Göstərici 8.5.2 İşsizlik səviyyəsi, cins, yaş qrupları, yaşayış yeri və iqtisadi rayonlar üzrə bölgüdə
[Expand]  8.5.2 İşsizlik səviyyəsi, cins, yaş qrupları, yaşayış yeri və iqtisadi rayonlar üzrə bölgüdə
Göstəricinin adı: İşsizlik səviyyəsi, cins, yaş qrupları, yaşayış yeri və iqtisadi rayonlar üzrə bölgüdə
1.2 Təşkilatın məsul struktur bölməsi Əmək statistikası şöbəsi
1.3 Əlaqə üçün məsul şəxs Nemət Xuduzadə
1.4 Əlaqə üçün məsul şəxsin vəzifəsi Əmək statistikası şöbəsinin müdiri
1.6 Əlaqə üçün məsul şəxsin e-poçtu nemat.khuduzade@stat.gov.az
1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi +99412 3771070 (2208)
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 31.08.2018
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 31.08.2018
3.1 Məlumatların izahı İqtisadiyyatda işsiz olan əhalinin sayı onların işdən çıxma (çıxarılma) səbəblərinə, təhsilinə, cinsinə, yaşına və digər səbəblərə görə bölgüsü. Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) metodologiyasına uyğun olaraq işsizlik səviyyəsinə dair rüblük məlumatlar təmin edilir və beynəlxalq müqayisəlilik aparılır. İşsiz əhalinin sayı və işsizlik səviyyəsi müntəzəm olaraq nəşr olunur.
3.2 Təsnifat sistemi  • İqtisadi fəaliyyət növlərinin təsnifatı (İFNT); • Məşğulluq təsnifatı; • Mülkiyyət növləri təsnifatı; • İnzibati ərazi bölgüsü təsnifatı; • Milli Təhsil Təsnifatı http://www.azstat.org/tesnifat/
3.3 Əhatə edilən sektor  Müşahidə iqtisadiyyatın bütün sektorlarını əhatə edir. İşçi qüvvəsinə dair müayinə (İQM) əmək bazarını xarakterizə edən əsas göstəriciləri - məşğulluq, işsizlik, iqtisadi qeyri-fəallıq, iş saatları, məşğulluq statusu, iqtisadi fəaliyyət növləri, peşələr və s., eyni zamanda sosial-demoqrafik xarakteristikaları özündə əks etdirən yaş, cins, təhsil, yaşayış yeri və ailə vəziyyəti – təmin edir. İşçi qüvvəsinə dair müayinənin (İQM) əsas hədəfi seçilmiş ev təsərrüfatlarından olan 15 və yuxarı yaşda olan əhalidir. Bu müayinə Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) tərəfindən qəbul edilmiş işçi qüvvəsi statistikasına dair beynəlxalq tövsiyələr əsasında həyata keçirilir. İQM metodologiyası bəzi istisnalar olmaqla Aİ ölkələrində keçirilən İQM-ə dair Aİ-nin qətnaməsinə uyğunlaşdırılmışdır. İşsiz əhali milli qanunvericilik ilə müəyyən olunmuş əmək qabiliyyətili yaşda olan, baxılan dövr ərzində işi (gəlir gətirən məşğuliyyəti) olmayan, iş axtaran və müəyyən olunmuş dövr ərzində işə başlamağa hazır olan şəxslərdir.
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər   İşçi qüvvəsinə dair müayinə (İQM) əmək bazarını xarakterizə edən əsas göstəriciləri - məşğulluq, işsizlik, iqtisadi qeyri-fəallıq, iş saatları, məşğulluq statusu, iqtisadi fəaliyyət növləri, peşələr və s., eyni zamanda sosial-demoqrafik xarakteristikaları özündə əks etdirən yaş, cins, təhsil, yaşayış yeri və ailə vəziyyəti – təmin edir. İşçi qüvvəsinə dair müayinənin (İQM) əsas hədəfi seçilmiş ev təsərrüfatlarından olan 15 və yuxarı yaşda olan əhalidir. Bu müayinə Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) tərəfindən qəbul edilmiş işçi qüvvəsi statistikasına dair beynəlxalq tövsiyələr əsasında həyata keçirilir. İQM metodologiyası bəzi istisnalar olmaqla Aİ ölkələrində keçirilən İQM-ə dair Aİ-nin qətnaməsinə uyğunlaşdırılmışdır. İşsiz əhali milli qanunvericilik ilə müəyyən olunmuş əmək qabiliyyətili yaşda olan, baxılan dövr ərzində işi (gəlir gətirən məşğuliyyəti) olmayan, iş axtaran və müəyyən olunmuş dövr ərzində işə başlamağa hazır olan şəxslərdir.
