerli istifadəçilərə.  Məşğul əhalinin sayının hesablanması üçün digər inzibati məlumat mənbələrindən istifadə olunmur və onun hesablanmasında yalnız Dövlət Statistika Komitəsi iştirak edir.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Ümumi Daxili Məhsulun (ÜDM)  artım tempinin aylıq göstəricisi hesabat dövründən sonrakı ayın10-cu günü, rüblük-hesabat dövründən sonra 45-ci gün və illik növbəti ilin 15 yanvar tarixində şöbə tərəfindən təhvil verilir və Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin rəsmi saytında yerləşdirilir.Bu göstərici üzrə məlumatın yayılması Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir.
10.2 Nəşrlər  Göstəriciyə dair əsas məlumatlar:  Aylıq bülleten "Sosial-iqtisadi inkişaf", illik "Azərbaycanın Milli Hesabları" "Əmək bazarı", "Azərbaycanın statistik göstəriciləri", "Azərbaycanda qadınlar və kişilər", "Azərbaycan gəncləri" Dövlət Statistika Komitəsinin internet saytda mövcuddur: http://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 Onlayn məlumat bazası http://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/
10.5 Digər MHS-1993 və 2008-lə yanaşı, AHS-2010-un metodoloji tövsiyyələrindən istifadə olunur. İstifadəçilərin müraciətləri elektron və yazılı formada cavablandırılır. Ölkə daxili və xarici istifadəçilər, o cümlədən Beynəlxalq Əmək Təşkilatı, Avropa Statistika Bürosu və digər beynəlxalq təşkilatlar mütəmadi olaraq soğunun nəticələrinə dair məlumatlar ilə təmin olunur.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Metodoloji material "Statistika üzrə əsas göstəricilər", Azərbaycanın Milli Hesabları" adlı nəşrlərdə və ya bu linkdə tapmaq olar http://www/stat.gov.az/menu/7/other_metadata/.
12.1 İstifadəçi tələbatları Əsas istifadəçilər: • Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN), • İqtisadiyyat Nazirliyi (İN), • Təhsil Nazirliyi (TN), • Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) • digər dövlət orqanları beynəlxalq təşkilatlar: • Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT), • Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF), • Dünya Bankı (DB), • BMT-nin Asiya və Sakit Okean ölkələrinin İqtisadi və Sosial Komissiyası və s.
İstifadəçilər www.stat.gov.az rəsmi sayt ünvanına girərək "İstifadəçilərin statistik məlumatlarla təmin olunması barədə sorğu" bölməsində statistikanın əsas sahələrindən istifadəyə dair suallara cavab verirlər. Həmin onlayn sorğunun nəticələri" ilə https://www.stat.gov.az/source/others/sorqu-yekun-2024-ARAYI%C5%9E.pdf linki vasitəsi ilə tanış olmaq olar.
12.3 Dolğunluq National Accounts System (NAS)-1993 və National Accounts System (NAS) -2008 çərçivəsində ÜDM və əhalinin hər nəfərə düşən ÜDM-ə aid olan bütün komponentlər;  Məlumat sorğu metodologiyası sənədinə uyğun olaraq tam dolğundur.
13.1 Ümumi dəqiqlik Seçmə statistik müşahidəsinin layihəsinin tərtibi ölkənin bütün regionlarını (şəhər, kənd) əhatə edir. Seçmə planı regionlarda mövcud olan ev təsərrüfatlarının sayına mütənasib olaraq 1 faiz hesabı ilə tərtib olunur. Ölkənin bütün regionları üzrə reprezentativlik təmin olunur. Nümunələrin seçilməsi iki mərhələli olmaqla sadə təsadüfi üsulla SPSS proqram paketi vasitəsilə aparılır. Seçmə əlaməti üzrə (1-ci mərhələdə ev təsərrüfatlarının sayına görə, 2-ci mərhələdə isə ailənin ölçüsünə görə) layihənin səmərəliliyi (dizayn effekti) hesablanır. Kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri qiymətləndirilir.
