Göstəricinin adı: Əmək ödənişlərinin ÜDM-də xüsusi çəkisi
3.1 Məlumatların izahı ÜDM-də əməyin payı dedikdə, işçilərin əməyinin ödənilməsinə sərf edilən vəsaitlərin ÜDM-dəki payının faizlə ifadəsi nəzərdə tutulur. Bu göstərici müəyyən istinad dövründə ÜDM-in tərkibində əməyin ödənilməsinin xüsusi çəkisinə istehsal prosesində kapitala ayrılan ödənişlərin xüsusi çəkisi ilə müqayisədə nəzər salmağa imkan verir.  Bu göstəricini effektiv şəkildə interpretasiya etmək üçün, onu iqtisadi artım tendensiyaları ilə birlikdə nəzərdən keçirmək lazımdır. Əmək ödənişlərinin ÜDM-dəki payı iqtisadi artımın nə dərəcədə zamanla işçilərin gəlirlərinin artmasında əks olunduğunu göstərə bilər. İqtisadi tənəzzül dövrlərində əmək haqqının xüsusi çəkisi azalan ÜDM-in mənfəətlə müqayisədə əmək gəlirlərini nə dərəcədə azaltdığını əks etdirir. Əmək gəlirləri mənfəətlə müqayisədə daha sürətlə düşürsə, əmək haqqının xüsusi çəkisinin azalması gözləniləndir. Əksinə, mənfəətin azalması əmək gəlirləri ilə müqayisədə daha kəskin sürətlə baş verirsə, əmək haqqının xüsusi çəkisi artacaqdır. ÜDM-in və mənfəətin istənilən səviyyəsində, muzdlu əməyin, əmək haqlarının və ya hər ikisinin azalması əmək haqqının xüsusi çəkisinin azalmasına səbəb ola bilər
3.2 Təsnifat sistemi • İqtisadi fəaliyyət növlərinin təsnifatı (İFNT); • Məşğulluq təsnifatı; • Mülkiyyət növləri təsnifatı; • İnzibati ərazi bölgüsü təsnifatı; • Milli Təhsil Təsnifatı https://www.stat.gov.az/menu/5/
3.3 Əhatə edilən sektor  Müşahidə iqtisadiyyatın bütün sektorlarını əhatə edir.
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər Əməyinin ödənilməsi dedikdə, müəssisə tərəfindən işçiyə hesabat dövrü ərzində gördüyü işə görə nağd və ya natura formasında verilməli ümumi ödənişdir. Əməyin ödənilməsinə aşağıdakılar daxildir: (i) əmək haqları və maaşlar (natura və ya nağd formada) və (ii) işçilər tərəfindən ödənilməli sosial sığorta ödəmələri. Bu konsepsiyanın yanaşmasına görə əməyin ödənilməsi işə götürən üçün xərcə bərabərdir. Buna görə də, könüllü həyata keçirilən ödənişsiz işə görə əməyin ödənilməsi sıfıra bərabərdir. Üstəlik, buraya işəgötürənlər tərəfindən maaş və əmək haqqına görə ödənilməli vergilər daxil deyil.  Göstəricini hesablayarkən bütün işçiləri və bütün iqtisadi fəaliyyət növlərini əhatə edən məlumatlardan istifadə edilməlidir.  ÜDM spesifik vaxt müddəti ərzində (bu göstəricinin məqsədləri üçün - 1 il) ölkə ərazisində istehsal edilən bütün son məhsul və xidmətlərin bazar dəyəridir.  İşçilər dedikdə, muzdlu məşğulluğa aid edilən bütün iş növlərində çalışan, birbaşa və dolayı məşğulluq müqavilələri əsasında işlədikləri vahidin gəlirlərindən birbaşa asılı olamayan məvacib alan bütün işçilər nəzərdə tutulur.   Ümumi məşğulluq dedikdə muzdlu əməyə cəlb olunan və özünüməşğul əhali birlikdə götürülür.
3.5 Statistik vahid  Ümumi daxili məhsul iqtisadiyyatın bütün sektorları ilə əlaqəli və iqtisadiyyatı bütövlükdə əhatə edən göstəricisidir.    Müşahidə vahidi – Məşğul insanlar Hesabat vahidi – seçmə müayinəyə daxil edilmək üçün seçilmiş ev təsərrüfatları və onların üzvləri
3.6 Statistik məcmu ÜDM göstəricisinin hesablanması üçün lazımi məlumatlar müxtəlif statistik mənbələrdən əldə edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, MHS-in makroiqtisadi göstəriciləri üçün, o cümlədən ÜDM üçün statistik məcmuə anlayışı münasib deyil;    Baş məcmuya milli qanunvericilik ilə müəyyən olunmuş əmək qabiliyyətili yaşda olan bütün işsiz əhali daxildir.