3.5 Statistik vahid Müşahidə vahidi – İşsiz insanlar Hesabat vahidi – seçmə müayinəyə daxil edilmək üçün seçilmiş ev təsərrüfatları və onların üzvləri
3.6 Statistik məcmu
Baş məcmuya milli qanunvericilik ilə müəyyən olunmuş əmək qabiliyyətili yaşda olan bütün işsiz əhali daxildir.
3.7 İstinad zonası  Azərbaycan Respublikası və onun iqtisadi və inzibati regionları
3.8 Vaxt əhatəliyi
İşsiz əhali 2003-cü ildən etibarən Beynəlxalq Əmək Təşkilatının metodologiyası əsasında hesablanır. 2003-cü ilədək dövlət məşğulluq orqanları tərəfindən ancaq işsiz statusu alan əhalinin qeydiyyatı aparılmışdır.
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Məlumatın toplanması üçün hüquqi sənəd "Rəsmi statistika haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunudur.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü
İşsiz əhalinin hesablanması üçün digər inzibati məlumat mənbələrindən istifadə olunmur və onun hesablanmasında yalnız Dövlət Statistika Komitəsi iştirak edir.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Bu göstərici üzrə məlumatın yayılması Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir.
Yayım təqvimi Komitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir. Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur.
8.3 İstifadəçi girişi  Dövlət Statistika Komitəsinin rəsmi statistik məlumatların yayım siyasəti mövcuddur və 19.02.2014-cü il tarixli 8/02s nömrəli sərəncamla təsdiq edilmişdir. http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
10.2 Nəşrlər  Göstəriciyə dair əsas məlumatlar: "Əmək bazarı", "Azərbaycanın statistik göstəriciləri", "Azərbaycanda qadınlar və kişilər", "Azərbaycan gəncləri" Dövlət Statistika Komitəsinin internet saytda mövcuddur: http://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
Bu göstərici haqqında məlumat onlayn məlumat bazasında mövcuddur. https://www.stat.gov.az/source/labour/
10.5 Digər
Məlumatlar bütün istifadəçilər üçün ödənişsizdir. İstifadəçilərin müraciətləri elektron və yazılı formada cavablandırılır. Ölkə daxili və xarici istifadəçilər, o cümlədən Beynəlxalq Əmək Təşkilatı, Avropa Statistika Bürosu və digər beynəlxalq təşkilatlar mütəmadi olaraq soğunun nəticələrinə dair məlumatlar ilə təmin olunur.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər  Metodoloji izahlar (yalnız azərbaycan dilində) üçün bu linkdən əldə edilə bilər http://www.stat.gov.az/menu/7/other_metadata/
10.7 Keyfiyyət üzrə sənədlər  Keyfiyyət məruzəsi – http://www.stat.gov.az/menu/2/quality/
12.1 İstifadəçi tələbatları
Əsas istifadəçilər: • Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN), • İqtisadiyyat Nazirliyi (İN), • Təhsil Nazirliyi (TN), • Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) • digər dövlət orqanları beynəlxalq təşkilatlar: • Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT), • Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF), • Dünya Bankı (DB), • BMT-nin Asiya və Sakit Okean ölkələrinin İqtisadi və Sosial Komissiyası və s.
12.3 Dolğunluq Məlumat mövcuddur və tam dolğundur.
13.1 Ümumi dəqiqlik Belə qiymətləndimə aparılmamışdır. Bu sahədə məlumatların dəqiqlik səviyyəsini artırmaq məqsədilə yerli statistika orqanlarının müvafiq mütəxəssisləri üçün təlimati seminarlar keçirilir, metodologiyalar daima təkmilləşdirilir. Eyni zamanda statistik vahidlər tərəfindən daxil edilən ilkin məlumatlar məntiqi olaraq yoxlanılır.
13.2 Seçmə xətası  Müşahidələr başdan-başa olduğuna görə seçmə xətası hesablanmır
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Statistik məhsulların operativliyini göstərən, yəni hadisənin baş verməsi ilə onun öyrənilməsi arasında olan müddətdir. Əsas məqsəd məlumatların müəyyən edilmiş dövrilikdə və vaxtda yayılmasıdır.
