+99412 538-21-39; +99412 377-10-70 (22-15)
Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi tərəfindən Dövlət Statistika Komitəsinə aylıq və illik dövriliklə təqdim olunan "3 nömrəli əlavə" adlı hesabata əsasən vergilərin büdcə gəlilərinə olan faiz nisbəti kimi hesablanılır.
Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatı Dövlət Maliyyəsi Statistikası 2014 (Government Finance Statistics Manual 2014), Classification of the Functions of Government - COFOG
MHS 2008 metodologiyasına əsasən Dövlət idarəetmə sektoru (S13
Dövlət büdcəsinin gəlirləri - Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericilik aktları ilə müəyyən olunmuş qaydada dövlət büdcəsinə daxil olan vergilər, rüsumlar, digər ödənişlər və daxilolmalardır. Dövlət vergiləri dedikdə, Vergilər Məcəlləsi ilə müəyyən edilən və Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində ödənilməli olan vergilər nəzərdə tutulur.Dövlət vergilərinə fiziki şəxslərin gəlir vergisi, hüquqi şəxslərin mənfəət vergisi (bələdiyyə mülkiyyətində olan müəssisə və təşkilatlardan başqa), əlavə dəyər vergisi, aksizlər, hüquqi şəxslərin əmlak vergisi, yol vergisi, mədən vergisi, sadələşdirilmiş vergi aiddir.
Hüquqi və fiziki şəxslər
Vergi ödəyicisi hesab edilən hüquqi və fiziki şəxslər;
Ölkə üzrə
1990-cı ildən bəri dinamikası aparılır.
1995-ci ildən bəri
manatla
aylıq və illik dövriliklə
Büdcə sistemi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu
Maliyyə Nazirliyi tərəfindən DSK-ya təqdim olunur.
Məxfi məlumatları əks etdirən, yaxud onu açıqlayan rəsmi statistika materiallarının istifadəçilər arasında yayılmasına icazə verilmir. Açıqlanmasına icazə verilən yekun (ümumiləşdirilmiş) məlumatlar ən azı üç statistik vahidin məlumatını əhatə etməlidir və belə yekunlarda statistik vahidlərin payı 85%-dən çox olmamalıdır.
Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir və məlumatlar Komitənin rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir.
Statistik məlumatlaKomitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir. Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur. (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
Dövlət Statistika Komitəsinin 19.02.2014-cü il tarixli 8/02s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Rəsmi statistik məlumatların yayılması sahəsində siyasət" adlı sənədə əsasən Dövlətstatkomun müvafiq sahədə fəaliyyətlərini müəyyən edən rəsmi statistik məlumatların yayılması üzrə siyasəti açıqlanır. https://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
"Sosial, iqtisadi inkişaf" adlı aylıq statistik məcmuədə və komitənin digər statistik məcmuələrində nəşr edilir.
Komitənin rəsmi internet səhifəsində "Statistik nəşrlər" bölməsinin "Bülletenlər və bukletlər" alt bölməsinin "Nəşrlərin e-versiyası" hissəsində "Dayanıqlı inkişaf məqsədləri" adlı məcmuədə nəsr olunur
Mikroməlumatlara giriş qadağandır. Yalnız Komitənin 13 iyun 2011-ci il tarixində təsdiq etdiyi “Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikro məlumatların verilməsi qaydaları”na uyğun, ilkin məlumatlardan istifadə edilə bilər.
İstifadəçi https://www.azstat.org/xidmetler/st_melumat/ linkindən də istifadə edə bilər.
Dövlət büdcəsinin gəlirlərilərinə dair məlumatlar Azərbaycan Respublikasının Vahid Büdcə Təsnifatına uyğun formalaşdırılır.
Rəsmi statistika məlumatlarının istehsalı və yayılması üzrə İSO sertifikatı verilib.
İstifadəçilər göstəricilərin dolğun, davamlı və müqayisə edilə bilən dinamika sıralarının mövcudluğunda maraqlıdırlar
Məlumat tam dolğun əhatə olunur
Məlumatların ümumi dəqiqliyi yüksək səviyyədədir.
Mövcud deyildir. (3.5-ci bəndə bax)
Dövlət büdcəsinin gəlirlərində vergilərin xüsusi çəkisi ilə bağlı məlumatlar dəqiqləşdirilir.
Dövlət büdcəsinin gəlirlərində vergilərin xüsusi çəkisi ilə bağlı məlumatların hesablanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır.
Müqayisəlilik təmin edilir
Yekun məlumatlar 2015-ci ildə mövcud və dinamika sıralarında fasilələr müşahidələr olmamışdır.
Sahələrarası uyğunluğa nəzarət edilir.
Məlumatların daxili uyğunluğuna nəzarət edilir.