13.2 Seçmə xətası Baş məcmunun seçmə əlaməti üzrə statistik xarakteristikası (orta kəmiyyət, standart kənarlaşma, dispersiya, variasiya əmsalı, seçmə orta kəmiyyətin standart xətası, dayanıqlıq əmsalı və s.) Elmi-Tədqiqat və Statistik İnnovasiyalar Mərkəzi tərəfindən hesablanır. Sayıcı məntəqələri əhalinin siyahıyaalınma məlumatları əsasında tərtib edildiyinə görə ev təsərrüfatlarının sayına görə həmcinslik təmin edilir. Bu səbəbdən sayıcı məntəqələri üzrə qruplaşma aparılmır. Seçmənin 2-ci mərhələsində seçmə əlaməti kimi ev təsərrüfatlarının ölçüsü əsas götürülür. Ev təsərrüfatlarının ölçüsünə görə statistik xarakteristika hesablanır. Seçmə prosesi rayon daxilində şəhər və kənd üzrə aparıldığından ev təsərrüfatlarının ölçüsünə görə həmcinslik təmin edilir.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Vaxtlı-vaxtında olma mütəmadi olaraq istifadəçilərlə müzakirə edilir. Müşahidənin vaxtlı-vaxtında olması istifadəçilərin ehtiyacları və mümkün istehsal vaxtı arasında razılaşmadır (kompromisdir). Orta istehsal vaxtı: 45 gün
15.4 Daxili uyğunluq İlkin məlumatla dəqiqləşmiş məlumatlar arasında fərqlər yarana bilər.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Bu göstərici Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara dair müəyyən edilmiş reqlamentə əsasən yenidən baxılır.
18.1 İlkin məlumatlar İlkin məlumatlar İşçi qüvvəsinə dair rüblük müayinə əsasında seçməyə düşmüş ev təsərrüfatlarının 15 və yuxarı yaşda olan üzvlərinin sorğuya cəlb olunması vasitəsilə formalaşır. Müayinə iki pillə əsasında aparılır. Birinci pillə seçmədə iştirak edən sayıcı məntəqələrinin müəyyən edilməsindən ibarətdir. Bu məntəqələr hər bir rayon daxilində təsadüfi üsulla seçilir. Seçməyə cəlb olunmuş məntəqələr hər il aktuallaşdırılır. Müayinə üzrə seçmə həcmi hər ilin yanvarın 1-i vəziyyətinə ölkədə mövcud ev təsərrüfatlarının cəmi sayının 1 faizini nəzərdə tutur. Seçmənin bu həcmi ölkənin iqtisadi və inzibati rayonlarının şəhər və kəndləri üzrə mütənasib olaraq bölünür və seçmə planı tərtib olunur. Bu plan əsasında məntəqələr üzrə mütənasib şəkildə seçmə sayı hesablanır və müəyyən olunmuş saya uyğun olaraq hər bir rayonun daxilində şəhər və kəndlər üzrə ayrı-ayrılıqda sadə təsadüfi üsulla ev təsərrüfatları seçilir. Seçməyə cəlb olunmuş ev təsərrüfatlarının rayon siyahısı tərtib olunur. Siyahıda ərazinin kodu, adı, sayıcı məntəqəsinin nömrəsi, ev təsərrüfatı başçısının adı, soyadı, ünvanı göstərilir. Hər ilin II rübündən başlayaraq rotasiya üsulu tətbiq edilir. Belə ki, rayon daxilində hər rüb seçmə həcminin 25 faizi yeniləri ilə əvəz olunur.
18.4 Məlumatlara nəzarət Yerli statistika orqanları tərəfindən toplanmış məlumatlar mikro və makro səviyyədə yoxlanılması həyata keçirilir, yəni seçmə planına müvafiq olaraq ev təsərrüfatlarının və respondentlərin sorğuya cavab vermə səviyyəsi, sorğudan imtina etmiş ev təsərrüfatlarının yaxud respondentlərin təyin edilməsi, siyahıda göstərilmiş ünvanda mövcud olmayan ev təsərrüfatları dəqiqləşdirilir. Eyni zamanda sorğu anketində nəzərdə tutulmuş suallara natamam cavab verən respondentlər müəyyən edilir. Əvvəlki dövrün sorğu məlumatları və cari statistik məlumatlarla müqayisə edilərək aşkar edilmiş uyğunsuzluqlar aradan qaldırılır.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Məlumatlar Dövlət Statistika Komitəsinin Əmək statistikası və Milli hesablar və makroiqtisadi göstəricilər statistikası şöbələri tərəfindən hazırlanır və toplanır.

