Göstərici 17.4.1 Borca xidmətlə bağlı xərclərin mal, xidmətlər ixracının və ilkin gəlirlərin ixracının dəyərində xüsusi çəkisi
17.4.1 Borca xidmətlə bağlı xərclərin mal, xidmətlər ixracının və ilkin gəlirlərin ixracının dəyərində xüsusi çəkisi
Göstəricinin adı: Borca xidmətlə bağlı xərclərin mal, xidmətlər ixracının və ilkin gəlirlərin ixracının dəyərində xüsusi çəkisi
1.5 Əlaqə üçün məsul şəxsin poçt ünvanı
AZ 1136 Inshaatchilar Avenue 81, Baku
2.1 Metaməlumatların son təsdiq tarixi 01.04.2021
2.2 Metaməlumatların son yerləşdirilməsi tarixi 01.04.2021
2.3 Metaməlumatların son yenilənməsi tarixi 05.06.2025
3.1 Məlumatların izahı Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi tərəfindən Dövlət Statistika Komitəsinə aylıq və illik dövriliklə təqdim olunan "3 nömrəli əlavə" adlı hesabata əsasən vergilərin büdcə gəlilərinə olan faiz nisbəti kimi hesablanılır.
3.2 Təsnifat sistemi
Azərbaycan Respublikasının  Vahid Büdcə Təsnifatı
Dövlət Maliyyəsi Statistikası 2014 (Government Finance Statistics Manual 2014),
Classification of the Functions of Government - COFOG
3.3 Əhatə edilən sektor MHS 2008 metodologiyasına əsasən Dövlət idarəetmə sektoru (S13
Büdcə xərclərinin funksional təsnifatının  1.6.0 paraqrafına əsasən "Dövlət borcu üzrə
xidmətlər"in mal və xidmətlərin ixracına olan faiz nisbəti
3.6 Statistik məcmu Hüquqi şəxslər
3.8 Vaxt əhatəliyi 2010-cu ildən bəri dinamikası aparılır.
5 1 Hesabat dövrü illik dövriliklə
6.1 Hüquqi aktlar və digər razılaşmalar Büdcə sistemi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu
6.2 Məlumatların təşkilatlararası bölgüsü Maliyyə Nazirliyi tərəfindən DSK-ya təqdim olunur.
7.2 Məxfi məlumatların işlənməsi Məxvi məlumatları əks etdirən, yaxud onu açıqlayan rəsmi statistika materiallarının istifadəçilər arasında yayılmasına icazə verilmir. Açıqlanmasına icazə verilən yekun (ümumiləşdirilmiş) məlumatlar ən azı üç statistik vahidin məlumatını əhatə etməlidir və belə yekunlarda statistik vahidlərin payı 85%-dən çox olmamalıdır.
8.1 Yayım (nəşr) təqvimi
Statistik məlumatların və mətbu məlumatların yayılmasına dair təsdiq olunmuş qrafik əsasında həyata
keçirilir və məlumatlar  Komitənin rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir.
Statistik məlumatlaKomitənin internet səhifəsində Elektron xidmətlər bölməsində yerləşdirilmişdir.  Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur.
(http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
8.3 İstifadəçi girişi  According to the document "Policy in the field of dissemination of official statistics" approved by the order of the State Statistics Committee No. 8 / 02s dated 19.02.2014, the policy of the State Statistics Committee on the dissemination of official statistics defining its activities in the relevant field is announced. https://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
10.1 Mətbu məlumat "Sosial, iqtisadi inkişaf" adlı aylıq statistik məcmuədə və komitənin digər statistik məcmuələrində nəşr edilir.
10.2 Nəşrlər Komitənin rəsmi internet səhifəsində "Statistik nəşrlər" bölməsinin  "Bülletenlər və bukletlər" alt bölməsinin "Nəşrlərin e-versiyası" hissəsində  "Dayanıqlı inkişaf məqsədləri" adlı məcmuədə nəsr olunur
10.6 Metodologiya üzrə sənədlər
Maliyyə Nazirliyi tərəfindən DSK-ya təqdim olunan 16 nömrəli əlavəyə əsasən
12.2 İstifadəçi məmnunluğu İstifadəçilər www.stat.gov.az rəsmi sayt ünvanına girərək "İstifadəçilərin statistik məlumatlarla təmin olunması barədə sorğu" bölməsində statistikanın əsas sahələrindən istifadəyə dair suallara cavab verirlər. Həmin onlayn sorğunun nəticələri" ilə https://www.stat.gov.az/source/others/sorqu-yekun-2024-ARAYI%C5%9E.pdf linki vasitəsi ilə tanış olmaq olar.
13.1 Ümumi dəqiqlik  Məlumatların ümumi dəqiqliyi yüksək səviyyədədir.
13.2 Seçmə xətası  Mövcud deyildir. (3.5-ci bəndə bax)
14.1 Vaxtlı-vaxtında olma Məlumatlar dəqiqləşdirilir.
14.2 Tam vaxtında yerinə yetirmə Məlumatların  hesablanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır.
15.1 Coğrafi müqayisəlilik  Mövcud deyildir.
15.2 Vaxt üzrə müqayisəlilik Yekun məlumatlar 2015-ci ildə mövcud və dinamika sıralarında fasilələr müşahidələr olmamışdır.
