1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi +99412 539 87 17
3.1 Məlumatların izahı Ölkə üzrə kiçik müəssiələr tərəfindən istehsal olunan sənaye məhsuları həcminin  ölkə üzrə sənaye məhsulunun məcmu həcminə nisbəti.
3.2 Təsnifat sistemi “İqtisadi fəaliyyət növləri təsnifatı”, “Sənaye məhsullarının statistik təsnifatı”, “Mülkiyyət növləri təsnifatı”, “İnzibati-ərazi bölgüsü təsnifatı”.
3.3 Əhatə edilən sektor İqtisadi Fəaliyyət Növlərinin təsnifatı üzrə iqtisadiyyatın B - Mədənçıxarma sənayesi, C - Emal sənayesi, D - Elektrik enerjisi, qaz, buxar və kondisiyalaşdırılmış hava ilə təchizat, E - Su təchizatı; Çirkli suların və tullantıların təmizlənməsi seksiyaları əhatə olunur.
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər İşçilərin məhdud sayı  və ölkə, region üzrə ümumi fəaliyyət həcmində çox az payı olan hər hansı mülkiyyət formalı kiçik müəssisələr.
3.5 Statistik vahid Kiçik sahibkarlıq subyektləri
3.6 Statistik məcmu Məlumatlar illik dövriyyəsi 200 min manatadək, işçilərin sayı isə 25 nəfər olan Kiçik sahibkarlıq subyektlərindən toplanır.
3.7 İstinad zonası Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və inzibati regionları.
3.8 Vaxt əhatəliyi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 5 iyun tarixli 215 nömrəli qərarı ilə təstiq edilmiş "İri, orta və kiçik sahibkar meyarları"na uyğun olaraq  məlumatlar 2016-cı ildən etibarən toplanılır.
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar “Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü “Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu
7.2 Məxfi məlumatların işlənməsi Məxfi statistik məlumatlar, “Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, yalnız icmal rəsmi statistik materialların istehsalı və ya müstəsna hallarda statistik vahidin anonimliyi təmin edilməklə (tanınmasına imkan verən vasitələr ləğv edilməklə) elmi məqsədlər üçün istifadə edilə bilər. https://www.stat.gov.az/menu/3/Legislation/law_az.pdf
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir və içtimaiyyətə açıqdır.
8.2 Yayım təqviminə giriş https://www.stat.gov.az/menu/6/calendar_y/
8.3 İstifadəçi girişi Dövlət Statistika Komitəsinin rəsmi statistik məlumatların yayım siyasəti mövcuddur və Dövlət Statistika Komitəsinin 19.02.2014-cü il tarixli 08/02s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir. https://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
10.1 Mətbu məlumat Bu göstərici haqqında mətbuata məlumat təqdim edilmir.
10.2 Nəşrlər  “Azərbaycanın sənayesi”, "Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlıq" statistik məcmuələrində əks olunur.  https://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 Onlayn məlumat bazası Bu göstərici haqqında məlumat onlayn məlumat bazasında mövcuddur. https://www.stat.gov.az/source/industry/
10.5 Digər "Məlumatlar bütün istifadəçilər üçün ödənişsizdir. İstifadəçilərin müraciətləri elektron və yazılı formada cavablandırılır. Ölkə daxili və xarici istifadəçilər, o cümlədən Avropa Statistika Bürosu və digər beynəlxalq təşkilatlar mütəmadi olaraq soğunun nəticələrinə dair məlumatlar ilə təmin olunur".
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər "Malların istehsalı, yüklənməsi və xidmətlərin göstərilməsi haqqında" 1-istehsal (sənaye) nömrəli rəsmi statistika hesabatının tərtib edilməsinə dair metodoloji göstərişlər mövcuddur. https://www.stat.gov.az/menu/4/e-reports/az/04/004.php
10.7 Keyfiyyət üzrə sənədlər Sənədləşdirilmiş prosedurlar ("İnformasiyanın sənədləşdirlməsi proseduru", "Uyğunsuzluqların və təshihedci tədbirlərin idarə edilməsi proseduru", "Risklərin və imkanların idarə edilməsi proseduru", "Rəhbərlik tərəfindən təhlil", İstifadəçilərlə əks-əlaqələrin idarə edilməsi proseduru ) və Dövlət Statistika Komitəsinin 2017-ci il 02 oktyabr tarixli, 06/07s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Statistik biznes-prosesin ümumi modeli" əsasında hazırlanmış "Sənaye və tikinti statistikası üzrə proseslərin idarə olunması standartları və xəritəsi" mövcuddur.