1.7 Contact phone number +99412 3771070 (2215)
3.1 Data description The amendments are made in accordance with the methodological recommendations in accordance with the "Rules on classification and elimination of errors in reporting data" and data revision, approved by the State Statistical Committee.
3.2 Classification system • Classification of Economic Activities (IFN); • Occupational classification; • classification of property types; • Administrative division classification; • National Education Classification
3.3 Sector coverage Surveillance covers all sectors of the economy.
3.4 Statistical concepts and definitions Gross Domestic Product (GDP): GDP represents the total value of all final goods and services generated within the economy of a given country (ie, the dollar value of all commodities and services produced within a country within a given country), which is the main dimension of the country's total release. According to the National Accounts System (MHS), "GDP is the equivalent of the sum of all subsidies for products, with the total amount of tax on the products of all resident productive units, not included in the value of the release (which may be all). GDP is also equal to the total amount of revenue distributed on resident productive units. "Employee population: During a short day of reference for a day or a week, (i) work in cash or in cash, earnings or income earnings (even 1 hours so); or (ii) the working age population (typically 15 years of age or older) who did not have a place of work or "temporary" working during this period (eg, maternity, maternity leave, holiday, training, labor dispute).
3.5 Statistical unit The gross domestic product is an indicator of economic growth in all sectors of the economy. Surveillance Unit - Busy Persons Reporting Unit - selected households and their members to be included in the sample examination
3.6 Statistical population The necessary data for calculating the GDP indicator are derived from various statistical sources. It should be noted that for the macroeconomic indicators of the CPS, including statistical comprehension for GDP is not appropriate; The General Assembly includes all unemployed people of working age, defined by national legislation.
3.7 Reference area Gross domestic product-economic units - the amount of added value created by the residents for production of goods and services for the last consumption in the country; The Republic of Azerbaijan and its economic and administrative regions
3.8 Time coverage Employed population is calculated on the basis of the International Labor Organization methodology since 2003.
3.9 Base period Gross Domestic Product -2005, Employed Population-Indicator does not have a base period because the index is not calculated.
4 1 Unit of measure person, percent
6.1 Legal acts and other agreements Gross domestic product is calculated on the basis of the 1993 and 2008 Concept of National Accounts, issued by international organizations (European Economic Commission, Economic Cooperation and Development Authority, United Nations, International Monetary Fund and World Bank); Adapted to the National and International Labor Organization's methodology.
6.2 Data sharing All international organizations and local users. Other administrative data sources are not used to calculate the number of employed population, and only the State Statistical Committee participates in its calculation.
7.2 Confidentiality - data treatment The State Statistical Committee guarantees the confidentiality of the initial data.
8.1 Release calendar The monthly rate of Gross Domestic Product (Gross Domestic Product) Growth Rate is 10th day of the month following the reporting period, 45th day after the quarterly reporting period and January 15 of the next year, and is posted on the official website of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan. The dissemination of this indicator is based on the statistical data and the spreadsheet.
8.2 Release calendar access https://www.stat.gov.az/menu/4/publications/
8.3 User access https://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/; https://www.stat.gov.az/menu/13/
10.2 Publications Key Indicators: Monthly Bulletin "Social and Economic Development", annual "National Accounts of Azerbaijan", "Labor Market", "Statistical Indicators of Azerbaijan", "Women and Men in Azerbaijan", "Azerbaijan Youth" are available on the website of the State Statistical Committee: http://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 On-line database https://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/?lang=en
10.5 Other In addition to National Accounts System(NAS)-1993 and 2008, the AHS-2010 methodological recommendations are used. Users' requests are answered electronically and in writing. Domestic and external users, including the International Labor Organization, the European Bureau of Statistics, and other international organizations are regularly provided with information on the results of the cooling.
