2025-ci il 1-4 iyul tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsinin və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) birgə təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) 2.1-ci hədəfinin göstəricilərinə dair potensialın artırılması” mövzusunda seminar keçirilib. Tədbirdə Dövlət Statistika Komitəsinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Seminarda FAO-nun eksperti Adeeba İshaq tərəfindən DİM-in ölkəmiz üçün milli prioritet kimi müəyyənləşdirilmiş 2.1-ci - “2030-cu ilədək aclığa son qoyulması və hamının, xüsusən də yoxsulların və aztəminatlı insanların, o cümlədən körpələrin il boyu təhlükəsiz və kifayət qədər ərzağa çıxış imkanının təmin edilməsi” hədəfinin “2.1.1 Yetərincə qidalanmamanın yayılma səviyyəsi” və “2.1.2 Əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinin olmamasının kəskin və ya mülayim səviyyəsi (“Ərzaq təhlükəsizliyinin təminatı şkalası” üzrə)” göstəricilərinin hesablanması metodologiyaları izah olunmuş, STATA proqramı paketinin imkanlarından yararlanmaqla şərti məlumatlar əsasında hesablamalar aparılmış, məlumatların hazırlanması zamanı rast gəlinməsi mümkün olan çətinliklərin aradan qaldırılması ilə əlaqədar tövsiyələr verilmişdir.
Tədbir çərçivəsində DİM-in 2.1.1-ci və 2.1.2-ci göstəriciləri üzrə ölkəmizə dair məlumatların hazırlanması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.

On July 1-4, 2025, a seminar on “Capacity Building on Indicators of Target 2.1 of the Sustainable Development Goals (SDGs)” was held jointly organized by the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The event was attended by specialists from the State Statistical Committee, the Ministry of Agriculture and the Food Safety Agency.
At the seminar, the methodologies for calculating the indicators “2.1.1 Prevalence of undernourishment” and “2.1.2 Prevalence of moderate or severe food insecurity in the population, based on the Food Insecurity Experience Scale (FIES)” of SDG target 2.1 “By 2030, end hunger and ensure access by all people, in particular the poor and people in vulnerable situations, including infants, to safe, nutritious and sufficient food all year round” which were identified as national priority for our country were explained by FAO expert Adeeba Ishaq, and calculations were made based on simulated data using the capabilities of the STATA program package, and recommendations were given to overcome possible difficulties encountered during data preparation.
Within the framework of the event, an exchange of views was held on the issues of preparing data on SDG indicators 2.1.1 and 2.1.2 for our country.