12.1 İstifadəçi tələbatları Sənaye və tikinti statistikası sahələrində statistik məlumatlara olan istifadəçi tələbatlarının yüksək səviyyədə təmin edilməsi, onların ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi, həmçinin qarşılıqlı müzakirələrin aparılması məqsədilə Dövlət Statistika Komitəsinin “Metodoloji və məlumat istifadəçiləri ilə iş planı”na uyğun olaraq hər il statistik məlumat istifadəçiləri ilə görüşlər keçirilir. İstifadəçi tələbatının ödənilməməsi ilə bağlı heç bir məlumat daxil olmamışdır.
12.3 Dolğunluq Sənaye məhsulunun həcminə dair məlumatlar tam dolğundur və hər hansı bir dövr və ya sahə üzrə  bağlı sual qarşıya çıxmamışdır.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Məlumatların alınması və müvafiq göstəricilərin hesablanmasında istifadəsi arasında vaxt uzunluğu 2 iş günündən çox deyildir.
14.2 Tam vaxtında yerinə yetirmə Məlumatların toplanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır.
15.1 Coğrafi müqayisəlilik Ölkə və regionlar üzrə toplanan məlumatların müqayisəliliyinin aparılması ilə bağlı hər hansı çətinlik müşahidə edilməmişdir.
15.2 Vaxt üzrə müqayisəlilik Yekun məlumatlar  2018-ci ildən mövcuddur və dinamika sıralarında fasilələr olmamışdır.
15.3 Sahələrarası uyğunluq Sahələr arasında əlaqəli məlumat mübadiləsi aparıldığından uyğunsuzluq mövcud deyildir.
15.4 Daxili uyğunluq Hesabat məlumatları dərhal yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası məcburi olan göstərişlər verilir.
16 1 Xərc və yük Statistik yükün azaıldılması məqsədilə kiçik müəssisələrdən məlumatlar rüblük dövrilikdə toplanır eyni zamanda hesabat formalarının təkmilləşdirilməsi aparılır və təkar və yaxud eyni məzmunlu göstəricilər hesabat formalarından çıxardılır.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dövlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-cıi il tarixli 60/t nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti” üzrə aparılır. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi İlin yekunu üzrə dəqiqləşmələrdən sonra rüblük məlumatların yenidən dəqiqləşdirilməsi mümkündür. Bununla yanaşı, ilkin məlumatla dəqiqləşmiş məlumatlar arasında da cüzi fərqlər yarana bilər.
18.1 İlkin məlumatlar Məlumat üçün mənbə sənaye istehsalı ilə məşğul olan kiçik müəssisələrdir
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi Rüblük
18.4 Məlumatlara nəzarət Məlumatların kompilyasiyası nəticələrinin monitorinqi və statistik nəticələrin keyfiyyətinin təmin edilməsi prosesi həyata keçirilir. Bu məqsədlə nəzarət prosedurları və keyfiyyətə nəzarət cədvəlləri tətbiq olunur.

İndicator 9.3.1 Proportion of small-scale industries in total industry value added, based on (a) international classification and (b) national classifications
9.3.1 Proportion of small-scale industries in total industry value added, based on (a) international classification and (b) national classifications
İndicator name: Proportion of small-scale industries in total industry value added, based on (a) international classification and (b) national classifications
Department of Industry and Construction Statistics
1.4 Contact person function Head of Department on Industry and Construction Statistics
1.6 Contact email address hajibalad@azstat.org
1.7 Contact phone number +99412 377 10 70 (22-10)
2.1 Metadata last certified 8/26/2018
2.2 Metadata last posted 8/26/2018
3.1 Data description The ratio of the amount of industrial products manufactured by small enterprises across the country to the aggregate industrial output of the country.
3.2 Classification system Classification of Economic Activities, Statistical Classification of Industrial Products, Classification of Property Types, Classification of Administrative and Territorial Division.
3.3 Sector coverage Economic activity classification B - Mining industry, C - Processing industry, D - Electricity, gas, steam and conditioned air supply, E - Water supply; Pollution and sewage treatment sections are covered.
3.4 Statistical concepts and definitions Limited number of employees and small businesses with any form of property that have little or no share in the country or region.
