Göstərici 16.6.1 Hökumətin ilkin xərclərinin ilkin təsdiq edilmiş büdcə xərclərində xüsusi çəkisi, sektorlar (büdcə təsnifatının kodları və ya analoji kateqoriyalar üzrə) bölgüdə
[Expand]  16.6.1 Hökumətin ilkin xərclərinin ilkin təsdiq edilmiş büdcə xərclərində xüsusi çəkisi, sektorlar (büdcə təsnifatının kodları və ya analoji kateqoriyalar üzrə) bölgüdə
Göstəricinin adı: Hökumətin ilkin xərclərinin ilkin təsdiq edilmiş büdcə xərclərində xüsusi çəkisi, sektorlar (büdcə təsnifatının kodları və ya analoji kateqoriyalar üzrə) bölgüdə
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 03.08.2018
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 03.08.2018
2.3 Metaməlumatların son yenilənməsi tarixi 26.08.2024
3.1 Məlumatların izahı İlkin təsdiq olunmuş büdcədə hökumətin əsas xərclərinin xüsusi çəkisi.  Bu göstərici məcmu büdcə xərclərinin hökumətin büdcə sənədlərində və fiskal hesabatlarında müəyyən olunan qaydada ilkin olaraq təsdiqlənmiş məbləği nə dərəcədə əks etdirdiyini ölçür. Göstəricidə büdcədən maliyyələşən mərkəzi hökumət (BMH) əhatə olunur. Əhatə olunan müddət isə son üç tamamlanmış maliyyə ilindən ibarətdir.
3.2 Təsnifat sistemi Büdcə xərclərinin təsnifləşdirilməsi üçün BVF-nin “Dövlət Maliyyəsi Statistikasına dair Metodoloji Vəsaitin təsnifatlarına əsaslanan Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatı tətbiq edilir.
3.3 Əhatə edilən sektor Göstərici hökumət büdcələrinin etibarlılığını təsvir edir: hökumətlər planlaşdırdıqları qədər xərcləyirmi və əvvəldən müəyyən etdiklərini toplaya bilirmi? Bu sadə və intuisiyaya əsaslanan göstəricidir, asan anlaşılır və metodologiyası şəffafdır. Bundan başqa, hər bir qiymət asanlıqla yoxlana bilər.  Dövlət idarəetməsi sektorunun Mərkəzi hökumət altsektoru (Dövlət Neft Fondu, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu istisna olmaqla).
3.4 Statistik anlayışlar və təriflər Məcmu xərclərə faktiki xərclər və onların tərkibində planlaşdırılmayan və fövqəladə hadisələr (məsələn, silahlı münaqişələr və ya təbii fəlakətlər) nəticəsində baş verən faktiki xərclər daxildir. Gözlənilməyən gəlirlər, o cümlədən özəlləşdirmə ilə maliyyələşdirilən xərcləmələr köməkçi fiskal cədvəllərə və təsviri hesabatlara daxil edilməli və qeyd olunmalıdıdır. Kənardan kredit və ya qrantlar vasitəsilə maliyyələşdirilən xərcləmələr, əgər büdcədən maliyyələşdirilirsə, borca əlavə olunan faizlə birlikdə daxil edilməlidir. Aralıq (balanslayıcı) hesablara təyin olunan xərcləmələr məcmu xərcləmələrə daxil edilmir. Lakin, əgər məbləğlər hesaba təsir edə biləcək (əgər hesablamalara daxil edilərsə) istənilən ilin sonunda həmin aralıq (balanslaşdırıcı) hesablarda saxlanılarsa, o zaman onlar daxil edilir. Belə hallarda, daxil edilmənin səbəb(lər)i aydın şəkildə bildirilməlidir.
3.5 Statistik vahid Dövlət büdcəsinin xərclərinə dair məlumatlar inzibati mənbədən (Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyindən) ümumiləşdirilmiş şəkildə əldə edilir və statistik vahid məfhumu tətbiq edilmir.
