2023-cü il iyun ayının 24-də Dövlət Statistika Komitəsinin inzibati binasında statistik məlumatların istifadəçiləri ilə “Dayanıqlı inkişaf statistikası və regionlar statistikası: nailiyyətlər, problemlər və perspektivlər” mövzusunda görüş keçirilib. Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət Statistika Komitəsinin Dayanıqlı inkişaf statistikası şöbəsinin əməkdaşları “Dayanıqlı inkişaf statistikası: nailiyyətlər, problemlər və perspektivlər”, “Regionlar statistikası: nailiyyətlər, problemlər və perspektivlər” mövzusunda təqdimatlarla çıxış edərək iştirakçıları dayanıqlı inkişaf statistikası və regionlar statistikası sahəsində görülmüş işlər, əldə olunmuş nailiyyətlər, mövcud problemlər, həyata keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlər və s. məsələlərlə bağlı məlumatlandırmış, onları maraqlandıran sualları cavablandırmışlar.

The event was held on "Sustainable development statistics and regional statistics: achievements, problems and perspectives".
On June 24, 2023, meeting with users of statistical data on "Sustainable development statistics and regional statistics: achievements, problems and perspectives" was held in the administrative building of the State Statistics Committee. Representatives of relevant state institutions and non-governmental organizations took part in the event.
Employees of the Department of Sustainable Development Statistics of the State Statistics Committee made presentations on "Sustainable development statistics: achievements, problems and perspectives", "Regional statistics: achievements, problems and perspectives" and informed the participants about the work done in the field of sustainable development statistics and regional statistics, achievements, existing problems, planned actions etc. issues and answered the questions that interested them.