3.5 Statistical unit Small entrepreneurship subjects
3.6 Statistical population The information is collected from Small Entrepreneurship Entities with an annual turnover up to 200,000 manat and 25 employees.
3.7 Reference area Economic and administrative regions of the Republic of Azerbaijan.
3.8 Time coverage According to the "Large, Medium and Small Business Criteria", approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated June 5, 2015, the information is collected from 2016.
6.1 Legal acts and other agreements Law of the Republic of Azerbaijan "On official statistics"
6.2 Data sharing Law of the Republic of Azerbaijan "On official statistics"
7.2 Confidentiality - data treatment Confidential statistical data may only be used for scientific purposes in the manufacture of official statistical materials or, in exceptional circumstances, anonymity of statistical units (with the use of means that permit recognition) in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics". https://www.stat.gov.az/menu/3/Legislation/law_az.pdf
8.1 Release calendar It is based on statistical data and spreadsheet approval and is open to the public.
8.2 Release calendar access https://www.stat.gov.az/menu/6/calendar_y/
8.3 User access The State Statistical Committee has a policy of official statistical data dissemination and has been approved by the Order number  08 / 02s of the State Statistical Committee dated 19.02.2014. https://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
10.1 News release This indicator does not provide information to the press.
10.2 Publications "Azerbaijan Industry" and "Small and Medium Enterprises in Azerbaijan" statistical bulletins.  https://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 On-line database Information on this indicator is available on the online database. https://www.stat.gov.az/source/industry/
10.4 Micro-data access Access to micro-data is prohibited. Only preliminary information can be used in accordance with the "Rules for issuing micro-data to users for use in research purposes" approved by the Chairman of the State Statistical Committee only on 13.06.2011. http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
10.5 Other "The data is free for all users, and users' requests are answered electronically and in writing, with domestic and foreign users, including the European Bureau of Statistics and other international organizations, regularly provided with cooling information."
10.6 Documentation on methodology There are methodological guidelines for drawing up an official statistical report number 1 (production) on "Production, loading and rendering of goods. https://www.stat.gov.az/menu/4/e-reports/az/04/004.php
10.7 Quality documentation Documented procedures (Procedure for Information Documentation, Discrepancies and Procedures Management Procedures, Risk and Capacity Management Procedures, Management Review, User Relationship Management) and State Statistical Committee 2017 There are "Industry and Building Statistics Management Standards and Map", developed on the basis of the "General Model of Statistical Business Process", approved by the Decree number 06 / 07s of October 2, 2001.
12.1 User needs Meetings with statistical users are conducted annually in accordance with the "Methodology and Data Work Plan of the State Statistical Committee" in order to ensure high level of users' needs for statistical information in the field of industry and construction statistics, to identify their needs and to conduct mutual discussions. There is no information about non-payment of the user's request.
12.3 Completeness Data on the volume of industrial products are full and no questions related to any period or field have been raised.
13.1 Overall accuracy No such assessment has been made.
13.2 Sampling error Observations are overwhelming, so the qualifying error is not counted.
14.1 Timeliness The length of time between receiving and receiving data is not more than 2 business days.
14.2 Punctuality Data collection and dissemination are carried out in accordance with the Statistical Work Program. Delays in the broadcast schedule and schedule have not been observed.
15.1 Comparability - geographical No difficulty has been observed regarding the comparability of data collected across countries and regions.
15.2 Comparability - over time The final data are available from 2018 and there were no breaks in the dynamics series.
15.3 Coherence - cross domain There is no incompatibility with the sharing of information between the fields.
15.4 Coherence - internal Reporting information is immediately checked, corrections are made when errors are detected, and instructions are provided for the statistical unit to comply with.
16 1 Cost and burden In order to reduce the statistical burden, data from small businesses are collected quarterly, and reporting forms are improved, and duplicate or indirect indicators are deducted from the reporting forms.
Data clarification policy is carried out according to the "Statement of Review of Information on Main Statistical Data", approved by Order number 60 / t of the State Statistical Committee dated 10.05.2016. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Data revision - practice
18.1 Source data The source for information is small businesses dealing with industrial production
18.2 Frequency of data collection Quarterly
18.4 Data validation Monitoring of data compilation results and quality assurance of statistical results are carried out. For this purpose, control procedures and quality control schedules are applied.