3.6 Statistik məcmu Dövlət büdcəsinin xərclərinə dair məlumatların inzibati mənbədən ümumiləşdirilmiş şəkildə əldə edildiyinə görə bu göstərici kontekstində statistik məcmu konsepsiyası tətbiq edilmir..
3.7 İstinad zonası Ümumilikdə ölkə üzrə hesablanır
3.8 Vaxt əhatəliyi 1991-ci ildən son hesabat dövrünədək vaxtı əhatə edən dinamika sıraları mövcuddur.
3.9 Baza dövrü Dövlət büdcəsinin xərclərinə dair məlumatlar nominal ifadədə dərc edilir və baza dövrü konsepsiyası tətbiq edilmir.
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatı
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Beynəlxalq təşkilatlar və yerli istifadəçilər
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi Yayım təqvimi Komitənin internet səhifəsində mövcuddur.
8.2 Yayım təqviminə giriş Yayım təqvimi Komitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir. Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur.
8.3 İstifadəçi girişi https://www.stat.gov.az/source/finance/; https://www.stat.gov.az/menu/13/
9 1 Yayım tezliyi Aylıq və illik
10.2 Nəşrlər "Azərbaycan Respublikası Dövlət Büdcəsinin icrasına dair illik hesabat"
10.3 Onlayn məlumat bazası https://www.stat.gov.az/source/finance/
10.5 Digər Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatı əsasında hazırlanır.
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər Dövlət büdcəsinin xərclərinə dair məlumatlar Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatına uyğun formalaşdırılır.
12.3 Dolğunluq Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatı
13.1 Ümumi dəqiqlik Məlumatlar Maliyyə Nazirliyi tərəfindən yığılır və hazırlanır.
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Dövlət büdcəsinin xərcləri haqqında aylıq məlumatlar hesabat dövründən sonra 45 gün ərzində artan yekunla Maliyyə Nazirliyinin məlumatları əsasında hazırlanaraq yayılır. İllik məlumatlar hesabat dövründən sonrakı il iyulun 30-dək hazırlanaraq yayılır.
15.3 Sahələrarası uyğunluq Məlumatlar ümumiləşdirilmiş şəkildə Maliyyə Nazirliyi tərəfindən təqdim olunur və Dövlətstatkomda sahələrarası uyğunluğa  nəzarət edilmir.
17.1 Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dövlət  Statistika Komitəsinin 04.04.2012-ci il tarixli 58/t nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılmasıreqlamenti” üzrə aparılır. Bu sənəd ictiamiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir..
18.1 İlkin məlumatlar Büdcə xərclərinə dair yanvar-dekabr ayları üzrə ilkin məlumatlar növbəti ilin iyul ayının 30-da dəqiqləşdirilir.
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi Məlumatlar aylıq və illik dövrləri əhatə edir.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi Mənbə məlumatları əsasında müxtəlif xərc maddələrinin xərclərin ümumi həcmində və ÜDM-də xüsusi çəkiləri, əvvəlki ilin eyni dövrünə nisbətən artım sürətinə dair məlumatlar hesablanır.

İndicator 16.6.1 Primary government expenditures as a proportion of original approved budget, by sector (or by budget codes or similar)
[Expand]  16.6.1 Primary government expenditures as a proportion of original approved budget, by sector (or by budget codes or similar)
İndicator name: Primary government expenditures as a proportion of original approved budget, by sector (or by budget codes or similar)
1.7 Contact phone number +99412 538-74-50; +99412 377-10-70 (22-15)
2.1 Metadata last certified 03.08.2018
2.2 Metadata last posted 03.08.2018
3.1 Data description Specific weight of the government's main expenditures in the initial approved budget. This figure measures how much the aggregate budget expenditure reflects the amount initially approved by the government in its budget documents and fiscal statements. The central government budget (BMH) is covered by the budget. The covered period consists of the last three completed fiscal years.
3.2 Classification system For the classification of budget expenditures, the Unified Budget Classification of the Azerbaijan Republic is based on the IMF's "Methodology of State Budget Statistics" classification.
