İnternetdən istifadə edən fərdlərin xüsusi çəkisi
Son üç ay ərzində hər hansı yerdə internetdən istifadə edən fərdlərin xüsusi çəkisi kimi müəyyən olunur
Ev təsərrüfatları və fərdlər
Müşahidə vahidi ev təsərrüfatları və fərdlər götürülür. Seçmə yolu ilə müşahidə aparılır və baş məcmuya şamil olunur
Məlumatlar bütün illəri əhatə edir və dinamika sıraları mövcuddur
2015 Bu göstərici üzrə baza dövrü tələbatdan asılı olaraq dəyişir
Məlumatın toplanması üçün hüquqi sənəd “Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunudur
Göstəricinin hesablanması üçün digər inzibati məlumat mənbələrindən istifadə olunmur və onun hesablanmasında yalnız Dövlət Statistika Komitəsi iştirak edir
"Rəsmi statistika haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, ilkin məlumatlar məxfi hesab edilir və yalnız icmal rəsmi statistik materialların istehsalı və ya müstəsna hallarda statistik vahidin anonimliyini təmin edilməklə (tanınmasına imkan verən vasitələr ləğv edilməklə) elmi məqsədlər üçün istifadə edilə bilər
Məlumatın yayılması DSK-nın internet səhifəsində yerləşdirilməsi əsasında həyata keçirilir
Giriş bütün istifadəçilər üçün açıqdır və heç bir məhdudiyyət qoyulmur
“Rəsmi statistik məlumatların yayılması sahəsində siyasət” Dövlət Statistika Komitəsinin 19.02.2014-cü il tarixli 8/02s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
Azərbaycanda informasiya cəmiyyəti, Azərbaycanda telekommunikasiya və poçt, Azərbaycanın statistik göstəriciləri, Azərbaycan rəqəmlərdə və s. məcmuələr.
İllik məcmuələrin məlumatları baza məlumatlarının yekunları əsasında hazırlanır. https://stat.gov.az/source/information_society/
Mikroməlumatlara giriş qadağandır. Yalnız Dövlət Statistika Komitəsinin sədri tərəfindən 13.06.2011-ci il tarixdə təsdiq olunmuş “Tədqiqat məqsədilə istifadə olunması üçün istifadəçilərə mikro məlumatların verilməsi qaydaları”na uyğun, ilkin məlumatlardan istifadə edilə bilər
İnformasiya və rabitə statistikası üzrə göstəricilər təhlili məruzə və məcmuələrdən əlavə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən göndərilən sorğu vərəqələrində də əks olunur.
http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
Ev təsərrüfatlarında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadəyə dair müayinə forması beynəlxalq standartlara uyğun olaraq hazırlanmışdır
Statistik məlumatların istifadəçilərinin tələbatının mövcud məlumatlara ödənilməsi dərəcəsidir. İstehsal və istehlak olunan statistik anlayışlara (təriflər, təsnifatlar və s.) tələbatın ödənilməsi dərəcəsi.
İstifadəçi tələbatının ödənilməməsi ilə bağlı hər hansı bir tələb daxil olduqda operativ şəkildə qiymətləndirilir və həmin məlumatın əldə edilməsi aktualdırsa, müvafiq prosedura keçdikdən sonra həmin məlumat növbəti illərdən rəsmi statistika hesabatına əlavə edilərək toplanır
Göstərici tam dolğundur və hər hansı bir dövr üzrə hesablanması ilə bağlı sual qarşıya çıxmamışdır
Dəqiqlik: hesablamaların və ya qiymətləndirmələrin dəqiqliyə və ya həqiqi göstəriciyə yaxınlığı. Etibarlılıq: ilkin göstəricinin sonradan qiymətləndirilmiş göstəriciyə yaxınlığı.
İlkin məlumatlarda səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası vacib olan göstərişlər verilir
Məlumatın düzgünlüyünə şübhə yarandığı halda, hesablama nəzarəti xətanın (səhvin) mövcudluğunu müəyyən etməyə imkan verir.
