Göstərici 10.b.1 İnkişaf üçün resurs axınlarının məcmu həcmi (məsələn, inkişaf üçün rəsmi yardım, birbaşa xarici investisiyalar və digər maliyyə axınları)
[Expand]  10.b.1 İnkişaf üçün resurs axınlarının məcmu həcmi (məsələn, inkişaf üçün rəsmi yardım, birbaşa xarici investisiyalar və digər maliyyə axınları)
Göstəricinin adı: İnkişaf üçün resurs axınlarının məcmu həcmi (məsələn, inkişaf üçün rəsmi yardım, birbaşa xarici investisiyalar və digər maliyyə axınları)
1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi  +99412 538 74 50; 377 10 70 (22-15)
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 3/19/2021
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 3/19/2021
3.1 Məlumatların izahı Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının təqdim etdiyi məlumatlar əsasında hazırlanır.
3.2 Təsnifat sistemi İqtisadi fəaliyyət, mülkiyyət növü, valyuta, ölkələr, qiymətli kağızlar üzrə təsnifatlar.
3.3 Əhatə edilən sektor Qeyri-rezidentlərlə münasibətdə xarici iqtisadi əməliyyatlar həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslər.
Birbaşa xarici investor - müəssisənin sahibi olan, yaxud onun səhmlərinin və ya nizamnamə kapitalının 10 faizdən az olmayan hissəsinə nəzarət edən qeyri-rezident fiziki və ya hüquqi şəxsdir. Birbaşa investisiya – müəssisə və onun birbaşa investoru (birbaşa investorları) arasında bütün maliyyə əməliyyatlarını əhatə edir.                                                                                             Reinvestisiya - mənfəətin birbaşa investorun kapitalda iştirakı payına mütənasib olan hissəsinin müəssisədə saxlanması və təkrar investisiya şəklində istifadə edilməsidir.  Hüquqi və fiziki şəxsin rezidentlik statusu təsis olunduğu ölkə (fiziki şəxslər üçün – vətəndaşlıq mənsubiyyəti) ilə deyil, onun hər hansı bir ölkənin iqtisadi ərazisini öz iqtisadi maraqlarının mərkəzi seçməsi, bu əraziyə sıx bağlılığı və həmin ərazidə davamlı olaraq bir il müddətindən artıq fəaliyyət göstərməsi (fiziki şəxslər üçün – yaşaması) ilə müəyyən edilir. Bu şərtlərə uyğun olmayan hüquqi və fiziki şəxslər qeyri-rezident hesab olunur. Azərbaycan Respublikasında yerləşən xarici diplomatik və digər rəsmi nümayəndəliklər, habelə beynəlxalq təşkilatlar, onların nümayəndəlikləri və filialları, Azərbaycan Respublikasında yaşayan əcnəbi tələbələr qeyri-rezidentlərə aid edilir.
3.5 Statistik vahid Hüquqi və fiziki şəxslər
3.6 Statistik məcmu Qeyri-rezidentlərlə münasibətdə xarici iqtisadi əməliyyatlar həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslər.
3.8 Vaxt əhatəliyi 1995-ci ildən dinamikası mövcuddur.
3.9 Baza dövrü 1995-ci ildən bəri
4 1 Ölçü vahidi  Min ABŞ dolları
5 1 Hesabat dövrü Statistik İşlər Proqramında nəzərdə tutulan təqvim çərçivəsində rüblük və illik təqdim edilir.
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Beynəlxalq standartlara uyğun xarici borc və beynəlxalq investisiyalar statistikasının təşkili, ümumiləşdirilməsi və yayılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 22 aprel tarixli, 118 nömrəli qərarına uyğun olaraq hazırlanmış və ölkə rezidentlərinin xarici borclarına dair zəruri məlumatların əldə edilməsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Beynəlxalq təşkilatlar və yerli istifadəçilər.
