Göstərici 16.2.2 Əhalinin hər 100 000 nəfərinə düşən insan alveri qurbanlarının sayı, cins üzrə bölgüdə
[Expand]  16.2.2 Əhalinin hər 100 000 nəfərinə düşən insan alveri qurbanlarının sayı, cins üzrə bölgüdə
Göstəricinin adı: Əhalinin hər 100 000 nəfərinə düşən insan alveri qurbanlarının sayı, cins üzrə bölgüdə
1.7 Əlaqə üçün məsul şəxsin telefon nömrəsi +99412 538-90-12; +99412 377-10-70 (22-70)
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 29.08.2018
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 29.08.2018
3.1 Məlumatların izahı Bu göstərici ölkədə aşkar olunan və ya ölkədə yaşayan insan alveri qurbanlarının ümumi sayının ölkə əhalisinin orta illik sayına nisbəti kimi müəyyən olunur və hər 100 000 nəfər əhaliyə düşən sayla ifadə olunur.
3.2 Təsnifat sistemi Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi
3.3 Əhatə edilən sektor Dövlət idarəetməsi və hüquqpozmalar statistikası sektoru
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər İnsan alveri, yəni zor tətbiq etmək hədəsi ilə və ya zor tətbiq etməklə, hədə-qorxu və ya digər məcburetmə vasitələri ilə, oğurlama, dələduzluq, aldatma yolu ilə, təsir imkanlarından və ya zəiflik vəziyyətindən sui-istifadə etməklə, yaxud digər şəxsə nəzarət edən şəxsin razılığının alınması üçün maddi və sair nemətlər, imtiyazlar və ya güzəştlər verməklə və ya almaqla, şəxsin istismar edilməsi məqsədi iləcəlb edilməsi, əldə edilməsi, saxlanılması, gizlədilməsi, daşınması, verilməsi və ya qəbul edilməsi
3.5 Statistik vahid İnsan alveri qurbanlarının sayı hesablanarkən mövcud əhalinin orta illik sayına dair məlumatlardan istifadə olunur.
3.6 Statistik məcmu Göstəricinin əhatə etdiyi baş məcmu ilkin məlumatları təqdim edən hüquq-mühafizə orqanları
3.7 İstinad zonası Daxili İşlər Nazirliyinin təqdim etdiyi rəsmi statistik hesabatlar
3.8 Vaxt əhatəliyi Cinayətkarlığa dair toplu məlumatların nəticələri dinamika sıralarında bütün illər üzrə əks etdirilir.
3.9 Baza dövrü Sonuncu baza dövrü 2017-ci ildir.
4 1 Ölçü vahidi hər 100 000 nəfər
5 1 Hesabat dövrü Yarımillik, illik
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Göstəricinin hesablanması üçün digər inzibati məlumat mənbələrindən istifadə olunmur və onun hesablanmasında yalnız Dövlət Statistika Komitəsi iştirak edir
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Cinayətkarlıq və hüquqpozmalar haqqında məlumatlar Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir
8.2 Yayım təqviminə giriş Yayım təqvimi Komitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir. Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur
9 1 Yayım tezliyi Yarımillik, illik
10.2 Nəşrlər Dövlət Statistika Komitəsinin nəşrlərində əks olunur
10.3 Onlayn məlumat bazası https://stat.gov.az/source/crimes/
10.4 Mikroməlumatlara giriş Mikroməlumatlara giriş qadağandır. Yalnız Dövlət Statistika Komitəsinin sədri tərəfindən 13.06.2011-ci il tarixdə təsdiq olunmuş “Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikro məlumatların verilməsi qaydaları”na uyğun, ilkin məlumatlardan istifadə edilə bilər
10.5 Digər İstifadəçi sorğularının cavablandırılması, elektron sorğular da daxil edilməklə veb saytın "e-xidmətlər" bölməsi. http://www.azstat.org/xidmetler/st_melumat/
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Cinayətkarlığa dair göstəricilərin hesablanmasına dair metodoloji tövsiyələr mövcuddur və metaməlumatlar bölməsində bununla bağlı məlumatlar verilmişdir.
10.7 Keyfiyyət üzrə sənədlər  Hüquqpozmalar statistikasının hesablanmasına dair keyfiyyət məruzəsi yazılmışdır.
12.1 İstifadəçi tələbatları Beynəlxalq təşkilatlardan, hüquqi və fiziki şəxslərdən daxil olan sorğular əsasında yeni göstəricilərə olan tələbat müəyyənləşdirilir. Zərurət yarandığı halda bu məlumatların əldə edilməsi məqsədilə hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən təqdim olunan hesabatlarda dəyişikliklər edilməsi üçün bu orqanlara müraciət edilir. Hesabatlar yolu ilə əldə edilə bilinməyən məlumatların alınması ilə bağlı seçmə müayinələr aparılır.
12.3 Dolğunluq  Cinayətkarlığa dair məlumatlar tam dolğundur və hər hansı dövr üzrə sual qarşıya çıxmamışdır.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin “Yerli statistika orqanları üçün statistik işlər proqramı”na əsasən cinayətkarlığın hesablanması hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsinə təqdim olunur. Əldə olunan ilkin məlumatlar dərhal təhlil olunur və bu təhlil əsasında ölkə üzrə cinayətkarlığa dair məlumatlar əldə olunur.
15.1 Coğrafi müqayisəlilik Ölkə üzrə göstərici hesablanır.
15.4 Daxili uyğunluq İlkin məlumatla dəqiqləşmiş məlumatlar arasında fərq yaranmır.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dovlət Statistika Komitəsinin Dövlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-cı il tarixli 60/t nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti üzrə aparılır.Bu sənəd ictiamiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir.