Statistik məhsulların operativliyini göstərən, yəni hadisənin baş verməsi ilə onun oyrənilməsi arasında olan müddətdir. Əsas məqsəd məlumatların müəyyən edilmiş dövrilikdə və vaxtda yayılmasıdır.
Göstəricinin hesablanması və yayılması “Statistik işlər proqramı”na uyğun həyata keçirilir. Yayım təqvimində və proqramda müəyyən olunmuş vaxtdan gecikmə halları müşahidə olunmamışdır
İlkin məlumatların alınması ilə yekun məlumatların hazır olma vaxtı arasında vaxt intervalı bir həftə arasında dəyişir
Statistikanın ərazi (region) və ya vaxt üzrə müqayisəsində fərqlilik olan anlayışlara, ölçü vahidlərinə və prosedurlara.Müxtəlif üsullarla və müxtəlif məqsədlər üçün statistik məlumatların birləşdirilməsi mümkünlüyü.
Ölkə üzrə hesablanır
Yekun məlumatlar 2015-ci ildə mövcud və dinamika sıralarında fasilələr müşahidələr olmamışdır.
Digər sahələrlə əlaqəsi yoxdur
İlkin məlumatlar yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə səhvlərin icrası ilə bağlı göstərişlər verilir
Respondentlərə düşən yükün azaldılması sahəsində daimi işlər görülür, müxtəlif göstəricilər əsasında hesablana biləcək göstəricilər və aktuallığını itirmiş göstəricilər hesabat formalarından çıxarılır
Məlumatların dəqiqləşdirilməsi siyasəti Dovlət Statistika Komitəsinin 10.05.2016-cı il tarixli 60/t nomrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Əsas statistik göstəricilər üzrə məlumatlara yenidən baxılması reqlamenti" üzrə aparılır. Bu sənəd ictiamiyyət üçün açıqdır və Komitənin internet səhifəsində statistik nəşrlər bölməsində yerləşdirilmişdir
Hesabat məlumatları dərhal yoxlanılır, səhvlər aşkar edildikdə düzəlişlər aparılır və bu barədə statistik vahidə icrası məcburi olan göstərişlər verilir
Ev təsərrüfatları və fərdi şəxslər
Müayinə anketlərini bazaya daxil edərkən proqrama verilmiş xüsusi nəzarət (məsələ qoyuluşu) əsasında, 2-ci yoxlama yerli statistika orqanları tərəfindən, 3-cü yoxlama Aparatın Xidmət statistikası şöbəsi tərəfindən aparılır
Məlumatların kompilyasiyası nəticələrinin monitorinqi və statistik nəticələrin keyfiyyətinin təmin edilməsi prosesi həyata keçirilir. Bu məqsədlə nəzarət prosedurları və keyfiyyətə nəzarət cədvəlləri tətbiq olunacaqdır
Online məlumat bazasına baxış zamanı müəyyən uyğunsuzluqlar aşkar edilərsə hesabat dövrü bitmədən yerli statistika orqanına müvafiq düzəlişlərin edilməsi ilə bağlı tapşırıq verilir

The specific weight of individuals using the Internet.
Over the past three months, it has been identified as a specific weight of individuals using the Internet anywhere.
Households and individuals
Surveillance units are taken by households and individuals. Observation is done by selecting and applying to the head table.
The data covers all the years and there are a number of dynamics.
2015 The base period on this indicator varies depending on the demand
The legal document for collecting information is the Law of the Republic of Azerbaijan "On Official Statistics"
Other administrative data sources are not used to calculate the indicator and only the State Statistical Committee participates in its calculation
In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On official statistics", the preliminary data are considered confidential and may only be used for scientific purposes in the formulation of official statistical materials or anonymity of the statistical unit in exceptional circumstances (removal of means that permit recognition).
Information dissemination is carried out on the website of the State Statistical Committee.
The entry is open to all users and is not subject to any restrictions.
