Yer ekosistemlərini mühafizə və bərpa etmək və onların səmərəli istifadəsinə dəstək vermək, meşələrdən səmərəli istifadə etmək, səhralaşmaya qarşı mübarizə aparmaq, torpaq deqredasiyasını dayandırmaq, ona qarşı əks tədbirlər görmək və bioloji müxtəlifliyin itkisinin qarşısını almaq
Göstərici 15.4.1 Biomüxtəliflik baxımından mühüm olan və qorunan dağ ərazilərinin xüsusi çəkisi
15.4.1 Biomüxtəliflik baxımından mühüm olan və qorunan dağ ərazilərinin xüsusi çəkisi
Mənbə:
Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi
Göstəricinin adı: Biomüxtəliflik baxımından mühüm olan və qorunan dağ ərazilərinin xüsusi çəkisi
1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi +99412 538-21-39; +99412 377-10-70 (22-51)
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 21.12.2022
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 21.12.2022
3.1 Məlumatların izahı “Mühafizə olunan ərazilər arasında dağ biomüxtəlifliyi üçün mühüm olan sahələrin  xüsusi çəkisi” göstəricisi təyin olunmuş mühafizə olunan ərazilərə daxil olan, dağ biomüxtəlifliyi üçün mühüm olan hər bir sahənin (biomüxtəlifliyin qlobal mövcudluğuna əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verən sahələr) orta faiz göstəricisində zamanla baş verən tendensiyaları göstərir
3.3 Əhatə edilən sektor Mövcud deyil
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər “Təyin olunmuş” statusu mühafizə olunan əraziyə o zaman verilir ki, müvafiq orqan milli qanunvericiliyə və ya ümumi təcrübəyə (məs. sərəncam və s. verməklə) əsasən təyinedici sənədi rəsmi olaraq təsdiq edir. Mühafizə olunan ərazi kimi təyinolunma hər hansı başqa bir fəaliyyət (məs.hərbi) səbəbindən deyil, biomüxtəlifliyin qorunması məqsədilə təşkil olunmalıdır. Biomüxtəlifliyin qlobal mövcudluğuna əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verən ərazilər milli səviyyələrdə tətbiq olunan “Əsas biomüxtəliflik əraziləri”nin(İUCN 2016) müəyyənləşdirilməsi üçün qlobal standart meyarlara əsasən müəyyən olunur. Bu günə qədər bütün ölkələrdə bu standart meyarların iki variantı tətbiq olunub. Birincisi “Mühüm quş və biomüxtəliflik əraziləri”nin, yəni biomüxtəlifliyin qlobal mövcudluğuna əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verən sahələrin (quşlar barədə məlumatlardan istifadə edərək müəyyənləşdirilir) müəyyən edilməsi üçündür. Dünyanın bütün ölkələrində 12 000-dən yuxarı belə sahə müəyyən olunmuşdur (BirdLife International, 2014).  İkincisi isə “Sıfır tükənmə üçün alyans” sahələrinin (Ricketts və digərləri 2005), yəni İUCN-un “Məhvolma təhlükəsi altında olan növlərin Qırmızı Kitabı”nda “Son həddə çatmış” və ya “Nəsli kəsilmə təhlükəsi olan” növ kimi qiymətləndirilmiş ən azı bir növün bütün populyasiyasını effektiv şəkildə saxlayan sahələrin müəyyənləşdirilməsi üçündür. Ümumilikdə, məməlilərin, quşların, suda və quruda yaşayanların, sürünənlərin, iynəyarpaqlıların və mərcan poliplərinin 920 növü üzrə 587 “Sıfır tükənmə üçün alyans” sahəsi müəyyən edilmişdir. Bu “Əsas biomüxtəliflik ərazirləri”nin müəyyənləşdirilməsi üçün, bu yanaşmaları və digər növlər və ekosistemlər üçün mühüm olan sahələrin müəyyənləşdirilməsi üzrə digər mexanizmləri birləşdirən qlobal standart İUCN (2016) tərəfindən təsdiq olunmuşdur.