3.7 İstinad zonası Ümumi daxili məhsul-iqtisadi vahidlərin -rezidentlərin ölkə ərazisində son istehlak üçün məhsul və xidmətlər istehsalı üzrə yaratdıqları əlavə dəyərin həcmidir; Məşğulluq - Azərbaycan Respublikası və onun iqtisadi və inzibati regionları
3.8 Vaxt əhatəliyi  Hesabatın yığılmasının əsas məqsədi iqtisadi fəaliyyət növlərinin bütün sahələrində muzdla çalışanlar haqqında lazımi məlumatlar əldə etmək və istifadəçilərə çatdırmaqdır. Hesabat 1993-cü ildən tətbiq olunub.
3.9 Baza dövrü Ümumi daxili məhsul -2005; Əmək ğdənişləri- Göstəricinin baza dövrü yoxdur, çünki indeks hesablanmır.
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Ümumi daxili məhsul beynəlxalq təşkilatların (Avropa İqtisadi Komissiyası, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı) tərəfindən irəli sürülən Milli Hesablar Sistemi 1993 və 2008-in konsepsiyası əsasında hesablanır.; Milli və Beynəlxaq Əmək Təşkilatının metodologiyasına əsasən uyğunlaşdırılıb.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Bütün beynəlxalq təşkilatlara və yerli istifadəçilərə.
7.2 Məxfi məlumatların işlənməsi Dövlət Statistika Komitəsi ilkin məlumatların məxfiliyinə zəmanət verir.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi  Bu göstərici üzrə məlumatın yayılması Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir.
10.2 Nəşrlər  Göstəriciyə dair əsas məlumatlar:  Aylıq bülleten "Sosial-iqtisadi inkişaf", illik "Azərbaycanın Milli Hesabları" "Əmək bazarı", "Azərbaycanın statistik göstəriciləri", "Azərbaycanda qadınlar və kişilər", "Azərbaycan gəncləri" Dövlət Statistika Komitəsinin internet saytda mövcuddur: http://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 Onlayn məlumat bazası https://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/
10.5 Digər MHS-1993 və 2008-lə yanaşı, AHS-2010-un metodoloji tövsiyyələrindən istifadə olunur. İstifadəçilərin müraciətləri elektron və yazılı formada cavablandırılır. Ölkə daxili və xarici istifadəçilər, o cümlədən Beynəlxalq Əmək Təşkilatı, Avropa Statistika Bürosu və digər beynəlxalq təşkilatlar mütəmadi olaraq soğunun nəticələrinə dair məlumatlar ilə təmin olunur.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Metodoloji material "Statistika üzrə əsas göstəricilər", Azərbaycanın Milli Hesabları" adlı nəşrlərdə və ya bu linkdə tapmaq olar http://www/stat.gov.az/menu/7/other_metadata/.
12.1 İstifadəçi tələbatları Əsas istifadəçilər: • Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN), • İqtisadiyyat Nazirliyi (İN), • Təhsil Nazirliyi (TN), • Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) • digər dövlət orqanları beynəlxalq təşkilatlar: • Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT), • Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF), • Dünya Bankı (DB), • BMT-nin Asiya və Sakit Okean ölkələrinin İqtisadi və Sosial Komissiyası və s.
12.3 Dolğunluq MHS-1993 və MHS-2008 çərçivəsində ÜDM və əhalinin hər nəfərə düşən ÜDM-ə aid olan bütün komponentlər;  Məlumat sorğu metodologiyası sənədinə uyğun olaraq tam dolğundur.
13.1 Ümumi dəqiqlik Seçmə statistik müşahidəsinin layihəsinin tərtibi ölkənin bütün regionlarını (şəhər, kənd) əhatə edir. Seçmə planı regionlarda mövcud olan ev təsərrüfatlarının sayına mütənasib olaraq 1 faiz hesabı ilə tərtib olunur. Ölkənin bütün regionları üzrə reprezentativlik təmin olunur. Nümunələrin seçilməsi iki mərhələli olmaqla sadə təsadüfi üsulla SPSS proqram paketi vasitəsilə aparılır. Seçmə əlaməti üzrə (1-ci mərhələdə ev təsərrüfatlarının sayına görə, 2-ci mərhələdə isə ailənin ölçüsünə görə) layihənin səmərəliliyi (dizayn effekti) hesablanır. Kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri qiymətləndirilir.