15.4 Daxili uyğunluq  İlkin məlumatla dəqiqləşmiş məlumatlar arasında cüzi fərqlər yarana bilər
16 1 Xərc və yük Məlumatların respondentlərdən onlayn anket formalarla toplanılması effektivliyin yüksəldilməsi üçün ən mühüm addımlardan biridir. Həmçinin, rəsmi statistika hesabatlarında mütəmadi olaraq respondentlərə düşən yükün aşağı salınması sahəsində daimi işlər görülür: məsələn, müxtəlif göstəricilər əsasında hesablana biləcək göstəricilər üçün məlumatlar artıq toplanmır. Bundan əlavə, aktuallığını itirmiş və ehtiyac duyulmayan göstəricilərin müəyyən edilməsi üçün mütəmadi qitmətləndirmələr keçirilir. Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin 2014-cü il 30 aprel tarixli 16/07s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Respondentlərə düşən statistik yükün azaldılması ilə bağlı konsepsiya" mövcuddur.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti   Məlumatların yenidən nəzərdən keçirilməsinin əsas prosedurları Dovlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-cı il tarixli 60/t nomrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti üzrə aparılır. Bu sənəd ictiamiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi  Belə təcrübə mümkündür.
18.1 İlkin məlumatlar
İlkin məlumatlar İşçi qüvvəsinə dair rüblük müayinə əsasında seçməyə düşmüş ev təsərrüfatlarının 15 və yuxarı yaşda olan üzvlərinin sorğuya cəlb olunması vasitəsilə formalaşır. Müayinə iki pillə əsasında aparılır. Birinci pillə seçmədə iştirak edən sayıcı məntəqələrinin müəyyən edilməsindən ibarətdir. Bu məntəqələr hər bir rayon daxilində təsadüfi üsulla seçilir. Seçməyə cəlb olunmuş məntəqələr hər il aktuallaşdırılır. Müayinə üzrə seçmə həcmi hər ilin yanvarın 1-i vəziyyətinə ölkədə mövcud ev təsərrüfatlarının cəmi sayının 1 faizini nəzərdə tutur. Seçmənin bu həcmi ölkənin iqtisadi və inzibati rayonlarının şəhər və kəndləri üzrə mütənasib olaraq bölünür və seçmə planı tərtib olunur. Bu plan əsasında məntəqələr üzrə mütənasib şəkildə seçmə sayı hesablanır və müəyyən olunmuş saya uyğun olaraq hər bir rayonun daxilində şəhər və kəndlər üzrə ayrı-ayrılıqda sadə təsadüfi üsulla ev təsərrüfatları seçilir. Seçməyə cəlb olunmuş ev təsərrüfatlarının rayon siyahısı tərtib olunur. Siyahıda ərazinin kodu, adı, sayıcı məntəqəsinin nömrəsi, ev təsərrüfatı başçısının adı, soyadı, ünvanı göstərilir. Hər ilin II rübündən başlayaraq rotasiya üsulu tətbiq edilir. Belə ki, rayon daxilində hər rüb seçmə həcminin 25 faizi yeniləri ilə əvəz olunur.
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi
Məlumatlar rüblük dövrülüklə toplanır.
18.4 Məlumatlara nəzarət
Yerli statistika orqanları tərəfindən toplanmış məlumatlar mikro və makro səviyyədə yoxlanılması həyata keçirilir, yəni seçmə planına müvafiq olaraq ev təsərrüfatlarının və respondentlərin sorğuya cavab vermə səviyyəsi, sorğudan imtina etmiş ev təsərrüfatlarının yaxud respondentlərin təyin edilməsi, siyahıda göstərilmiş ünvanda mövcud olmayan ev təsərrüfatları dəqiqləşdirilir. Eyni zamanda sorğu anketində nəzərdə tutulmuş suallara natamam cavab verən respondentlər müəyyən edilir. Əvvəlki dövrün sorğu məlumatları və cari statistik məlumatlarla müqayisə edilərək aşkar edilmiş uyğunsuzluqlar aradan qaldırılır.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi  Onlayn məlumat bazasının müşahidəsi zamanı uyğunsuzluqlar aşkarlanarsa, yerli statistika orqanları, o cümlədən intervüyerlər bu barədə məlumatlandırılır və hesabat dövrü bitmədən uyğun düzəlişlər edilir. Məlumatların keyfiyyətinə nəzarət zamanı aşkar edilmiş uyğunsuzluqların redaktəsi makro səviyyədə də həyata keçirilir, yəni ayrı-ayrı göstəricilərin təsviri statistikası regionlar, rayonlar, şəhər və kənd səviyyəsində hesablanır. Bu zaman mühüm kəmiyyət göstəricilərinin orta kəmiyyəti, median qiyməti, orta kəmiyyətin xətası, standart kənarlaşma, variasiya əmsalı, dayanıqlıq əmsalı və s. riyazi-statistik xarakteristikalar müəyyən olunur. Variasiyası böyük olan göstəricilər ayrılıqda redaktə üçün tədqiq olunur. Nəzarət zamanı buraxılmış məlumatların şərti bərpası (impyutasiyası) müvafiq metodlarla həyata keçirilir. Düzəlişlərin aparılması və boşluqların (buraxılmış göstəricilərin) bərpası zamanı orta kəmiyyət, yaxın qonşu, reqressiya modeli və s. üsullardan istifadə olunur. Cavab verməyən ev təsərrüfatları çəkilərin yenidən hesablanmasında nəzərə alınır.