7.2 Məxfi məlumatların işlənməsi Məxfi məlumatları əks etdirən, yaxud onu açıqlayan rəsmi statistika materiallarının istifadəçilər arasında yayılmasına icazə verilmir. Açıqlanmasına icazə verilən yekun (ümumiləşdirilmiş) məlumatlar ən azı üç statistik vahidin məlumatını əhatə etməlidir və belə yekunlarda statistik vahidlərin payı 85%-dən çox olmamalıdır.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata  keçirilir və məlumatlar  Komitənin rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir.
http://www.cbar.az;  https://www.stat.gov.az/source/finance/
Statistik məlumatla Komitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir.
Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur.
(http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
8.3 İstifadəçi girişi  http://www.cbar.az;     https://www.stat.gov.az/source/finance/
10.1 Mətbu məlumat Əsas etibari ilə icmal hesabat formasında yayımlanır. Həmçinin illik məlumatlar "Azərbaycanın Statistik Rəqəmləri" adlı illik statistik məcmuədə və  digər statistik məcmuələrində nəşr edilir.
10.2 Nəşrlər Komitənin rəsmi internet səhifəsində "Statistik nəşrlər" bölməsinin  "Bülletenlər və bukletlər" alt bölməsinin "Nəşrlərin e-versiyası" hissəsində  "Dayanıqlı inkişaf məqsədləri" adlı məcmuədə, həmçinin Mərkəzi Bankın icmal hesabatında və  illik məlumatlar "Azərbaycanın Statistik Rəqəmləri" adlı illik statistik məcmuədə və komitənin digər statistik məcmuələrində nəşr edilir.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Beynəlxalq Valyuta Fondunun “Tədiyə balansı və Beynəlxalq İnvestisiya Mövqeyi” adlı təlimatının 6-cı nəşrinin metodologiyasına uyğun formalaşdırılır.
12.1 İstifadəçi tələbatları İstifadəçinin tələbi rüblük və ilin sonuna olan məlumatlardır. Əsas istifadəçilər: İqtisadiyyat Nazirliyi, Beynəlxalq təşkilatlar
12.3 Dolğunluq Əsas etibari ilə Beynəlxalq standartlara uyğun xarici borc və beynəlxalq investisiyalar statistikasının təşkili, ümumiləşdirilməsi və yayılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi metodu əsasında.
13.1 Ümumi dəqiqlik 1-xarici borc, 2-xarici borc və 1-invest hesabat formaları üzrə dəqiqləşdirilir.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Statistik İşlər Proqramında nəzərdə tutulan təqvim çərçivəsində təqdim edilir.
14.2 Tam vaxtında yerinə yetirmə Statistik İşlər Proqramında nəzərdə tutulan təqvim çərçivəsində təqdim edilir.
15.3 Sahələrarası uyğunluq Rüblük məlumatlarda hər-hansı bir göstəricidə dəyişiklik baş verərsə bu dəyişiklik nəzərə alınmaqla illik məlumatlar dəqiqləşdirilir
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
18.1 İlkin məlumatlar Onlayn hesabatlar
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi Rüblük və illik dövriliklə
18.3 Məlumatların toplanması Məlumatlar elektron formada təqdim edilir.
18.4 Məlumatlara nəzarət Hər bir komponent beynəlxalq standarta uyğun qəbul olunmuş ardıcıllıqla yoxlanılır.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Onlayn şəkildə yığılır və yekun məlumatlar Mərkəzi Banka təqdim edilir.
18.6 Düzəlişlər Düzəlişlər Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən təsdiq olunmuş "Hesabat məlumatlarında baş vermiş xətaların təsnifləşdirilməsi və onların aradan qaldırılması qaydaları" və məlumatlara yenidən baxılması reqlamentinə əsasən aparılır.

1.7 Contact phone number  +99412 538 74 50; 377 10 70 (22-15)
3.1 Data description Prepared on the basis of information provided by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
3.2 Classification system Classifications by economic activity, type of property, currency, countries, securities.
3.3 Sector coverage Legal entities and individuals engaged in foreign economic transactions with non-residents.
3.4 Statistical concepts and definitions A foreign direct investor is a non-resident individual or legal entity that owns an enterprise or controls not less than 10 percent of its shares or authorized capital. Direct investment - covers all financial transactions between the enterprise and its direct investor (direct investors). Reinvestment is the retention of a portion of profits directly proportional to the investor's share in the capital and its use in the form of reinvestment. The legal status of a legal and natural person is not determined by the country of residence (for individuals - citizenship), but by the fact that he chooses the economic territory of any country as the center of his economic interests, is closely connected to this territory and operates in that territory for individuals - survival). Legal entities and individuals that do not meet these conditions are considered non-residents. Foreign diplomatic and other official representations located in the Republic of Azerbaijan, as well as international organizations, their representations and branches, foreign students residing in the Republic of Azerbaijan shall be referred to non-residents.