13.2 Seçmə xətası Baş məcmunun seçmə əlaməti üzrə statistik xarakteristikası (orta kəmiyyət, standart kənarlaşma, dispersiya, variasiya əmsalı, seçmə orta kəmiyyətin standart xətası, dayanıqlıq əmsalı və s.) Elmi-Tədqiqat və Statistik İnnovasiyalar Mərkəzi tərəfindən hesablanır. Sayıcı məntəqələri əhalinin siyahıyaalınma məlumatları əsasında tərtib edildiyinə görə ev təsərrüfatlarının sayına görə həmcinslik təmin edilir. Bu səbəbdən sayıcı məntəqələri üzrə qruplaşma aparılmır. Seçmənin 2-ci mərhələsində seçmə əlaməti kimi ev təsərrüfatlarının ölçüsü əsas götürülür. Ev təsərrüfatlarının ölçüsünə görə statistik xarakteristika hesablanır. Seçmə prosesi rayon daxilində şəhər və kənd üzrə aparıldığından ev təsərrüfatlarının ölçüsünə görə həmcinslik təmin edilir.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Vaxtlı-vaxtında olma mütəmadi olaraq istifadəçilərlə müzakirə edilir. Müşahidənin vaxtlı-vaxtında olması istifadəçilərin ehtiyacları və mümkün istehsal vaxtı arasında razılaşmadır (kompromisdir). Orta istehsal vaxtı: 45 gün
15.4 Daxili uyğunluq İlkin məlumatla dəqiqləşmiş məlumatlar arasında fərqlər yarana bilər.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Bu göstərici Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara dair müəyyən edilmiş reqlamentə əsasən yenidən baxılır.
18.1 İlkin məlumatlar İlkin məlumatlar İşçi qüvvəsinə dair rüblük müayinə əsasında seçməyə düşmüş ev təsərrüfatlarının 15 və yuxarı yaşda olan üzvlərinin sorğuya cəlb olunması vasitəsilə formalaşır. Müayinə iki pillə əsasında aparılır. Birinci pillə seçmədə iştirak edən sayıcı məntəqələrinin müəyyən edilməsindən ibarətdir. Bu məntəqələr hər bir rayon daxilində təsadüfi üsulla seçilir. Seçməyə cəlb olunmuş məntəqələr hər il aktuallaşdırılır. Müayinə üzrə seçmə həcmi hər ilin yanvarın 1-i vəziyyətinə ölkədə mövcud ev təsərrüfatlarının cəmi sayının 1 faizini nəzərdə tutur. Seçmənin bu həcmi ölkənin iqtisadi və inzibati rayonlarının şəhər və kəndləri üzrə mütənasib olaraq bölünür və seçmə planı tərtib olunur. Bu plan əsasında məntəqələr üzrə mütənasib şəkildə seçmə sayı hesablanır və müəyyən olunmuş saya uyğun olaraq hər bir rayonun daxilində şəhər və kəndlər üzrə ayrı-ayrılıqda sadə təsadüfi üsulla ev təsərrüfatları seçilir. Seçməyə cəlb olunmuş ev təsərrüfatlarının rayon siyahısı tərtib olunur. Siyahıda ərazinin kodu, adı, sayıcı məntəqəsinin nömrəsi, ev təsərrüfatı başçısının adı, soyadı, ünvanı göstərilir. Hər ilin II rübündən başlayaraq rotasiya üsulu tətbiq edilir. Belə ki, rayon daxilində hər rüb seçmə həcminin 25 faizi yeniləri ilə əvəz olunur.
18.4 Məlumatlara nəzarət Yerli statistika orqanları tərəfindən toplanmış məlumatlar mikro və makro səviyyədə yoxlanılması həyata keçirilir, yəni seçmə planına müvafiq olaraq ev təsərrüfatlarının və respondentlərin sorğuya cavab vermə səviyyəsi, sorğudan imtina etmiş ev təsərrüfatlarının yaxud respondentlərin təyin edilməsi, siyahıda göstərilmiş ünvanda mövcud olmayan ev təsərrüfatları dəqiqləşdirilir. Eyni zamanda sorğu anketində nəzərdə tutulmuş suallara natamam cavab verən respondentlər müəyyən edilir. Əvvəlki dövrün sorğu məlumatları və cari statistik məlumatlarla müqayisə edilərək aşkar edilmiş uyğunsuzluqlar aradan qaldırılır.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Məlumatlar Dövlət Statistika Komitəsinin Əmək statistikası və Milli hesablar və makroiqtisadi göstəricilər statistikası şöbələri tərəfindən hazırlanır və toplanır.