"Policy on the dissemination of official statistical data" has been approved by the Decree number 8 / 02s of the State Statistical Committee of 19.02.2014. http://www.stat.gov.az/menu/6/dissemination_policy/DissPolicy_az_2014.pdf
Information society in Azerbaijan, telecommunications and mail in Azerbaijan, statistical indicators of Azerbaijan, figures in Azerbaijan and so on. collections.
Yearbooks are based on the baseline data. https://stat.gov.az/source/information_society/
Access to micro-data is prohibited. Only preliminary information can be used in accordance with the "Rules for issuing micro-data to users for use in research purposes" approved by the Chairman of the State Statistical Committee only on 13.06.2011.
Analysis of information and communication statistics indicators is also reflected in the questionnaires sent by international organizations, in addition to reports and journals.
http://www.stat.gov.az/menu/6/personal_info/micro_inf.pdf
Information on ICT usage in households was developed in accordance with international standards.
The State Statistical Committee implements
the quality management system in accordance with the international standard ISO
9001. In 2013 the external audit of the quality management system was conducted
in the State Statistical Committee, and in August of the same year for the
first time ISO 9001:2008 international certificate of conformity was obtained
in the direction of "Production and dissemination of official statistical
data". After a major change of the international standard in 2015, all
documents of the quality management system were redesigned in accordance with
the requirements of the international standard ISO 9001:2015. According to the
results of certification audit conducted on March 09-10, 2017, the apparatus of
The State Statistical Committee and 13 local statistical offices where QMS is
applied, and then the apparatus of the State Statistics Committee according to
the results of recertification audit conducted on March 02-06, 2020 and another
17 local statistical offices where QMS is applied, then according to the results
of recertification audit conducted on February 13-17, 2023, the apparatus of
the State Statistics Committee and 45 local statistical offices where QMS
statistics". http://stat.gov.az/menu/2/quality/en/sertifikat_ISO_9001_2015.pdf Seminars on QMS are organized
The extent to which existing information respond to consumer demands of the statistical data. The degree of satisfaction of produced and consumed statistical concepts (definitions, classifications, etc.).
Any request for non-satisfaction of the User's request shall be evaluated operatively and if it is up to date, the relevant information shall be collected from the following years by adding to the official statistical report.
Accuracy: Approximation of accuracy or actuality of calculations or estimates. Reliability: Proximity of the initial indication to the estimated value.
Corrections are made when the errors are found in the initial information, and the statistical instructions are given in the relevant instructions.
In case of doubt about the accuracy of the information, computing control allows to determine the existence of the error.
It is a period between the process that shows the efficiency of statistical products, namely the occurrence of the event and its learning. The main objective is to disseminate information in a defined periodicity and timeliness.
The calculation and dissemination of the indicator are carried out in accordance with the "Statistical Work Program". Delays in the broadcast schedule and schedule have not been observed.
The time interval between the initial data and the time when the final data is ready varies between one week.
Definitions, measurement units and procedures that differ in the territorial (region) or time comparison of statistics. Possibility of combining statistical data with different methods and for different purposes.
Calculated by country
It has nothing to do with other areas.
Initial information is checked, corrections are made when errors are detected, and instructions on how to perform the errors in the statistical unit are provided.
Regular work is being done to reduce the burden on respondents, indicators that can be calculated on the basis of different indicators and indicators that have lost their relevance are removed from the report forms
Data clarification policy is carried out according to the "Statement of Review of Statistical Data on Key Statistical Data", approved by the Decree of the State Committee on Statistics dated 10.05.2016, which is available to the public and posted on the website of the Committee in the Statistical Publications section.
Reporting information is immediately checked, corrections are made when errors are detected, and instructions are provided for the statistical unit to comply with.
Households and Individuals
When entering examination reports into the database, the 2nd inspection is carried out by the local statistical authorities, and the 3rd Inspection Department's Service Statistics Department.
Monitoring of data compilation results and quality assurance of statistical results are carried out. Control procedures and quality control schedules will be applied for this purpose.
If certain discrepancies are discovered during the review of the online database, it will be tasked to make appropriate adjustments to the local statistical body before the end of the reporting period.