3.5 Statistik vahid Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi
3.6 Statistik məcmu Göstəricinin əhatə etdiyi baş məcmu ölkə üzrə mövcud məlumatlar.
3.7 İstinad zonası  Respublika üzrə
3.9 Baza dövrü 2015-ci ildən etibarən istənilən dövr baza dövrü kimi götürülə bilər.
4 1 Ölçü vahidi Faiz
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Məlumatlar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən toplanılır. Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən hesablanılır,
7.2 Məxfi məlumatların işlənməsi  "Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, ilkin məlumatlar məxfi hesab edilir və yalnız icmal rəsmi statistik materialların istehsalı və ya müstəsna hallarda statistik vahidin anonimliyini təmin edilməklə (tanınmasına imkan verən vasitələr ləğv edilməklə) elmi məqsədlər üçün istifadə edilə bilər. http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/personal_information.pdf
8.3 İstifadəçi girişi “Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq istifadəçilər statistika materiallarını məlumatların yayılmasına dair rəsmi statistika proqramında nəzərdə tutulmuş vahid qayda və hüquqi normalar çərçivəsində əldə edirlər. İstifadəçilərin statistik məlumatlarla təmin edilməsində məlumat daşıyıcılarının bütün mümkün formalarından, o cümlədən dövlət statistika orqanlarının xüsusi nəşrlərindən, kütləvi informasiya vasitələrindən və digər vasitələrdən istifadə edilir.
10.2 Nəşrlər Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri statistik icmal
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-15-04-01.pdf
12.1 İstifadəçi tələbatları İstifadəçi tələbatlarının əsas həcmini yuxarı və mərkəzi dövlət orqanlarından Prezident Adminstrasiyasının və Nazirlər Kabinetinin müfaviq şöbələri, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsi və Milli Məclis Aparatının İqtisadi və sosial qanunvericilik şöbəsi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və onun tabeçiliyindəki bir çox qurumlar, digər nazirliklər, bir sıra elmi-tədqiqat mərkəzləri, müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin tələbələri və bu sahədə maraqlı olan vətəndaşlar əsas istifadəşilərdir.
12.3 Dolğunluq Tətbiq edilmir.
13.1 Ümumi dəqiqlik Belə qiymətləndirmə aparılmamışdır.
13.2 Seçmə xətası İnzibati məlumatlar əsasında bu göstərici hesablandığı üçün seçmə xətası hesablanmır.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma İllik tətbiq edilir
14.2 Tam vaxtında yerinə yetirmə Məlumatların toplanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır.
15.4 Daxili uyğunluq Məlumatlarda uyğunsuzluq aşkar edilməmişdir.
16 1 Xərc və yük Tətbiq edilmir
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dövlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-cıi il tarixli 60/t nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti” üzrə aparılır. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi təcrübəsi Məlumatları dərhal yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə bu barədə statistik vahidə icrası məcburi olan göstərişlər verilir.
18.1 İlkin məlumatlar İlkin məlumatlar Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi  tərərəfindən təqdim edilir.