15.3 Sahələrarası uyğunluq Sahələrarası uyğunluğa nəzarət edilir.
18.1 İlkin məlumatlar Maliyyə Nazirliyi tərəfindən DSK-ya təqdim olunan 16 nömrəli əlavəyə əsasən
18.2 Məlumatların toplanması dövriliyi illik dövriliklə
18.3 Məlumatların toplanması Məlumatlar kağız və kompakt disk formasında əldə olunur.
18.5 Məlumatların ümumiləşdirilməsi  Mənbə məlumatları əsasında əvvəlki ilin eyni dövrünə nisbətən artım sürətinə dair məlumatlar hesablanır.
18.6 Düzəlişlər  Düzəlişlər Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən təsdiq olunmuş "Hesabat məlumatlarında baş vermiş xətaların təsnifləşdirilməsi və onların aradan qaldıırlması qaydaları" və məlumatlara yenidən baxılması reqlamentinə əsasən adlı metodoloji tövsiyyəyə uyğun olaraq aparılır

1.7 Contact phone number  +99412 538-74-50; +99412 377-10-70 (22-15)
3.1 Data description According to the report "Appendix No. 3" submitted by the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan to the State Statistics Committee on a monthly and annual basis, it is calculated as the percentage of taxes to budget revenues.
Unified Budget Classification of the Republic of Azerbaijan
Government Finance Statistics Manual 2014,
Classification of the Functions of Government - COFOG
3.3 Sector coverage Public administration sector according to IFRS 2008 methodology (S13)
3.4 Statistical concepts and definitions Percentage of "Public debt services" to exports of goods and services according to paragraph 1.6.0 of the functional classification of budget expenditures
3.6 Statistical population Legal entities
3.8 Time coverage The dynamics has been going on since 2010.
5 1 Reference period on an annual basis
6.1 Legal acts and other agreements Law of the Republic of Azerbaijan on the budget system
6.2 Data sharing It is submitted to the ConEC by the Ministry of Finance.
7.2 Confidentiality - data treatment The distribution of official statistics that reflect or disclose confidential information is not permitted among users. The final (generalized) data allowed to be disclosed must cover the data of at least three statistical units, and the share of statistical units in such results should not exceed 85%.
8.1 Release calendar The dissemination of statistical data and press data is carried out on the basis of the approved schedule and the information is posted on the official website of the Committee.
8.2 Release calendar access  The statistical information is posted on the Committee's website in the Electronic Services section. Access is open to all users and there are no restrictions. (http://www.stat.gov.az/menu/4/publications/)
8.3 User access
10.1 News release It is published in the monthly statistical bulletin "Social, economic development" and other statistical bulletins of the committee.
10.2 Publications It is published on the official website of the Committee in the "Statistical Publications" section, in the "E-version of publications" section of the "Bulletins and booklets" subsection, in the collection "Sustainable Development Goals".
10.6 Documentation on methodology According to the annex No. 16 submitted to the SSC by the Ministry of Finance
12.1 User needs Users are interested in the existence of complete, consistent and comparable dynamic ranges of indicators
12.2 User satisfaction Users go to the official website www.stat.gov.az and answer questions about the use of the main areas of statistics in the section "Request for statistical information to users". The results of this online survey are available at https://www.stat.gov.az/source/others/sorqu-yekun-2024-ARAYI%C5%9E.pdf
13.1 Overall accuracy The overall accuracy of the data is high.
13.2 Sampling error Not available. (See paragraph 3.5)
14.1 Timeliness The information is being clarified.
14.2 Punctuality The calculation and dissemination of data is carried out in accordance with the "Statistical Work Program". There were no delays in the broadcasting schedule and program.
15.1 Comparability - geographical Not available.
15.2 Comparability - over time The final data are available in 2015 and there were no observations of breaks in the series of dynamics.
15.3 Coherence - cross domain Intersectoral compliance is monitored.
17.1 Data revision - policy Clarification of data is carried out in accordance with the Regulation on revision of data on key statistical indicators approved by the order of the State Statistics Committee No. 58 / t dated 04.04.2012. This document is open to the public and is posted on the Committee's website in the section on statistical publications
17.2 Data revision - practice Reporting information is checked immediately, corrections are made when errors are found, and mandatory instructions are issued in the statistical unit.
18.1 Source data According to Annex 16 submitted to the ConEC by the Ministry of Finance
18.2 Frequency of data collection on an annual basis
18.3 Data collection The information is available in paper and CD format.
18.4 Data validation Mathematical control is carried out in the process of data processing.
18.5 Data compilation Based on the source data, data on the growth rate compared to the same period of the previous year are calculated.
18.6 Adjustment The amendments are made in accordance with the methodological guidelines approved by the State Statistics Committee in accordance with the "Rules for classification and elimination of errors in reporting data" and the regulations for data review.