3.5 Statistical unit Legal entities and individuals
3.6 Statistical population Legal entities and individuals engaged in foreign economic transactions with non-residents.
3.8 Time coverage Dynamics have existed since 1995.
3.9 Base period Since 1995
4 1 Unit of measure One thousand US dollars
5 1 Reference period It is presented quarterly and annually within the calendar provided for in the Statistical Work Program.
6.1 Legal acts and other agreements Prepared in accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated April 22, 2015 No. 118 "On improving the mechanisms of organization, generalization and dissemination of foreign debt and international investment statistics in accordance with international standards" and intended to obtain necessary information on foreign debts of residents.
6.2 Data sharing International organizations and local users.
7.2 Confidentiality - data treatment The distribution of official statistics that reflect or disclose confidential information is not permitted to users. The final (generalized) data allowed to be disclosed must cover the data of at least three statistical units and the share of statistical units in such conclusions should not exceed 85%.
8.1 Release calendar The dissemination of statistical data and press data is carried out according to the approved schedule and the information is posted on the official website of the Committee.
8.2 Release calendar access http://www.cbar.az;  https://www.stat.gov.az/source/finance/      The statistical information is posted on the Committee's website in the Electronic Services section. Access is open to all users and there are no restrictions. (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
8.3 User access  http://www.cbar.az;     https://www.stat.gov.az/source/finance/
10.1 News release It is mainly published in the form of a summary report. Annual data are also published in the annual statistical collection "Statistical Figures of Azerbaijan" and other statistical collections.
10.2 Publications On the official website of the Committee in the section "Statistical publications" sub-section "Bulletins and booklets" in the section "E-version of publications" in the collection "Sustainable Development Goals", as well as in the summary report of the Central Bank and the annual statistical collection "Statistical Figures of Azerbaijan" published in other statistical journals.
10.3 On-line database http://https://www.stat.gov.az/source/system_nat_accounts/
10.6 Documentation on methodology It is formed in accordance with the methodology of the 6th edition of the International Monetary Fund's "Balance of Payments and International Investment Position" manual.
12.1 User needs The user's request is quarterly and year-end information. Main users: Ministry of Economy, International organizations
12.3 Completeness Mainly based on the method of improving the mechanisms for organizing, summarizing and disseminating foreign debt and international investment statistics in accordance with international standards.
13.1 Overall accuracy 1-foreign debt, 2-foreign debt and 1-investment are specified in the reporting forms.
13.2 Sampling error Not available.
14.1 Timeliness It is presented within the calendar provided by the Statistical Work Program.
14.2 Punctuality It is presented within the calendar provided by the Statistical Work Program.
15.1 Comparability - geographical Comparability is provided.
15.3 Coherence - cross domain If there is a change in any indicator in the quarterly data, the annual data is adjusted taking into account this change.
17.1 Data revision - policy Clarification of data is carried out in accordance with the Regulation on revision of data on key statistical indicators, approved by the order of the State Statistics Committee No. 58 / t dated 04.04.2012. This document is open to the public and is available on the Committee's website in the statistical publications section
17.2 Data revision - practice  Regulations for revision of data on key statistical indicators http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
18.1 Source data Online reports
18.2 Frequency of data collection Quarterly and annually
18.3 Data collection The information is provided in electronic form.
18.4 Data validation Each component is tested in the sequence adopted in accordance with international standards.
18.5 Data compilation It is collected online and the final information is submitted to the Central Bank.
18.6 Adjustment The amendments are made in accordance with the "Rules for classification and elimination of errors in reporting data" approved by the State Statistics Committee and the regulations for data review.