1.7 Contact phone number +99412 3771070 (2208)
3.1 Data description The number of unemployed people in the economy is divided by reasons for their dismissal, education, sex, age and other reasons. According to the International Labor Organization (ILO) methodology, quarterly data on unemployment is provided and international comparability is maintained. The unemployment rate and the unemployment rate are published on a regular basis.
3.2 Classification system • Classification of Economic Activities (IFN); • Occupational classification; • Classification of property types; • Administrative division classification; • National Education Classification http://www.azstat.org/tesnifat/
3.3 Sector coverage Surveillance covers all sectors of the economy. The main indicators that characterize the labor market are labor, unemployment, economic unemployment, working hours, employment status, types of economic activity, trade unions, etc., as well as age, gender, and socio-demographic characteristics. , education, housing and marital status. The main objective of the Labor Force Survey (IGC) is the population at the age of 15 years and older. This examination is based on international recommendations on labor force statistics adopted by the International Labor Organization (ILO). The IQM methodology has been adapted to the EU resolution on the CPC, which has some exceptions. Unemployed are persons who are not able to work (income-earning) during the period under review, ready for employment and seeking a job within a certain period of time, defined by national legislation.
3.4 Statistical concepts and definitions The main indicators that characterize the labor market are labor, unemployment, economic unemployment, working hours, employment status, types of economic activity, trade unions, etc., as well as age, gender, and socio-demographic characteristics. , education, housing and marital status. The main objective of the Labor Force Survey (IGC) is the population at the age of 15 years and older. This examination is based on international recommendations on labor force statistics adopted by the International Labor Organization (ILO). The IQM methodology has been adapted to the EU resolution on the CPC, which has some exceptions. Unemployed are persons who are not able to work (income-earning) during the period under review, ready for employment and seeking a job within a certain period of time, defined by national legislation.
3.5 Statistical unit Surveillance Unit - Unemployed Reporting Unit - selected households and their members to be included in the qualifying examination
3.6 Statistical population The General Assembly includes all unemployed people, defined by national legislation.
3.7 Reference area The Republic of Azerbaijan and its economic and administrative regions
3.8 Time coverage The unemployed population has been calculated on the basis of the methodology of the International Labor Organization since 2003. Until 2003, the state employment agencies registered only those who received the status of unemployed.
6.1 Legal acts and other agreements The legal document for collection of information is the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics".
6.2 Data sharing Other administrative data sources are not used to calculate the unemployed population, and only the State Statistical Committee participates in its calculation.
7.2 Confidentiality - data treatment It is not permitted to distribute official statistical material that discloses or discloses confidential information among users. The summary (generalized) information permitted to disclose shall contain at least three statistical information and, as such, the share of any of the statistical units shall not exceed 85%.
8.1 Release calendar The dissemination of this indicator is based on the statistical data and the dissemination of published data.
8.2 Release calendar access The broadcasting schedule is posted on the Committee's website on the Electronic Services section. Login is open to all users and is not subject to any restrictions.
8.3 User access The State Statistical Committee has a statistical reporting policy and has been approved by Decree No 8 / 02s dated 19.02.2014. http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
10.2 Publications Key Indicators: "Labor Market", "Statistical Indicators of Azerbaijan", "Women and Men in Azerbaijan" and "Youth of Azerbaijan" are available on the website of the State Statistical Committee http://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 On-line database Information about this indicator is available on the online database. https://www.stat.gov.az/source/labour/?lang=en
10.4 Micro-data access Access to micro-data is prohibited. Only preliminary information can be used by the Chairman of the State Statistical Committee in accordance with the "Rules for issuing micro-data to users for use in research purposes" approved on 13.06.2011. http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
10.5 Other Data is free for all users. Users' requests are answered electronically and in writing. Domestic and foreign users, including the International Labor Organization, the European Bureau of Statistics, and other international organizations are regularly provided with information on the results of the cooling.
