Bu portal geniş kütlə üçün DİM üzrə məlumatlara əlyetrəliliyin təmin edilməsi məqsədi ilə yaradılmışdır. Hər hansı tədqiqat və nəşrləri paylaşmaq arzusunda olsanız zəhmət olmasa sc@azstat.org e-poçtuna göndərin.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri: statistik icmal
29.12.2024
Nəşrdə “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik”lə müəyyən olunmuş qlobal məqsəd və hədəflərin mahiyyəti izah edilir, onlara dair qlobal çağırışlar oxucuların diqqətinə çatdırılır, son on dord ildə (2010-2023) milli kontekstdə dayanıqlı inkişafla bağlı tendensiyalar statistik göstəricilərlə təhlil edilərək müxtəlif qrafik və cədvəllərlə təsvir edilir.
Bu nəşrdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Statistika Komissiyası tərəfindən müəyyən edilərək Baş Assambleyanın 2017-ci il 6 iyul tarixli qətnaməsi ilə təsdiq edilmiş qlobal göstəricilər sistemində əks olunan 125 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi göstəricisinə dair, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının 2023-cü il 18 aprel tarixli iclasında təsdiq olunan milli 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi (“Mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər”) üzrə 14 göstəriciyə dair mövcud statistik məlumatlar təqdim olunmuşdur.

This portal is designed to provide accessibility to information on SDGs for a wide audience. If you would like to share any research or publication, please email
info@stat.gov.az
.
Sustainable Development Goals: statistical overview
29.12.2024
The essence of global goals and objectives defined in “Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development” is explained in this publication, global challenges concerning them are brought to the attention of readers, and trends related to sustainable development in the national context are analyzed by statistical indicators and illustrated by various graphs and schedules over the last fourteen years (2010-2023).
In this publication, are presented existed statistical data on the 125 Sustainable Development Goals indicators included in the global indicator framework established by the United Nations Statistical Commission approved by the General Assembly resolution of 6 July 2017, as well as, data on 14 indicators under the 18th national Sustainable Development Goal (“Mine Action”), approved at the meeting of the National Coordination Council for Sustainable Development of the Republic of Azerbaijan on April 18, 2023.