10.6 Documentation on methodology The methodological material can be found in the publications "Main Indicators of Statistics, National Accounts of Azerbaijan" or in this link. http://www/stat.gov.az/menu/7/other_metadata/.
10.7 Quality documentation Rəsmi statistika məlumatlarının istehsalı və yayılması üzrə İSO sertifikatı verilib
12.1 User needs Main users: • Ministry of Labor and Social Protection of Population (MLSP) • Ministry of Economy (IN) • Ministry of Education (TN) • State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCCRID) • other government agencies international organizations: • International Labor Organization (ILO), • International Monetary Fund (IMF), • World Bank (WB), • UN Economic and Social Commission for Asia and Pacific
12.3 Completeness All components of GDP and population per capita GDP per MHS-1993 and MHS-2008; The information is fully packed according to the survey methodology document.
13.1 Overall accuracy The drafting of the selective statistical observation project covers all regions of the country (city, village). Selection plan is drawn up at a rate of 1 percent in proportion to the number of households in the regions. Representation is provided across all regions of the country. Selection of samples is carried out by means of a SPSS software package, which is two-stage simple random method. The effectiveness of the project (design effect) is calculated based on the selection criteria (according to the number of households in the first stage and the size of the family in the 2nd stage). Quantitative and qualitative indicators are estimated.
13.2 Sampling error The statistical characteristic of the qualifying feature of the main sequence is calculated by the Center for Scientific Research and Statistical Innovations (mean quantitative, standard displacement, dispersion, variation coefficient, selective standard error, stability coefficient, etc.). Due to the fact that counting stations are based on population census data, homogeneity is ensured by the number of households. For this reason, there is no grouping of counter points. In the 2nd stage of the selection, the size of households as a selective sign is taken as the basis. The statistical characteristics are calculated based on household size. Because the selection process is carried out on a city and a village within the district, homogeneity is ensured by the size of households.
14.1 Timeliness Time-lapse is regularly discussed with users. Timely observation is an agreement between users' needs and possible production time (compromise). Average production time: 45 days
15.3 Coherence - cross domain If quarterly and yearly changes are made to any indicator, annual information is updated, taking into account this change
15.4 Coherence - internal There may be differences between initial and final information.
17.1 Data revision - policy This indicator is revised according to the statutory regulations on the main statistical indicators of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan.
17.2 Data revision - practice "Rule of review of information on key statistical indicators". http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
18.1 Source data Preliminary data are generated by surveying members of households aged 15 and older who have not opted for quarterly labor inspection. The examination is based on two steps. The first step is to identify counters in the selection. These stations are randomly selected within each district. The polling stations are updated every year. The sample size is 1 per cent of the total number of households in the country as of January 1 of each year. The scope of the selection is divided in proportion to the cities and villages of the country's economic and administrative regions, and an elaborate plan is drawn up. Based on this plan, the eligibility will be calculated on the basis of the stations, and the households will be selected in a simple random manner separately for cities and villages within each district according to a defined number. A district list of households involved in the selection is drawn up. The list shows the name of the land, the name of the county, the name of the head of the household, the address, the address. Rotation method is applied starting from the 2nd quarter of each year. So, 25 percent of each quarter's selection is replaced by new ones.
18.4 Data validation The data collected by local statistical bodies are monitored at micro and macro level, ie, households and respondents' response levels, households or respondents who have been denied the request, and households that are not available at the list specified in the selection plan. At the same time, respondents who are incomplete answer to the questions provided in the questionnaire are identified. Compared with the previous survey data and current statistical data, the revealed inconsistencies are eliminated.
18.5 Data compilation Data are prepared and collected by the Statistical Bureau of Labor Statistics and National Statistics and Macroeconomic Statistics.
18.6 Adjustment The amendments are made in accordance with the methodological recommendations in accordance with the "Rules on classification and elimination of errors in reporting data" and data revision, approved by the State Statistical Committee.