3.3 Sector coverage Indicator describes the reliability of government budgets: are governments planning to spend as much as they plan and collect what they have already determined? It's a simple and intuitive indicator, easy to understand, and methodology is transparent. In addition, each price can be easily checked. Central Government Allied Public Administration Sector (with the exception of the State Oil Fund and the State Social Protection Fund).
3.4 Statistical concepts and definitions Aggregate costs include actual costs and actual expenses that are not expected to occur due to unforeseen and extraordinary events (eg armed conflicts or natural disasters). Unexpected revenues, including those funded by privatization, should be included and highlighted in supporting fiscal tables and descriptive reports. Funds financed by external loans or grants should be included with the interest accrued if the budget is financed. Expenditure on interim (balance) accounts is not included in aggregate expenditures. However, if amounts are retained in those interim (balance) accounts at the end of the year (if they are included in the calculations), they will be included. In such cases, the reason (s) of inclusion should be clearly reported.
3.5 Statistical unit Data on state budget expenditures are obtained from the administrative source (from the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan) in a generalized manner and does not apply statistical uniformity.
3.6 Statistical population Since statistical data on expenditures of the state budget are obtained from the administrative source in general, the statistical aggregate concept is not applied in the context of this indicator.
3.7 Reference area Generally, the country is calculated
3.8 Time coverage Dynamics ranges from 1991 to the end of the reporting period.
3.9 Base period Data on state budget expenditure are published in nominal terms and do not apply the concept of the base period.
4 1 Unit of measure percent
6.1 Legal acts and other agreements Combined Budget Classification of the Republic of Azerbaijan
6.2 Data sharing International organizations and local users
7.2 Confidentiality - data treatment
8.1 Release calendar
8.2 Release calendar access
8.3 User access https://www.stat.gov.az/source/finance/; https://www.stat.gov.az/menu/13/
9 1 Frequency of dissemination monthly, annually
10.2 Publications "Annual Report on the Performance of the State Budget of the Republic of Azerbaijan"
10.3 On-line database https://www.stat.gov.az/source/finance/
10.5 Other Is prepared on the basis of the Uniform Budget Classification of the Republic of Azerbaijan.
10.6 Documentation on methodology Data on state budget expenditures are formulated in accordance with the Uniform Budget Classification of the Republic of Azerbaijan.
10.7 Quality documentation ISO certificate for production and dissemination of official statistics data has been issued
12.1 User needs Users are interested in the existence of full, persistent and comparable dynamics of indicators
12.3 Completeness Combined Budget Classification of the Republic of Azerbaijan
13.1 Overall accuracy Data is collected and prepared by the Ministry of Finance.
13.2 Sampling error non available
14.1 Timeliness Monthly data on expenditures of the state budget shall be prepared and disseminated on the basis of the data of the Ministry of Finance with an increase of 45 days after the reporting period. Annual information is prepared and disseminated until July 30 of the year following the reporting period.
14.2 Punctuality Indicator information is prepared on a timely schedule of statistical work schedule
15.1 Comparability - geographical Comparison is provided
15.3 Coherence - cross domain The data are summarized by the Ministry of Finance and the SSC does not control inter-sectoral compliance.
15.4 Coherence - internal Internal compliance of data is monitored.
17.1 Data revision - policy Data clarification policy is carried out according to the "Statement of Review of Information on Main Statistical Data", approved by the order of the State Statistical Committee No 58/t dated 04.04.2012. This document is available to the public and posted on the Committee's website in the Statistical Publications section.
17.2 Data revision - practice "Regulation on Review of Statistical Data on Key Statistical Data". http://www.stat.gov.az/menu/6/information_regulations/reg_05_2016.pdf
18.1 Source data Preliminary data on budget expenditures for January-December are being specified on 30 July of the next year.
18.2 Frequency of data collection The information covers monthly and annual periods.
18.4 Data validation Mathematical monitoring is exercised in the data processing process.
18.5 Data compilation Based on the source data, the proportion of various expenditure items in total expenditure and GDP is calculated based on the rate of growth compared to the same period of the previous year.