Milli Əlaqələndirmə Şurası
“Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik” dən irəli gələn öhdəliklərin milli səviyyədə yerinə yetirilməsi üçün dövlət orqanlarının üzərinə düşən vəzifələrin icrasının əlaqələndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 oktyabr tarixli Fərmanı ilə Baş nazirin müavini cənab Əli Əhmədovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat, Mədəniyyət, Xarici İşlər, Səhiyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Təhsil, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Gənclər və İdman, Kənd Təsərrüfatı və Ədliyyə nazirlikləri,  Dövlət Statistika Komitəsi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyinin təmsil olunduğu Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası yaradılmış, milli səviyyədə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasına dair monitorinq və hesabatlıq mexanizmi müəyyən edilmiş, aidiyyəti dövlət qurumlarının qarşısında konkret vəzifələr qoyulmuşdur.
Belə ki, ölkə rəhbərinin tapşırığına əsasən Şura tərəfindən 2030-cu ilədək qlobal məqsəd və hədəflər üzrə Azərbaycan üçün əhəmiyyət kəsb edən milli prioritetlər və onlara dair göstəricilər müəyyən edilmiş, ölkədə sosial-iqtisadi sahələri əhatə edən dövlət proqramlarının və strategiyaların Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə uzlaşdırılması təmin edilmişdir.
Mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları və səhmlərinin (paylarının) nəzarət zərfi dövlətə məxsus hüquqi şəxslər, Şuranın müraciəti əsasında ildə bir dəfə, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasına dair göstəricilər üzrə statistik məlumatların Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsinə, görülən işlər barədə hesabatın isə Şuraya təqdim edilməsini təmin etməlir.
Formalaşmış mexanizmə uyğun olaraq Könüllü Milli Hesabatın Yüksək Səviyyəli Siyasi Foruma və DİM-ə nail olunması üzrə görülmüş tədbirlər barədə müvafiq hesabatın Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunması Şura tərəfindən təmin edilir.
Sözügedən Fərmanla Şuranın fəaliyyətinin təmin edilməsi üçün müvafiq Katibliyin yaradılması və onun funksiyasının həyata keçirilməsi İqtisadiyyat Nazirliyinə həvalə edilmişdir. Belə ki, Nazirlik tərəfindən Şuranın fəaliyyətinin səmərəli təşkili məqsədilə i) iqtisadi inkişaf və layiqli məşğulluq, ii) sosial, iii) ekoloji məsələlər və iv) monitorinq və qiymətləndirmə istiqamətləri üzrə dövlət orqanlarının səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarət İşçi qrupları formalaşdırılmışdır.

To ensure coordination of the performance of duties falling on state agencies for the national implementation of the obligations arising from the “Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development,” the National Coordination Council for Sustainable Development, in which the leaderships of the ministries of Economy, Culture, Foreign Affairs, Health, Labour and Social Protection of Population, Education, Ecology and Natural Resources, Youth and Sport, Agriculture and Justice, and State Statistical Committee, State Committee for Family, Women and Children Affairs and State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan are represented, has been created under the leadership of Deputy Prime Minister Mr. Ali Ahmadov by the 6 October 2016 Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, a mechanism for monitoring and reporting on achievement of SDGs at national level has been established, and concrete tasks were assigned to the relevant state agencies.
Thus, based on the instruction of the President, the Council has identified national priorities and indicators under global goals and targets that are of importance to Azerbaijan until 2030, and ensured that the state programmes and strategies focusing on socio-economic areas in the country are brought in line with the Sustainable Development Goals.
At the request of the Council, central and local executive authorities and legal entities where the state is the majority stakeholder (shareholder) must, once in a year, ensure submission of statistical data on indicators of achievement of SDGs to the State Statistical Committee and a report on the work performed to the Council.
In accordance with the mechanism formed, the Council ensures submission of the Voluntary National Report to the High-Level Political Forum and the relevant report on measures implemented for achievement of SDGs to the President of the Republic of Azerbaijan.
Under the above-mentioned Decree, the Ministry of Economy has been entrusted with establishing the relevant Secretariat to ensure the Council’s activities and carrying out its function. In particular, to organise the Council’s activities efficiently, the Ministry has formed Working Groups consisting of authorised representatives of state agencies in the areas of i) economic development and decent work, ii) social, iii) environmental issues, and iv) monitoring and evaluation.