10.6 Documentation on methodology Methodological explanations (only in Azerbaijani) can be found at http://www.stat.gov.az/menu/7/other_metadata/
10.7 Quality documentation Quality report-http://www.stat.gov.az/menu/2/quality/
12.1 User needs Main users: • Ministry of Labor and Social Protection of Population (MLSPP); • Ministry of Economy (IN); • Ministry of Education (TN); • State Committee for Family, Women and Children Affairs; Labor Organization (ILO), • International Monetary Fund (IMF), • World Bank (WB), • UN Economic and Social Commission for Asia and Pacific,
12.3 Completeness
13.1 Overall accuracy Such an assessment has not been made. In order to increase the accuracy of information in this area, instructional seminars are held for relevant specialists of local statistical agencies, methodologies are constantly improved. At the same time, the initial data included in statistical units are logically checked.
13.2 Sampling error Observations have been processed and are not eligible
14.1 Timeliness It is a process that shows the efficiency of statistical products, namely the occurrence of the event and its learning. The main objective is to disseminate information in a defined periodicity and timeliness.
14.2 Punctuality The calculation and spreading of the indicator are carried out in accordance with the "Statistical Work Program". There are no delays in the broadcast calendar and program.
15.2 Comparability - over time The final data are available from 2010 and there were no breaks in the dynamics series.
15.3 Coherence - cross domain There is no related statistics.
15.4 Coherence - internal Significant differences may arise between initial and final information
16 1 Cost and burden Collection of information from respondents online is one of the most important steps for improving efficiency. Also, in the official statistical reports, constant work is being done to reduce the burden on respondents: for example, data for indicators that can be calculated based on different indicators are not collected. In addition, regular assessments are made to determine the indicators that are in urgency and needless. There is a "Concept for reducing statistical burden on respondents", approved by the Order number 16/07s of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan dated April 30, 2014.
17.1 Data revision - policy The main procedures for the revision of the data are regulated by the "Statistical Review of Information on Key Statistical Data," approved by the Decree number 60/t of the State Statistics Committee dated 10.05.2016. This document is open to the public and posted on the Committee's website in the Statistical Publications section. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Data revision - practice Such experience is possible.
18.1 Source data The initial data is generated by surveying members of households aged 15 and above who have not opted for quarterly labor inspection. The examination is based on two steps. The first step is to identify counters in the selection. These stations are randomly selected within each district. Polling stations are updated every year. The sample size is 1 per cent of the total number of households in the country as of January 1 of each year. The scope of the selection is divided in proportion to the cities and villages of the country's economic and administrative districts, and a qualifying plan is drawn up. Based on this plan, the eligibility criteria are counted and the households are selected in a simple random manner separately for each city within the boundaries of each district. The district list of households involved in the selection is drawn up. The list shows the name of the land, the name of the county, the name of the head of the household, the address, the address. Rotation method is applied starting from the 2nd quarter of each year. Thus, 25% of each quarter selection is replaced by new ones.
18.2 Frequency of data collection Data are collected quarterly.
18.3 Data collection Data is obtained online.
18.4 Data validation The data collected by the local statistical bodies are monitored at the micro and macro levels, so  the households and respondents' responses to the eligibility scheme are determined by households who have been denied access to the surveyed households or respondents. At the same time, respondents who are incomplete answer to the questions provided in the questionnaire are identified. Compared with the previous survey data and current statistical data, the revealed inconsistencies are eliminated.
18.5 Data compilation If there are discrepancies during the online database observation, local statistical authorities, including interviewers, are notified about it and adjusted correctly before the end of the reporting period. Editing discrepancies in data quality monitoring is also performed at macro level, ie descriptive statistics for individual indicators are calculated at regions, regions, towns and villages. Meanwhile, the mean quantity of critical quantities, the median price, the mean value error, the standard deviation, the variation coefficient, the coefficient of stability, and so on. mathematical-statistical characteristics are defined. Indicators that are large in variation are studied for editing separately. Conditional rehabilitation (imputation) of information released during supervision is carried out by appropriate methods. Medium quantitative, near-neighbor, regression model, and so on during correction and restoration of gaps (missed figures). methods are used. Households that do not respond are considered in the recalculation of weights.