1.7 Contact phone number +99412 377 10 70 (22-15)
3.1 Data description The share of labor in GDP is expressed in percentage of the share of funds spent on remuneration of labor in GDP. This indicator allows for the specific weight of labor in the GDP during the specified reference period to be compared to the specific weight of the capital in the production process. To effectively interpret this indicator, it should be considered together with the trends of economic growth. The share of labor payments in GDP can indicate how much economic growth is reflected in employee earnings over time. In the economic downturn, the specific weight of wages reflects the decline in reductions in labor revenues from the declining GDP. It is expected that the share of wages will decline if labor revenues are faster than profit. On the contrary, if the decline in earnings takes place at a sharper pace than labor income, the share of wages will increase. Decrease in salaries, wages, or both, at the level of GDP and at any level of earnings can lead to a reduction in the share of wages
3.2 Classification system • Classification of Economic Activities (IFN); • Occupational classification; • classification of property types; • Administrative division classification; • National Education Classification https://www.stat.gov.az/menu/5/
3.3 Sector coverage Surveillance covers all sectors of the economy.
3.4 Statistical concepts and definitions Payment of labor is the total amount payable by the entity to the employee in the form of cash or in kind for the work performed during the reporting period. Labor compensation includes: (i) wages and salaries (whether in cash or in cash) and (ii) social insurance payments payable by employees. The approach of this concept is equal to the cost of the employer. Therefore, voluntary pay is a zero-paying job. Moreover, it does not include taxes payable by employers for salaries and wages. When calculating the indicator, all employees and all types of economic activities should be used. GDP is the market value of all the latest products and services produced throughout the country within a specific timeframe (1 year for the purpose of this indicator). Employees refer to all employees who are not directly dependent on the income of the unit in which they are employed on direct and indirect employment contracts in all types of employment related to hired employment. In general, employment is a combination of self-employed and self-employed people.
3.5 Statistical unit The gross domestic product is an indicator of economic growth in all sectors of the economy. Surveillance Unit - Busy Persons Reporting Unit - selected households and their members to be included in the sample examination
3.6 Statistical population The necessary data for calculating the GDP indicator are derived from various statistical sources. It should be noted that for the macroeconomic indicators of the National Accounts System(NAS), including statistical comprehension for GDP is not appropriate; The General Assembly includes all unemployed people of working age, defined by national legislation.
3.7 Reference area The gross domestic product-economic unit-the sum of the added value created by the productive and service-makers for end-use in the country; Employment - the Republic of Azerbaijan and its economic and administrative regions
3.8 Time coverage The main goal of the report is to obtain and communicate to the users of the information about hired workers in all areas of economic activity. The report has been implemented since 1993.
3.9 Base period Gross Domestic Product - 2005; Labor payments - The indicator does not have a base period because the index is not calculated.
4 1 Unit of measure percent
6.1 Legal acts and other agreements Gross domestic product is calculated on the basis of the 1993 and 2008 Concept of National Accounts, issued by international organizations (European Economic Commission, Economic Cooperation and Development Authority, United Nations, International Monetary Fund and World Bank); Adapted to the National and International Labor Organization's methodology.
6.2 Data sharing All international organizations and local users.
7.2 Confidentiality - data treatment The State Statistical Committee guarantees the confidentiality of the initial data.
8.1 Release calendar The dissemination of this indicator is based on the statistical data and the spreadsheet.
8.2 Release calendar access https://www.stat.gov.az/menu/4/publications/
8.3 User access https://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/; https://www.stat.gov.az/menu/13/
10.2 Publications Key Indicator Information: Monthly Bulletin "Socio-Economic Development", annual "National Accounts of Azerbaijan", "Labor Market", "Statistical Indicators of Azerbaijan", "Women and Men in Azerbaijan", "Azerbaijan Youth" are available on the website of the State Statistical Committee : http://www.stat.gov.az/menu/6/statistical_yearbooks/
10.3 On-line database https://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/
10.5 Other In addition to National Accounts System(NAS)-1993 and 2008, the AHS-2010 methodological recommendations are used. Users' requests are answered electronically and in writing. Domestic and external users, including the International Labor Organization, the European Bureau of Statistics, and other international organizations are regularly provided with information on the results of the cooling.