Mövcud deyildir
Məlumatların dəqiqləşdirilməsi Dövlət Statistika Komitəsinin 04.04.2012-ci il tarixli 58/t nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamentinə uyğun aparılır. Bu sənəd ictimaiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir.
Maliyyə Nazirliyi tərəfindən DSK-ya təqdim olunan 3 nömrəli əlavəyə əsasən
rüblük və illik dövriliklə
Məlumatlar kağız və kompakt disk formasında əldə olunur.
Məlumatların işlənməsi prosesində riyazi nəzarət həyata keçirilir.
Mənbə məlumatları əsasında müxtəlif gəlir növlərinin ümumi gəlirlərdə və ÜDM-də xüsusi çəkiləri, əvvəlki ilin eyni dövrünə nisbətən artım sürətinə dair məlumatlar hesablanır.
Düzəlişlər Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən təsdiq olunmuş "Hesabat məlumatlarında baş vermiş xətaların təsnifləşdirilməsi və onların aradan qaldıırlması qaydaları" və məlumatlara yenidən baxılması reqlamentinə əsasən adlı metodoloji tövsiyyəyə uyğun olaraq aparılır.

+99412 538-21-39; +99412 377-10-70 (22-15)
According to the report "Appendix No. 3" submitted by the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan to the State Statistics Committee on a monthly and annual basis, it is calculated as the percentage of taxes to budget revenues.
Unified Budget Classification of the Republic of Azerbaijan State Finance Statistics 2014 (Government Finance Statistics Manual 2014), Classification of the Functions of Government - COFOG
Public administration sector according to IFRS 2008 methodology (S13)
Revenues of the state budget are taxes, duties, other payments and receipts received by the state budget in accordance with the procedure established by the relevant legislative acts of the Republic of Azerbaijan. State taxes mean taxes determined by the Tax Code and payable throughout the territory of the Republic of Azerbaijan. State taxes include personal income tax, corporate income tax (except for municipal enterprises and organizations), value added tax, excises, property tax for legal entities, road tax, mining tax, simplified tax.
Legal entities and individuals
Legal entities and individuals considered as taxpayers.
By country
The dynamics have been going on since 1990.
Since 1995
in manats
monthly and annually
Law of the Republic of Azerbaijan on the budget system
Submitted to SSC by the Ministry of Finance.
The distribution of official statistics that reflect or disclose confidential information is not permitted among users. The final (generalized) data allowed to be disclosed must cover the data of at least three statistical units, and the share of statistical units in such results should not exceed 85%.
The dissemination of statistical data and press data is carried out on the basis of the approved schedule and the information is posted on the official website of the Committee.
The statistical information is posted on the Committee's website in the Electronic Services section. Access is open to all users and there are no restrictions. (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
According to the document "Policy in the field of dissemination of official statistics" approved by the order of the State Statistics Committee dated 19.02.2014 No. 8 / 02s, the relevant policy on dissemination of official statistics defining activities in the field explained.
It is published in the monthly statistical bulletin "Social, economic development" and other statistical bulletins of the committee.
Published in the "Sustainable Development Goals" section of the "Statistical Publications" section of the Committee in the "E-version of publications" section of the "Bulletins and booklets" subsection
Access to micro-data is prohibited. Only primary data may be used in accordance with the “Rules for the Provision of Micro-Data to Users for Research Purposes” approved by the Committee on 13 June 2011.
The user can also use the link https://www.azstat.org/xidmetler/st_melumat/
Information on state budget revenues is formed in accordance with the Unified Budget Classification of the Republic of Azerbaijan.
ISO certificate for the production and dissemination of official statistics.
Users are interested in the existence of complete, consistent and comparable dynamic ranges of indicators.
The information is fully covered
The overall accuracy of the data is high.
Not available. (See paragraph 3.5)
Information on the share of taxes in state budget revenues is being clarified.
The calculation and dissemination of information on the share of taxes in state budget revenues is carried out in accordance with the "Statistical Work Program". There were no delays in the broadcasting schedule and program.
Comparability is provided
Intersectoral compliance is monitored.
Internal compatibility of data is monitored.
Not available
Clarification of data is carried out in accordance with the Regulation on revision of data on key statistical indicators approved by the order of the State Statistics Committee No. 58 / t dated 04.04.2012. This document is open to the public and is available on the Committee's website in the statistical publications section.
Reporting data are checked immediately, corrections are made when errors are found, and mandatory instructions are issued in the statistical unit.
According to Annex 3 submitted to the SSC by the Ministry of Finance
quarterly and annually
The information is available in paper and CD format.
Mathematical control is carried out in the process of data processing.
Based on the source data, the share of different types of income in total revenues and GDP is calculated, as well as information on the growth rate compared to the same period of the previous year.
The amendments are made in accordance with the methodological recommendations approved by the State Statistics Committee in accordance with the "Rules for classification and elimination of errors in reporting data" and the procedure for reviewing the data.