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi İllik
18.3 Məlumatların toplanması Məlumatlar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən məktubla poçt vasitəsi ilə DSK-ya göndərilir

1.4 Contact person function Head of the sustainable development statistics department
3.1 Data description The indicator "Proportion of sites important for mountain biodiversity among protected areas" shows trends over time in the average percentage of each site important for mountain biodiversity (sites that contribute significantly to the global availability of biodiversity) within designated protected areas
3.3 Sector coverage Does not exist
3.4 Statistical concepts and definitions "Designated" status is given to a protected area when an appropriate authority formally approves a designation document based on national legislation or common practice (eg by issuing an ordinance, etc.). Designation as a protected area should be organized for the purpose of protecting biodiversity and not for any other activity (eg military). Areas that contribute significantly to the global availability of biodiversity are defined based on the global standard criteria for defining 'Key Biodiversity Areas' (IUCN 2016) applied at national levels. To date, two variants of these standard criteria have been applied in all countries. The first is to identify 'Important Bird and Biodiversity Areas', i.e. areas that contribute significantly to the global presence of biodiversity (defined using bird data). More than 12,000 such areas have been identified in all countries of the world (BirdLife International, 2014). The second is the Alliance for Zero Extinction sites (Ricketts et al. 2005), i.e. at least one species assessed as 'Critically Endangered' or 'Endangered' in the IUCN Red List of Threatened Species. to identify areas that effectively support the entire population. In total, 587 Alliance for Zero Depletion sites have been identified for 920 species of mammals, birds, amphibians, reptiles, conifers and coral polyps. A global standard for defining these “Key Biodiversity Areas” has been endorsed by IUCN (2016), which integrates these approaches and other mechanisms for identifying areas of importance for other species and ecosystems.
3.5 Statistical unit Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan
3.6 Statistical population Data available on the aggregate country covered by the indicator.
3.7 Reference area On the Republic
3.9 Base period Any period from 2015 can be taken as a base period.
4 1 Unit of measure Percent
6.1 Legal acts and other agreements The legal document for data collection is the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics".
6.2 Data sharing The data is collected by the Ministry of Ecology and Natural Resources. Calculated by the State Statistics Committee,
7.2 Confidentiality - data treatment In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics", primary data are considered confidential and can be used only for the production of summary official statistical materials or for scientific purposes, ensuring the anonymity of the statistical unit in exceptional cases (removing the means of identification). http:/ /www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/personal_information.pdf
8.2 Release calendar access The broadcast calendar is posted on the website of the Committee in the Electronic services section. Access is open to all users and there are no restrictions. (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
8.3 User access In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics", users obtain statistical materials within the framework of the uniform rules and legal norms provided for in the official statistics program on the dissemination of information. In providing users with statistical information, all possible forms of data carriers are used, including special publications of state statistical bodies, mass media and other means.
10.2 Publications Sustainable Development Goals statistical overview
10.4 Micro-data access Access to microdata is prohibited. Only primary data can be used in accordance with the "Rules for providing micro data to users for research purposes" approved by the Chairman of the State Statistics Committee on 13.06.2011. http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
10.6 Documentation on methodology https://unstats.un.org/sdgs/metadata/files/Metadata-15-04-01.pdf
12.1 User needs The main volume of user requests is received from the top and central state bodies by the relevant departments of the Presidential Administration and the Cabinet of Ministers, the Agrarian Policy Committee of the Milli Majlis and the Economic and Social Legislation Department of the Milli Majlis Apparatus, the Ministry of Economy, the Ministry of Agriculture and many institutions under its authority, other ministries, a number of scientific-research centers, students of various higher education institutions and citizens interested in this field are the main users.
12.3 Completeness Not applicable.
13.2 Sampling error Since this indicator is calculated on the basis of administrative data, sampling error is not calculated.
14.1 Timeliness It is applied annually
14.2 Punctuality The collection and distribution of data is carried out in accordance with the "Statistical Work Program". There were no cases of delay from the time specified in the broadcast calendar and program.
15.4 Coherence - internal No inconsistency was found in the data.
16 1 Cost and burden Not applicable
17.1 Data revision - policy The policy of data clarification is carried out according to the "Regulations for revision of data on basic statistical indicators" approved by the order No. 60/t of the State Statistics Committee dated 10.05.2016. http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
17.2 Data revision - practice The data is checked immediately, and when errors are found, mandatory instructions are given to the statistical unit.
18.1 Source data Preliminary information is provided by the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan.
18.2 Frequency of data collection Yearly
18.3 Data collection The information is sent by the Ministry of Ecology and Natural Resources to the DSK by mail