10.6 Documentation on methodology The methodological material can be found in publications "Main Indicators of Statistics, National Accounts of Azerbaijan" or in this link http://www/stat.gov.az/menu/7/other_metadata/.
10.7 Quality documentation ISO certificate for production and dissemination of official statistics data has been issued
12.1 User needs Main users are: • Ministry of Labor and Social Protection of Population (MLSPP), • Ministry of Economy (IN) • Ministry of Education (TN), • State Committee on Family, Women and Children Affairs Labor Organization (ILO), • International Monetary Fund (IMF), • World Bank (WB), • UN Economic and Social Commission for Asia and Pacific
12.2 User satisfaction Users go to the official website www.stat.gov.az and answer questions about the use of the main areas of statistics in the section "Request for statistical information to users". The results of this online survey are available at https://www.stat.gov.az/source/others/sorqu-yekun-2025-ARAYI%C5%9E.pdf.
12.3 Completeness All components of GDP and population per capita GDP per National Accounts System (NAS)-1993 and National Accounts System (NAS)-2008; The information is fully packed according to the survey methodology document.
13.1 Overall accuracy The drafting of the selective statistical observation project covers all regions of the country (city, village). Selection plan is drawn up at a rate of 1 percent in proportion to the number of households in the regions. Representation is provided across all regions of the country. Selection of samples is carried out by means of a SPSS software package, which is two-stage simple random method. The effectiveness of the project (design effect) is calculated based on the selection criteria (according to the number of households in the first stage and the size of the family in the 2nd stage). Quantitative and qualitative indicators are estimated.
13.2 Sampling error The statistical characteristic of the qualifying feature of the main sequence is calculated by the Center for Scientific Research and Statistical Innovations (mean quantitative, standard displacement, dispersion, variation coefficient, selective standard error, stability coefficient, etc.). Due to the fact that counting stations are based on population census data, homogeneity is ensured by the number of households. For this reason, there is no grouping of counter points. In the 2nd stage of the selection, the size of households as a selective sign is taken as the basis. The statistical characteristics are calculated based on household size. Because the selection process is carried out on a city and a village within the district, homogeneity is ensured by the size of households.
14.1 Timeliness Time-lapse is regularly discussed with users. Timely observation is an agreement between users' needs and possible production time (compromise). Average production time: 45 days
15.3 Coherence - cross domain If quarterly and yearly changes are made to any indicator, annual information is updated, taking into account this change
15.4 Coherence - internal There may be differences between initial and final information.
17.1 Data revision - policy This indicator is revised according to the statutory regulations on the main statistical indicators of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan.
17.2 Data revision - practice "Rule of review of information on key statistical indicators". http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
18.1 Source data Preliminary data are generated by surveying members of households aged 15 and older who have not opted for quarterly labor inspection. The examination is based on two steps. The first step is to identify counters in the selection. These stations are randomly selected within each district. The polling stations are updated every year. The sample size is 1 per cent of the total number of households in the country as of January 1 of each year. The scope of the selection is divided in proportion to the cities and villages of the country's economic and administrative regions, and an elaborate plan is drawn up. Based on this plan, the eligibility will be calculated on the basis of the stations, and the households will be selected in a simple random manner separately for cities and villages within each district according to a defined number. A district list of households involved in the selection is drawn up. The list shows the name of the land, the name of the county, the name of the head of the household, the address, the address. Rotation method is applied starting from the 2nd quarter of each year. So, 25 percent of each quarter's selection is replaced by new ones.
18.2 Frequency of data collection annually
18.4 Data validation The data collected by local statistical bodies are monitored at micro and macro level, ie, households and respondents' response levels, households or respondents who have been denied the request, and households that are not available at the list specified in the selection plan. At the same time, respondents who are incomplete answer to the questions provided in the questionnaire are identified. Compared with the previous survey data and current statistical data, the revealed inconsistencies are eliminated.
18.5 Data compilation Data are prepared and collected by the Statistical Bureau of Labor Statistics and National Statistics and Macroeconomic Statistics.
18.6 Adjustment The amendments are made in accordance with the methodological recommendations in accordance with the "Rules on classification and elimination of errors in reporting data" and data revision, approved by the State Statistical Committee.