18.1 İlkin məlumatlar Cinayətkarlıq haqqında məlumatlar – hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən DSK-nə təqdim olunan rəsmi statistika hesabatı formaları.
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi Yarımillik, illik
18.3 Məlumatların toplanması Məlumatlar hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsinə rəsmi statistika hesabatı formaları ilə təqdim edir.
18.4 Məlumatlara nəzarət Cinayətkarlıq haqqında məlumatların daha operativ və dəqiq əldə edilməsi üçün Dövlət Statistika Komitəsi göstəricilərin daha dəqiq və mükəmməl aparılması məqsədi ilə gələcəkdə bu sahənin proqramlaşdırılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində işlər davam edir.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Cinayətkarlığa dair məlumatlarda redaktə xarakterli düzəlişlər aparılır. İşin xüsusiyyətinə əsaslanmaqla imputasiya aparılmır.

1.7 Contact phone number +99412 538-90-12; +99412 377-10-70 (22-70)
3.1 Data description This indicator is defined as the ratio of the total number of victims of trafficking in the country or the country to the average annual population of the country and is expressed by the number of people per 100,000 population.
3.2 Classification system Criminal Code of the Republic of Azerbaijan
3.3 Sector coverage Public administration and offense statistics sector
3.4 Statistical concepts and definitions Human trafficking, that is, the threat of violence or the use of force, by threats or other means of coercion, by abducting, fraud, deceitful, abusive or vulnerable persons, or by the person for the purpose of exploitation, the acquisition, maintenance, seizure, carriage, transfer or acceptance of a person for the purpose of exploitation or acquisition of concessions or benefits.
3.5 Statistical unit While calculating the number of victims of human trafficking, the average annual population data is used.
3.6 Statistical population Law enforcement agencies that provide a summary of initial coverage covered by the indicator
3.7 Reference area Official statistical reports submitted by the Ministry of Internal Affairs
3.8 Time coverage The summary of criminal offenses is reflected in dynamics throughout the years.
3.9 Base period The last base period is 2017.
4 1 Unit of measure every 100,000 people
5 1 Reference period Half year, yearly
6.1 Legal acts and other agreements The legal document for collecting information is the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics".
6.2 Data sharing Other administrative data sources are not used to calculate the indicator and only the State Statistical Committee participates in its calculation
7.2 Confidentiality - data treatment In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On official statistics", the preliminary data are considered confidential and may only be used for scientific purposes in the formulation of official statistical materials or anonymity of the statistical unit in exceptional circumstances (removal of means that permit recognition).
8.1 Release calendar Crimes and offenses are based on statistical data and published data spreadsheet
8.2 Release calendar access The broadcasting calendar is posted on the Committee's website on the Electronic Services section. The entry is open to all users and is not subject to any restrictions
8.3 User access The State Statistical Committee has an official statistical reporting policy and has been approved by the Decree number 8 / 02s of 19.02.2014.
9 1 Frequency of dissemination Half year, yearly
10.1 News release Both the paper and the electronic version of the form of the spread.
10.3 On-line database https://stat.gov.az/source/crimes/
10.4 Micro-data access Access to micro-data is prohibited. Only preliminary information can be used in accordance with the "Rules for issuing micro-data to users for use in research purposes" approved by the Chairman of the State Statistical Committee only on 13.06.2011.
10.5 Other The "e-services" section of the website, including user queries, including electronic surveys. http://www.azstat.org/xidmetler/st_melumat/
10.6 Documentation on methodology There are methodological guidelines for calculating crime offenses, and information is provided in the metadata section.
10.7 Quality documentation A quality report on the calculation of statutory statistics has been written.
12.1 User needs Demand for new indicators is determined based on surveys from international organizations, legal entities and individuals. In the event of necessity, these bodies are requested to make changes to the reports submitted by the law enforcement authorities in order to obtain this information. Selective examinations will be conducted to obtain information that is not available through reports.
12.3 Completeness Criminal information is full and no questions have been raised for any period of time.
13.1 Overall accuracy No such assessment has been made.
13.2 Sampling error Observations are overwhelming, so the qualifying error is not counted.
14.1 Timeliness According to the "Statistical Work Program for Local Statistical Authorities" of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan, the calculation of the crime is submitted by the law enforcement agencies to the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan. The preliminary information obtained is immediately analyzed and based on this analysis, information on crime in the country is obtained.
Indicator is calculated by country
15.3 Coherence - cross domain There is no connection to other statistics on the statistics.
15.4 Coherence - internal There is no difference between the initial information and the final information.
17.1 Data revision - policy Data clarification policy is carried out according to the "Statistical Review of Information on Key Statistical Data", approved by the SSC of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan number 60 / t dated 10.05.2016. This document is open to the public and posted on the website of the Committee in the Statistical Publications section.
17.2 Data revision - practice Reporting information is immediately checked, corrections are made when errors are discovered, and statistical instructions are mandatory.
18.1 Source data Crime Information - Official Statistical Report Forms Submitted to the State Statistical Committee by Law Enforcement Agencies.
18.2 Frequency of data collection half year, yearly
18.3 Data collection The information is provided by the law enforcement agencies to the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan by official statistical reporting forms.
18.4 Data validation To ensure more accurate and accurate information about the crime, the State Statistical Committee continues to work to improve the programming and quality of the field in order to make the indicators more accurate and complete.
18.5 Data compilation Criminal correction is subject to editorial adjustments. Impact is not based on the nature of the work.